Yenilikçi Arayüz Yapılar (YAY) Platformu, İSTKA - İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından “Yeni̇li̇kçi̇ ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı” kapsamında Mart 2018 döneminde desteklenen bir projedir.

Amacı, farklı yapılardaki sanayi şemsiye kuruluşları ile araştırma kurum ve kuruluşlarının “yenilikçi arayüz”lere kavuşmasını sağlamaktır.

Türkiye, arayüz kavramıyla 1997 yılında TÜBİTAK’ın ÜSAMP – Üniversite Sanayi Ortak Araştırma Merkezleri Programı ile tanışmıştır. 2006 yılında bu programın sona erdirilmesiyle arayüz kavramı 2012 yılı sonlarına kadar ülke gündeminden çıkmıştır.

TÜBİTAK TTO (Teknoloji Transfer Ofisleri) Destek Programı kapsamında 10 üniversite bünyesindeki TTO’ların yıllık 1.000.000 TL ile desteklenmeye başladığı 2013 yılından itibaren her üniversite bir TTO kurma gayreti içine girmiştir.

Bugün itibariyle, TÜBİTAK 1601 Destek Programı kapsamında TTO hazırlık sürecinde desteklenen 24 ve TÜBİTAK 1513 Teknoloji Transfer Ofisleri Destekleme Programı kapsamında desteklenen 25 olmak üzere ülke genelinde toplam 49 TTO bulunmaktadır.

1601 Hazırlık Süreci kapsamında desteklenenlerden 5 TTO, aynı programdan iki kez destek almışlardır.

Türkiye genelinde olduğu gibi, YAY Projesi kapsamındaki TTO’lar da farklı yetkinlik düzeylerindedir.

Proje ortaklarından Sabancı ve Özyeğin Üniversiteleri, 2012 yılından bu yana 1513 Programı’ndan desteklenmekte olup, yetkin arayüzler olarak tanımlanabilir.

Okan ve Marmara Üniversiteleri ise 1601 Programı’ndan; sırasıyla, 2014 ve 2017 ile 2015 ve 2017 yıllarında desteklenmiş olup, gelişmekte olan arayüzler olarak sınıflandırılabilir.

İstanbul Arel ve İstanbul Kültür Üniversiteleri ise arayüz yapılarını yeni oluşturmaktadırlar ve henüz bir destek programından yararlanmamaktadırlar.

TTO yapısına sahip diğer bir proje ortağı ise Teknopark İstanbul’dur ve 2016 yılında 1601 Programı kapsamında desteklenmiştir.

Proje iştirakçilerinden İAYOSB – İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi, OSB mevzuatı kapsamında kurulan ve faaliyet gösteren bir yapıdır.

Ülkemizdeki tüm OSB’lerde olduğu gibi, üyelerine sunmuş olduğu hizmetler arasında arayüz hizmetleri yoktur.

Ancak, böyle bir ihtiyacın farkında olarak, İAYOSB birçok üniversiteyle iş birliği anlaşmaları imzalamış durumdadır. Yakın zamanda da “Teknoloji Aktarım Ofisi” adıyla üyelerinin ihtiyaçlarına yönelik bir arayüz kurmuşlardır.

Projenin diğer bir kamu iştirakçisi, SUNUM – Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezidir. 6550 Araştırma Altyapılarının Desteklenmesine Dair Kanun kapsamında 2017 yılında Türkiye’de desteklenmeye başlanan dört merkezden birisidir.

Projenin diğer iki iştiraki ise özel şirkettir. Birisi, 2014 yılında, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan Türkiye’nin ilk biyoteknoloji AR-GE merkezine sahip olan VSY Biyoteknoloji şirketidir. Ayrıca, 1955 yılından bu yana ilaç sektöründe faaliyet gösteren Atabay İlaç firması da projenin iştirakçisidir.

Bu kurum ve kuruluşların bir kısmını bilinen arayüz kavramı ile eşleştirmek kolay olmayabilir. Bu nedenle, YAY Projesi kapsamındaki yapılar için paydaş (iç ve dış) beklenti analizi yapılmıştır.

Belirlenen beklentilere yönelik web tabanlı bir anket ile paydaşların beklentilerinin hangi oranda karşılandığı belirlenmiştir. Daha sonra, iç paydaşların değerlendirmesini alabilmek için her kurumda tüm çalışanların katıldığı bir özdeğerlendirme anketi uygulanmıştır.

İç ve dış paydaşların değerlendirmelerinin ardından bir de uzman değerlendirmesi olarak mevcut durum analizi yapılmıştır.

Toplanan veriler ve değerlendirmeleri ilgili kurumlarla paylaşılacak ve bu bilgilerin ışığında her kurumun kendi adına bir stratejik plan hazırlaması ve gerekli eylemleri belirlemeleri istenecektir.

YAY paydaşlarının kapasite artırımı için yapılacak iyileştirme çalışmaları kapsamında ortak iyileştirmeler için eğitimler düzenlenecek ve kuruma özgü iyileştirmeler için de mentorluk hizmetleri verilecektir.

Tüm giderleri İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından karşılanan bu proje, arayüz ekosisteminde bir başarı örneği olacaktır ve sonuçlarının başta İstanbul olmak üzere tüm ülkeye yaygınlaşacağı ümit edilmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.