Düzce; mevcut organize sanayi altyapısı, kuruluş çalışmaları devam eden ve kurulması planlanan organize sanayi bölgeleri ve orman ürünleri, tekstil, otomotiv sanayi, metal işleme ve savunma sanayi gibi sektörlerin öne çıktığı ve gelişme eğiliminde olan sanayi yapısı; fındık, tıbbi ve aromatik bitkiler, arıcılık gibi kritik ürünleri ile öne çıkan tarım sektörü; hem var olan turizm olanakları hem de yeşilin ve mavinin birleştiği el değmemiş doğal güzelliklere sahip turizm kapasitesi ile 3 farklı sektörde önemli gelişme potansiyeline sahip bir ilimizdir.

Türkiye’nin en genç (yeni) ili olan Düzce; İstanbul-Ankara güzergâhında bulunan konumu dolayısıyla sahip olduğu ulaşım ve lojistik avantajları, sahip olduğu potansiyelleri, teşvik avantajları, planlı sanayi alanları ile yer arayışında olan yatırımcıların yeni adresi ve bölgenin parlayan yıldızıdır.

Düzce, 3’ü aktif 5 OSB’si, 1 teknoloji geliştirme bölgesi, 1 üniversitesi ve 13 adet AR-GE ve tasarım merkezi, Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜ-BİT), Nitelikli İstihdam ve Strateji Geliştirme Merkezi (NİSGEM), bölgeye özgü teşvik ve destekler ile güçlü ar-ge ve yatırım ekosistemine sahiptir.

Bölgesel Yatırım Teşvik sisteminde; 5 ilçesi 4. bölge ve 3 ilçesi 3. bölgede yer alması nedeniyle Düzce’de yatırım yapan yatırımcılara, bölgedeki birçok ile göre daha yüksek oran ve üst limitlerde kurumlar vergisi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz/kâr payı desteği, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti gibi pek çok destekten yararlanma fırsatı sunulmaktadır. Yatırımcıların yoğun talep gösterdiği Düzce’de, 2020 yılı içerisinde enerji, imalat, hizmetler sektörleri başta olmak üzere toplam yatırım değeri 2,28 milyar TL olan ve 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak 62 adet yeni yatırım için teşvik belgesi alınmıştır. 2021 yılının ilk 5 ayında verilen yatırım teşvik belgesi sayısı ise 34 olmuştur.

Ajans olarak kurulduğumuz günden bugüne, bölgesel öncelikler çerçevesinde Düzce’nin potansiyeli, gelişimi ve rekabet gücünü de dikkate alarak turizm, imalat, eğitim, tarım sektörlerine yönelik birçok alanda, sektörlerin önünü açan, istihdam yaratan, yön gösteren, kümelenmeyi ve yenilikçiliği teşvik eden alanlarda destek programları uyguladık. Bu destekler doğrultusunda Düzce’de 200’den fazla projeye 34 milyon TL’nin üstünde destek sağladık. Bu projelerin eş finansmanları ile birlikte toplamda 51 milyon TL’ye ulaşan bir yatırım hacmini Düzce’de oluşturduk.

Nitelikli sanayi yatırımlarının hızla arttığı Düzce, birçok büyük ölçekli firmanın faaliyette olduğu bir ilimizdir ve yüzölçümü ve nüfusuna oranla ciddi bir sanayiye ev sahipliği yapmaktadır. Artan yatırımlar ile birlikte ortaya çıkan nitelikli işgücü, test-analiz ve AR-GE altyapı ihtiyaçları doğrultusunda Ajansımız, yerel paydaşları ile iş birliği içinde önemli projelere destek vermiştir. Bölgemizin nitelikli yatırımlar tarafından tercih edilirliğine önemli katkılar sağlayacak bu projelerden özellikle ikisinden bahsetmek gerekir.

