İstanbul’a yakınlığı, altyapı ve ulaşımı, lojistik avantajı ve hem Avrupa’ya hem de Karadeniz’e açılan kollarıyla “geleceğin endüstri kenti” sıfatını taşımaya kararlı bir kent Sakarya...

Endüstri kentleri arasında ayrıcalıklı bir konumda olan ve yatırım cazibesi arttıkça yıldızını yükselten Sakarya, “iyi ve yeni endüstri”nin kavşak noktası.

Sanayi unsurları da oldukça aktif... Valilik, Büyükşehir Belediyesi, OSB, oda ve daha birçok endüstri paydaşının kalkındırmak için el verdiği bu şehirde, sağlam bir endüstri bölgesi kurgusu şart.

Şehrin ihtiyaç duyduğu bir yapı da ticarette en ince noktalara ve kılcal damarlara nüfuz edebilecek bir serbest bölge. Hem Avrupa’ya, hem de Asya’ya açılan kapısıyla vergi teşvikleri gibi serbest bölge avantajlarından yararlanabilecek olması, yerli ve yabancı yatırımcı için büyük bir itici güç olacaktır. Sanayinin en büyük destek unsuru olan Sakarya’da kurgulanacak bir ticaret platformu da kentin değerini ikiyle çarpacak, katma değerli ihracata fırsat yaratacak köprü görevini görecektir.

Tarım ve turizm gibi iki önemli zenginliğe de sahip olan kentte, yatırım alanlarıyla ilgili sorunların ivedilikle çözüme kavuşturulması gerekiyor. Hem Sakarya’nın hem de civar kentlerin sanayisinin duraksamadan işlemesi için yatırımcının sorunlarla boğuşmaması önem arz ediyor.

Sakarya TSO (SATSO), kentin gelişip güçlenmesi ve endüstri potansiyelini değerlendirmesi için büyük bir sorumluluk üstlendi. Kentteki inovasyon ve tarım potansiyelini harekete geçirici projeleri devreye almak için kolları sıvayan kurum, Sakarya’yı önümüzdeki 10 yılda, tarımın nimetlerini teknoloji yetkinliğiyle zenginleştirmiş bir yapıya kavuşturma hedefinde...

Kentin öncü sektörleri ve potansiyeli baz alınarak hazırlanmış 2030 Sakarya Stratejik Planı’nda “Ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan sürdürülebilir ve katma değeri yüksek bitkisel ve hayvansal üretim yapan bir kent” hedefiyle yola çıkan SATSO, sanayi ve ticaret başlığı altında ise çevre dostu, katma değeri yüksek üretimde bulunan, lojistik merkezine dönüşmüş, güçlü altyapıya ve AR-GE ekosistemine kavuşmuş, iş birliklerini geliştirmiş ve ulusal-uluslararası pazarda kendine yer edinmiş bir Sakarya inşa etmeyi planlıyor...

Şehirleşme vizyonu kapsamında teknolojiden faydalanacak Sakarya ayrıca, su tasarrufunda örnek şehir olma yolunda da ciddi adımlar atmaya hazır.

En önemlisi ise gebe olduğu teknolojik dönüşüm... Tüm dünyada ve Türkiye’de olduğu gibi, Sakarya da dönüşümden nasibini fazlasıyla alıyor. Dönüşürken, endüstrinin ihtiyaçlarını da yeni metotlarla üreterek piyasaya sürüyor. Sanayi ve üniversite arasındaki bağ güçleniyor, iş birlikleri boyut değiştiriyor. Bu da, bölgenin nitelikleriyle ahenk gösterecek bir teknoloji vadisinin ekosisteme dahil edilmesini gerekli kılıyor.

Bereketli tarım arazileriyle ünlü Sakarya’nın tarım sektöründeki başarısı, teknoloji yetkinliğiyle birleştirildikçe hedefi on ikiden vurabilir. Kurgulanacak yeni yapı bir “tarım teknokenti” olabilir. İyi ve sürdürülebilir uygulamaların ve son teknolojilerin ışığında faaliyet sürdürecek firmalara ev sahipliği yapacak yeni teknokent, savunma teknolojilerinde rüştünü ispat eden ve güçlü bir vizyon çizen Sakarya Teknokentin en katma değerli destek unsuru olacaktır.

Tarımın, özellikle pandemi dönemiyle birlikte en az sağlık kadar hayatî bir sektör olduğu, hepimizin malumu...

Tüm bunlarla birlikte, 2030 vizyonunda teknolojik dönüşüme önemli ölçüde yer ayıran Sakarya’da, AR-GE merkezleri de önemli bir güç olma yolunda. İşletmelerin cirolarının önemli bir kısmını ayırarak, “daha iyiyi üretme”  hedefiyle yatırım yaptığı AR-GE merkezleri, sanayi kuruluşlarının içerisinde kurgulanmayı sürdürmelidir.

Vizyon planı olarak anılan 2030 stratejilerinde, özel sektöre ait AR-GE merkezi sayısının hedeflenen seviyede olmadığı; endüstriyel tasarım, patent ve faydalı model sayılarının düşük olduğu üzerinde duruluyor. Modern, yeni nesil ve üretken sanayinin, teknolojinin getirileriyle inşa edilmesi gerektiğinden hareketle bazı dinamikleri gerçekleştirmek şart. Sakarya’da patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım sayılarının hızla artırılması için, yeni teknokentlerin kurgulanması gündeme alınmalı. Kümelenme ve ihtisaslaşma olgusu ise, sektörlerin ufkunun daha da berraklaşmasına, iş birliklerinin derinleşmesine ve özel sektörün koordinasyonun yükselmesine azami fayda sağlayacaktır.

Sakarya,

Eşsiz doğası, tarım ve turizm başta olmak üzere ekonomiye omuz veren sektörleri, nitelikli sanayicileri, çevreci üretim ortamları ve ana endüstri kentlerine olan yakınlığıyla, yatırımcısını cezbedecek birçok özelliğe sahip. TOYOTA gibi mega fabrikaya sahip olan kentin gelecek yıllar için çizdiği en önemli vizyonlardan birisi ise, ihracatta çeşitliliğe gitmek ve büyük ölçekli yatırımların sayısını artırmak olacak.

Bu kent, bunu el birliğiyle başaracak...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.