Destek çalışmalarımız 2014-2023 Ankara Bölge Planı’nda yer alan öncelikler doğrultusunda 2018-2020 Sonuç Odaklı Program vizyonu çerçevesinde yürütülmektedir. 2019 yılında bir yandan yeni programlar açılırken, diğer yandan 2018 yılında başlamış projelerin uygulaması devam etmiştir. Bu kapsamda Aralık itibarıyla 2018 yılında toplam bütçesi 18 milyon TL olan üç ayrı destek grubunda desteklenen 93 projeden 63’ü bitmiş, 30 projenin uygulamasının ise önümüzdeki mayıs ayına kadar tamamlanması beklenmektedir. 2018 yılı programları için ayrılan kaynakların tamamına yakını kullandırılmıştır.

2019 yılına gelirsek, mayıs itibarıyla yıl sonuna kadar açık kalmak kaydıyla fizibilite ve teknik destek başvuruları açılmıştır. Bugün itibarıyla 3 fizibilite ve 25 teknik destek sözleşmesi imzalanmıştır. Değerlendirme süreci bir yandan devam etmektedir.

Eylül ayı içerisinde teklif çağrısına çıkılan üç mali destek programı (MDP) kapsamında 200 başvuru alınmıştır. İleri Teknolojili Ürün Ticarileştirme ve İleri Teknoloji Alanında Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi MDP 10 milyon TL, Kırsalda Ekonomik Faaliyetlerin Çeşitlendirilmesi MDP 8 milyon TL ve Sosyal Girişimcilik ve Sosyal Yenilikçilik MDP 7 milyon TL bütçelidir. Değerlendirme süreci devam etmektedir. Yaklaşık olarak 2020 Nisan ayında sonuçlanması beklenmektedir.

2019 yılı programları için 28 milyon TL tutarında destek kullandırılması tasarlanmıştır.

Mali destek programlarıyla ileri teknoloji alanında ürünlerin ticarileştirilmesi ve mesleki eğitime katkıda bulunarak Ankara’da girişimcilik ve yenilikçilik ekosisteminin güçlendirilmesi; kırsal alanda Ankara’nın marka değeri taşıyan ya da ticarileşme potansiyeli olan yerel ürünlerinin ticari ürünlere dönüştürülmesi, ulusal ve/veya uluslararası düzeyde standardizasyonunun sağlanması, güçlü bir marka ve ticarileşme altyapısının oluşturulması; sosyal alanda ise Ankara’da sosyal girişimcilik ve sosyal inovasyon ekosisteminin güçlendirilerek toplumsal sorunlara etkili, sürdürülebilir çözümler bulunması ve toplumsal sorunların çözümünde bir model olarak sosyal girişimciliğin yaygınlaştırılması hedeflenmiştir. Fizibilite desteği ile bölgenin kalkınması ve rekabet gücü açısından önemli fırsatlardan yararlanılmasına, bölge ekonomisine yönelik tehdit ve risklerin önlenmesine ve bölgenin yenilik ve girişimcilik kapasitesinin geliştirilmesine yönelik projelerin fizibilite çalışmaları desteklenmiştir. Teknik destek kapsamında ise sonuç odaklı program hedefleri doğrultusunda yerel aktörlerin bölgesel kalkınma açısından önem arz eden çalışmaları için yeterli kurumsal kapasitenin tesis edilmesine ve artırılmasına yönelik destek sağlanmıştır.

Ajansımız 2020 yılı destek faaliyetlerinin tasarım, hedef belirleme ve yürütme sürecini 2020 Çalışma Programı’nda yer aldığı üzere 3 adet Sonuç Odaklı Program çerçevesinde hayata geçirecektir. Bu programlar şunlardır:

1)         Genel amacı Ankara’nın ileri teknolojili sektörlerinde teknoloji ve ürün geliştirme, üretme ve ticarileştirme ekosisteminin ve kapasitesinin geliştirilmesi olan Teknoloji Girişimciliği ve Ticarileşme Sonuç Odaklı Programı,

2)         Genel amacı kırsal alanlarda yenilikçi ve sürdürülebilir kalkınma süreçlerinin geliştirilmesi, tarım-teknoloji entegrasyonun gerçekleştirilmesi ve sürdürülebilir bir kır-kent ilişkisinin kurulması olan Yeni Nesil Kırsal Kalkınma Sonuç Odaklı Programı,

3)         Genel amacı sosyal yenilik ekosisteminin güçlendirilmesi ve sosyal girişimcilik altyapısının oluşturularak sosyal girişimci sayısının artırılması olan Sosyal Yenilik ve Sosyal Kalkınma Sonuç Odaklı Programı.

Ankara Kalkınma Ajansı olarak girişimcilik ekosistemini geliştirmeye odaklanıyoruz. Bu kapsamda Teknoloji Girişimciliği ve Ticarileşme Sonuç Odaklı Programı, Yeni Nesil Kırsal Kalkınma Sonuç Odaklı Programı ve Sosyal Yenilik ve Sosyal Kalkınma Sonuç Odaklı Programıdır. Ankara Kalkınma Ajansı olarak 2020 yılında Ankara Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan Ankara Bölgesel Yenilik Stratejisi’nde öne çıkan başta savunma ve havacılık, ilaç ve tıbbi cihazlar, bilişim, iş ve inşaat makineleri ve tarım ve gıda sektörleri olmak üzere teknoloji temelli girişimciliğe desteklerimiz olacaktır. Ayrıca, Ankara’da sosyal ve kırsal girişimciliği geliştirmeye yönelik uygulayacağımız spesifik programlar olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz üç tane sonuç odaklı programımız için de işletmelerimizin başvuracağı alanlar mevcuttur. “Teknoloji Girişimciliği ve Ticarileşme Sonuç Odaklı Programı” konusunda ajansımızın desteklediği alanlarda başvuru yapacak başvuru sahiplerinin öncelikle ileri teknolojili sektörlerde faaliyet göstermeleri ve projelerinin de bu yönde olması gerekmektedir. Bu programda biz ileri teknolojili bir ürünün en azından bir prototipinin ortaya çıkmasını bekliyoruz. Bu ürünün ticarileşmesi konusunda destekte bulunuyoruz. Diğer sonuç odaklı programımız “Yeni Nesil Kırsal Kalkınma Sonuç Odaklı Programı” kapsamında ise işletmelerimizden teknolojinin kırsal kalkınmada kullanılmasını destekleyici projeler beklemekteyiz. Bu yöndeki yenilikçi ve katma değeri yüksek projeler değerlendirme açısından avantajlı olacaktır. “Sosyal Yenilik ve Sosyal Kalkınma Sonuç Odaklı Programı” kapsamında proje sunmak isteyen işletmelerden beklentimiz de projenin sosyal bir sorunun çözümüne katkı sağlayacak şekilde sürdürülebilir bir gelir modeli oluşturmasıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.