Gelişen sanayi ile birlikte artan nitelikli işgücü ihtiyacının özel sektörün gereksinimleri doğrultusunda karşılanabilmesi için Düzce Nitelikli İstihdam ve Strateji Geliştirme Merkezi (NİSGEM) kurulmuştur. NİSGEM ile hedefimiz, özel sektör ve kamu kurumları ile eğitim alanında faaliyet gösteren kuruluşları bir araya getirerek; işgücünün temel ve mesleki becerilerinin, işgücü piyasasının sürekli değişmekte olan ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde geliştirilmesine imkân sağlamak, özel sektörün talep ettiği işgücünün yetiştirilmesine yönelik stratejileri oluşturmaktır.

Düzce Valiliğinin başvuru sahibi olduğu NİSGEM; 4,4 milyon TL’si Ajans desteği olmak üzere toplam 7 milyon TL bütçe ile hayata geçirilmiştir. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından AR-GE lisesi ilan edilen Düzce’nin en büyük mesleki ve teknik Anadolu lisesi olan Borsa İstanbul MTAL içinde kurulan NİSGEM, teknolojik atölye altyapısı ile bölgenin en güçlü mesleki eğitim merkezidir. Ülkemiz için örnek bir proje olabilecek, okul-sanayi işbirliğinin güçlü bir uygulaması olan NİSGEM’de; öğrenciler, iş arayanlar/işsizler, bölgedeki firmalarımızın çalışanlarından toplamda yılda 2 bin 500 kişiye eğitim verebilecek, 1.140 kişiye de Mesleki Yeterlilik Kurumu akreditasyonu ile sertifika verebilecek kapasiteye sahibiz.

Öte yandan artan sanayi yatırımları ile birlikte, firmaların AR-GE ve test-analiz ihtiyaçları da ortaya çıkmaktadır. Bu ihtiyacı karşılayacak şekilde Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezinde (DÜBİT), sanayi işletmelerinin ilgili testlerini yaptırabilecekleri, üniversitelerin ilgili bölümlerinde, kamu kuruluşlarında ve sanayide çalışan araştırmacıların faydalanabileceği modern test ve analiz cihazlarının yer aldığı bir bilimsel araştırma, eğitim ve ölçüm merkezi oluşturulması amacıyla hayata geçirilen Tasarım-Prototipleme Merkezi projesi finanse edilmiştir. Düzce Üniversitesi bünyesinde hayata geçirilen toplam 3,2 milyon TL bütçeli projeye ajans tarafından 2,4 milyon TL destek sağlanmıştır. Şu anda aktif olan merkez, Düzce ve çevre illerde faaliyet gösteren özel sektör firmalarına test ve analiz hizmeti vermektedir.

Ajansımız, dezavantajlı grupların sosyo-ekonomik hayata katılımının ve istihdamının artırılmasına ayrıca önem vermektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen ve bölgemizde ajansımız aracılığı ile koordinasyonu sağlanan “Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı” (SOGEP) kapsamında 2019 ve 2020 yıllarında Düzce’de 2,85 milyon TL bütçeli 2 proje destek almaya hak kazanmıştır. Bu projelerin uygulama süreci devam etmektedir. Verdiğimiz bu desteklerin dışında “Stratejik Yönetim Danışmanlığı” kapsamında KOBİ’lere; kurumsallaşma, markalaşma, inovasyon, ihracatın artırılması ve yönetim danışmanlığı alanlarında danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Bölgemizin turizm potansiyelinin doğru değerlendirilmesi amacıyla “Turizmde Destinasyon Yönetimi”nin güçlendirilmesine yönelik faaliyetlerde bulunuyoruz.

Düzce’nin yerel dinamiklerini harekete geçirerek, sahip olduğu potansiyeli kalkınma hamlesine dönüştürme yolunda, il bütününde oluşturulan sinerjinin devam etmesini önemli görüyoruz. Yerel kalkınmanın sürdürülebilir olması için yerel paydaşlarla işbirliğini sürdüreceğimizi bir kez daha vurgulayarak, Sanayi Gazetesine bize sağladıkları bu fırsat için teşekkür ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.