Maliye Bakanlığınca hazırlanan “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve THK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” TBMM Başkanlığına sunuldu.

TBMM’ye sunulan Torba Kanun yeni vergi düzenlemelerini içeren yüz otuz maddeden oluşmaktadır. Tasarıdan toplumu ilgilendiren bazı değişiklikleri sizler için seçtik.


*Arazi toplulaştırmasına ilişkin yapılan işlemler üzerindeki vergiler kaldırılacak.

*Motorlu taşıtlar vergisi 2018’den itibaren yüzde 40 oranında arttırılacak.

*Kurumlarda dağıtılmayan kar paylarına yüzde 1 tevkifat yapılacak.

*Finans sektöründe kurumlar vergisi oranı yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkarılacak.

*Şirketlerin döviz cinsinden borçlanmalarını takip etmek ve döviz borçlanmasına ilişkin riskleri belirleyip ona göre para politikası tedbirleri almak amacıyla Merkez Bankası bilgi toplayabilecek.

*Turizm alanında yatırım yapacaklar kira sürelerini 49 yıla kadar uzatabilecekler, isterlerse tesislerin bulunduğu yerleri satın alabilecekler.

*Cep telefonu görüşmelerinden yüzde 25, sabit telefon görüşmelerinden yüzde 15 vergi ve internet hizmetlerinden yüzde 5 olan özel iletişim vergisi, yüzde 7,5 olarak tek oranda düzenlenecek.

*Operatörlerin aylık net hâsılatları üzerinden yüzde 5 telsiz ücreti alınacak.

*Yurt dışında gerçekleşen telefon konuşmaları ve veri hizmetleri için yurtdışındaki operatöre ödenen bedeller üzerinden KDV ve özel iletişim vergisi alınmayacak.

* Gelir vergisi tarifesinde genel bir düzenleme yapılmamakla beraber gelirlerin 70.000 TL ile 110.000 TL gelir dilimi yüzde 27 oranından yüzde 30’a çıkarılacak. Ücret gelirleri için 01.01.2018 tarihinden itibaren, ücret dışı gelirler için 01.01.2017 tarihinden itibaren uygulamaya başlanacak.

*Katma Değer Vergisi Kanunu’nun geçici 37. maddesinde değişiklik yapılarak, imalat sanayi yatırımları nedeniyle 2017 yılında yapılan inşaat harcamalarından doğan katma değer vergisinin iadesi 2018 yılı için de uygulanmaya başlayacak.

*Sadece işleyip tekrar ihraç etmek üzere tütün işleme fabrikalarına tütün ithalat izni verilecek.

* Gayrimenkul satış kazançlarında uygulanan yüzde 75 kazanç istisnası oranı yüzde 50’ye düşürülecek.

*Kira gelirlerinin beyanında kira gelirinden yüzde 25 oranında uygulanmakta olan götürü gider oranı yüzde 15’e indirilecek.

*Hazine taşınmazları üzerinde izinsiz yapılan binaların sahiplerine satışı için binaların 19 Temmuz 2003’ten önce yapılma şartı 2009 sonuna kadar uzatılacak.

*Vergi borçlarını süresinde ödemeyen mükelleflere yapılan ödeme emri tebligatlarında ödeme veya mal bildiriminde bulunma için öngörülen 7 günlük süre 15 güne çıkarılacak.

*İhtiyati haciz ve ihtiyati tahakkuk uygulamalarında, bu işlemlere karşı dava açma süreleri de yedi günden on beş güne çıkacak.

* Elektronik ortamda ticari faaliyette bulunan gerçek ya da tüzel kişi hizmet sağlayıcılara veya başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ve tüzel kişi aracı hizmet sağlayıcılara ticari faaliyetlerine ilişkin bildirim verme yükümlülüğü ve bildirimde bulunma zorunluluğu getirilecek.

* Elektronik ortamda yurt dışından Türkiye’de hizmet sunanlara KDV bakımından Türkiye’de vergi mükellefi olma zorunluluğu getirilecek.

*Yurt dışında yatırım için kurulan fonlara, Türkiye’de yapacakları yatırımlar için Hazine’den kaynak aktarılabilmesine imkân sağlanacak.

* Makaron, sigara kâğıdı ve meyveli gazozlardan özel tüketim vergisi alınacak.

*Kolalı içeceklerden yüzde 25 oranında alınan özel tüketim vergisi yılbaşından itibaren enerji içeceklerinden de alınmaya başlanacak.

*Tasarıyla, 6183 sayılı Yasa’nın 22/A maddesi değiştirilecek. Kamu tüzel kişiliğini haiz kurum ve kuruluşların -mesleki kuruluşlar ve vakıf yüksek öğretim kurumları hariç- mal ve hizmet alımları ile yapım işleri nedeniyle hak sahiplerine yapacakları ödemelerden önce, vadesi geçtiği halde ödenmemiş kamu borcu bulunmadığına ilişkin belge arama zorunluluğu getirilmesi konusunda Maliye Bakanlığına yetki verilecek.

*Maden arama ruhsatı alan ancak arama döneminde gerekli çalışmaları yapmayan ruhsat sahiplerinin arama ruhsatlarının iptaline yönelik düzenleme yapılacak.

*Finansal kiralama ve finansman şirketlerine özel karşılık ayırma ve bu karşılık tutarı kadar vergi matrahından indirme imkânı getirilecek. 

*Finansal kiralama ve finansman şirketlerine bankalar gibi takip sonucu elde ettikleri taşınmazların satışı kapsamında oluşan kazançlara vergi istisnası getirilecek.

*Gümrük vergisinden muaf olan ürünler için muafiyetler kaldırılmakta, bunun yerine vergi had ve nispetleri sıfır olarak belirlenmekte. Böylece dış ticaret politikasının gerekleri çerçevesinde Bakanlar Kurulu'na bu ürünler için de vergi getirme imkânı sağlanacak.

*Transfer fiyatlandırması ile ilgili yöntem belirleme anlaşmalarında alınmakta olan 57.000 TL harç kaldırılacak.

*Belediye meclislerine eğitim kurumlarına, yurtlara, okul pansiyonlarına ve hastanelere indirimli veya bedelsiz su temin etme imkânı sağlanacak.

*Türk Ticaret Kanunu’nda yapılacak değişikliklere paralel olarak Merkez Bankası içinde yer alan denetleme kurulu kaldırılacak.

* Kooperatiflerde muafiyet koşullarının belirlenmesinde ölçütlerden biri olan “ortak dışı işlem” kavramı yeniden tanımlanmakta, faaliyetleri nedeniyle iktisap edilen varlıkların ekonomik ömürlerini tamamladıktan sonra elden çıkartmaları halinde ortak dışı işlem sayılmayacak. Ortak dışı işlem nedeniyle muafiyet koşulları ihlal edildiği takdirde kooperatif tüzel kişiliğine bağlı bir iktisadi işletme de vergileme yapılacak.

* Şans oyunlarından elde edilen gelirler üzerinden yapılan yüzde 10’luk vergi kesintisi yüzde 20’ye çıkarılacak.

*Emlak Vergisi Kanunu’na bir geçici madde eklenerek, takdir komisyonlarınca 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin, 2017 yılında uygulanan birim değerlerin belirli bir yüzdesini geçmemesi sağlanacak.

 * Engellilere sağlanan ÖTV’siz binek aracı alma imkânı vergisiz fiyatı 70 bin TL'nin altına olan araçlarla sınırlandırılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.