Konu başlığı bu hali ile pek anlamlı gelmedi, biliyorum. Fakat yazılım konusunda ihracat yapmak ve yasal gereklilikler incelendiğinde bazen ne yapacağınızı şaşırabiliyorsunuz. Hizmet konularında özellikle dijital dönüşüm süreçlerine yasalarımız, uygulama esaslarımız ve tebliğlerimiz henüz ayak uyduramadı. Bu nedenle mevcut durumdaki kanun maddesi dikkatlice incelenmelidir.

Sanayi Sicil Belgesi yazılım şirketleri için yeni bir zorunluluk haline geldi. Yaşanılan bu değişiklik yaklaşık bir sene önce yaşandı. Şu sıralar bu kadar sık duyuyor olmamızın sebebi ise ceza kesim tarihlerinin yaklaşması. Aynı durum dikkatle incelerseniz “Kişisel Verileri Koruma Kanunu”nda gerçekleşmiştir.

Süreç içerisinde kanunun kapsamına dahil olan çok fazla firma bulunmaktadır. 7033 sayılı kanunun 3. maddesi ile de bilişim şirketlerinin durumu netleşmiştir.

Kapsamda olup olmadığınızı nasıl anlayacaksınız?

Devlet destekleri ile ilgili bilgisi olan firmalar için durum çok kolay. Yazılım ve bilişim şirketleri bunu daha net görebilmek için NACE kodlarına bakmalıdır. NACE kodu şirketinize ait vergi levhası üzerinde yer almaktadır. 6 hanelidir ve şirketinizin faaliyet alanını gösteriri.

Şirketiniz eğer 62.01 NACE kodunda “Bilgisayar Programlama Faaliyetleri” ve 62.02 NACE kodunda “Bilgisayar Danışmanlık Faaliyetleri” yürütüyorsa kanun kapsamına giriyorsunuz demektir.

Süreç nasıl işliyor?


6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 2. maddesi gereği kayıt olmak zorunludur. İşletme faaliyetlerine başladıktan 2 ay içerisinde Sanayi Sicil Bilgi Sistemi’ne kayıtlı hale gelmelidir. Sanayi Sicil Bilgi Sistemi’ne kayıt yapılan her işletme içinde Sanayi Sicil Belgesi düzenlenir.


Anılan Kanun’un 2. maddesi şu şekilde düzenlenmiştir; “Sanayi işletmelerinin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında tutulacak sanayi siciline kaydettirilmesi ve mukabilinde alınacak sanayi sicil belgesinin icabında salahiyetli memurlara ibraz olunması mecburidir. Sanayi işletmeleri üretim faaliyetine başlamadan önce sanayi siciline ön kayıt olmak zorundadır. Sanayi işletmelerine işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlemesi için sanayi siciline kaydolduğuna dair yazı, işyeri açma ve çalışma ruhsatı veren idareler tarafından aranır. Yeni açılan sanayi işletmeleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tanzim kılınacak beyannameleri faaliyete başladıkları tarihten itibaren iki ay içinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına elektronik ortamda göndermekle mükelleftir.”

Yukarıdaki metinden de anlaşılacağı üzere kayıt yapılmaması ve belgenin düzenlenmemesi durumunda ayrı ayrı idari para cezası ödenmektedir.


Sanayi Sicil Kanunu’nun 4. maddesi gereği sanayi işletmelerinin faaliyetlerine kayıt olan yazılım firmaları da dahil olmak üzere; eğer faaliyetlerine son vermeleri, ara vermeleri, yeniden üretime başlaması ve verilen bilgilerde değişiklik olması durumlarında 1 ay içinde Bakanlığa (il müdürlüğüne) bilgi vermekle yükümlüdür.


Kanunun 5. maddesi gereği sanayi işletmeleri bir önceki yılla ilgili faaliyetlerinin yer aldığı yıllık işletme cetvellerini yıl sonundan itibaren dört ay içinde Bakanlığa (il müdürlüğüne) vermek zorundadırlar.


Konu basit ve sıradan gibi görünse de mutlaka takip edilmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.