Günümüz dünyasında ve ülkemizin bulunduğu coğrafyada bağımsız ve güçlü olabilmenin yolu milli teknolojisini geliştiren, yerli üretim yapan ve ihraç eden bir ülke olmaktan geçmektedir.

Sanayii faaliyetleri yavaş yavaş teknolojiyle harmanlanmış ve devletler üretim politikalarını bu yöne çevirmiştir.

Yerli ve milli üretimin kalkınma politikaları kapsamında yeri oldukça büyüktür. Yerli üretimin kalkınma politikalarına sağlamış olduğu en önemli avantaj hiç kuşku yok ki ham maddeden üretime kadar her alanda yerli unsurların kullanılması ile iş istihdamının sağlanmasıdır. Böylelikle iş gücünün ülke içinde kalarak hem çalışanlar hem de üretimin milli olması açısından büyük önem arz ediyor.

Bir ülkenin diğer dünya devletleri arasında itibar kazanması yine yerli ve milli üretim ile gerçekleşen bir durumdur.

Türkiye’nin ileri teknolojili ürünlerinin toplam ihracattaki payı yüzde 4 civarında ve bunu hızlı bir şekilde artırmamız gerekiyor. Bunun yolu da yüksek teknoloji içeren ürünleri yerli ve milli imkânlarla üretip hem kendi ihtiyaçlarımız için kullanmak hem de ihraç etmekten geçiyor.

Sanayinin veya sanayileşmenin ülke ekonomisi bakımından yeri diğer sektörlere göre çok farklıdır. Çünkü üretim, bir ülkenin kalkınmasının ve refah seviyesinin yükseltmesinin en temel unsurudur.

Tüm bunların yanı sıra milli savunma sanayinde atılan adımlar, ülkenin istiklal ve istikbali için büyük önem taşımaktadır… Milli imkânlarla üretilen savaş gemisi, tank, helikopter, piyade tüfeği ve çalışmaları devam eden savaş uçağının göz bebeğimiz bildiğimiz ordumuzun envanterine girmesi; güçlü ülke olma yolunda atılan büyük ve emin adımlardır…

Ülkemizde, sanayii üretim yeteneğinin gelişmesi ve bilgi birikiminin artması için, yeni yapılara, yeni stratejik yaklaşımlara ihtiyaç duyulmaktadır. Yerli ve milli üretim, hepimiz için stratejik bir yaklaşım ve stratejik bir duruştur

Yerli ve milli üretim kapasitemiz stratejik planlarla arttırılarak, ekonomik reform odaklı, yatırım hamlelerinin devam ettiği, demokratikleşme, güven, istikrar ve ekonomik refahın devamlılığının sağlanmasındaki çalışmalara hız verilerek, yeni Türkiye’de yaşanmakta olan bu değişim ve gelişim hamlesinden daha da güçlenerek çıkacağına olan inancımız tamdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.