YATIRIMCIYA ALTIN TEPSİ

Hem Karadeniz hem de Kafkasya’ya yakınlığıyla önemli bir konumda bulunan Ardahan OSB, katılımcılarına 6. bölge teşvikleriyle cazip yatırım koşulları sunuyor.

Röportaj: Ümit UÇAR

CAZİP AVANTAJLAR

Kuzeydoğusunda Gürcistan ve kısmen de Ermenistan’la sınırı bulunan, Kafkaslara açılan uluslararası bir kapı konumundaki Ardahan, sanayisiyle de öne çıkacak. Yaklaşık 24 yıl önce kurulan ve artık yatırımcıya açık hale gelen Ardahan OSB, son yıllarda Gürcistan ile ekonomik ve sosyal faaliyetlerin arttığı göz önüne alındığında, yatırımcılara büyük bir avantaj sağlıyor. Sanayi gazetesinin sorularını yanıtlayan Ardahan OSB Başkanı ve Ardahan Valisi Mehmet E. Bilmez, yatırımcıların Ardahan OSB’yi tercih etmeleri için birçok sebep olduğunu söyledi. Teşvik Yasası kapsamında 6. bölge illeri içerisinde yer alan Ardahan’ın yatırım teşviklerinden yüzde 100 oranında faydalandığını belirten Vali Bilmez, “Diğer bir tercih nedeni ise işin güvenlik ayağıdır. Bölgemiz Doğu illeri arasında güvenlik bakımından en güvenli il konumunda bulunmaktadır”  dedi.

YAPI MALZEMELERİ AĞIRLIKTA

Bölgeniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Ardahan OSB, merkeze bağlı Kartalpınar köyü mevkiinde 51,4 hektarlık bir alanda kuruldu. Yüzde 75 oranında İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, yüzde 25 oranında Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı katılımları ile oluşturuldu. OSB’miz 30 adet çeşitli boyutlarda sanayi parseli, 2 adet idari ve sosyal tesis, 1 adet teknik hizmet alanı ve 1 adet atık su arıtma alanı olmak üzere toplam 34 adet parselden oluşuyor. Sanayi sektörleri 2012 tarihli Yönetim Kurulu Kararıyla belirlenen bölgemizde tekstil ve mobilya için 5 parsel, yapı malzemeleri üretimi için 11 parsel, makine imalatı için 5 parsel, gıda için 9 parsel ayrıldı. Fiili olarak alt yapısı yüzde 100 tamamlanmış olan OSB’mizde 3 adet bölge içi yol, kanalizasyon atık su şebeke ve kollektörü, yağmur suyu tahliye sistemi, içme ve kullanma suyu terfi hattı şebeke ve deposu, beton yol kilit parke tretuvar gibi işler tamamlandı.

RAHAT ULAŞIM İMKÂNI

Bölgenizin ulaşım ve lojistik imkânları nasıl?

OSB’nin rahat, ekonomik ve Ardahan’daki mevcut olan sınır kapılarına ulaşımının kolay sağlanması kriterleri, OSB’ye olan ilgiyi etkiliyor. Şu an uluslararası yola bağlantısı önce il merkezine, sonra 10 kilometre mesafedeki Çamlıçatak mevkiinden sağlanabiliyor. Bu hem güç hem de uzun bir mesafeyle gerçekleşiyor. Daha önceleri Ardahan Hanak ulaşımını sağlayan eski Hanak yolu ise, Hanak ve sonrasında Damal ve Posof üzerinden Gürcistan, ayrıca Hanak Çıldır üzerinden Gürcistan olmak üzere iki ayrı güzergahtan, iki ayrı sınır kapısına daha kolay ve ortalama 20 kilometre daha kısa mesafeden bağlanabiliyor. Bunların dışında OSB-Ardahan istikametinden Şavşat-Artvin karayoluna da bağlanıp Karadeniz’e doğrudan bağlantı oluşturuyor. Bu ifadelerden de anlaşılacağı üzere, hem Karadeniz hem de Kafkasya’ya geçit veren ilimiz konumu, eski Hanak yolunun tekrar aktive edilmesiyle özellikle sanayi bağlantıları bakımından ciddi akıcılık sağlayacaktır. Bölgemizde belirlenmiş olan sanayi sektörlerinin lojistik imkânları yönünden bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Bölgemizde belirlenen tüm sanayi sektörleri üretimde kullanacakları ham maddelerini ilimizden ve yakın çevre illerden temin edebilirler.

5 PARSEL TAHSİSTE

OSB’nin şu anki doluluk oranı nedir?

Bölgemizde 2012 yılından itibaren sanayi parsellerinin tahsislerine başlanırken, bir firma üretime başladı. Bölgemiz henüz yeni kurulan bir OSB olduğu için şu an gündemimizde bir genişleme çalışması bulunmuyor. Ancak ileriki zamanlarda bölgenin gelişimine paralel olarak genişleme çalışmaları yapılması mutlaka olacaktır. Bölgemizde sektör olarak gıda ve yapı malzemeleri imalatı yoğunluk kazanıyor. OSB’mizde toplam 5 parselin yatırımcıya tahsisi yapıldı. Bu yatırımcılardan sadece biri üretime geçti.

MESLEKİ EĞİTİME DESTEK

Bölgenizde kalifiye eleman sorunu yaşanıyor mu?

Sanayicilerimizin en çok yakındığı konuların başında ara eleman sıkıntısı geliyor. Bunun için de meslek okullarına ihtiyaç var. Bölgemizde özel mesleki ve teknik eğitim okulları açacak yatırımcıyı bizler de destekler ve elimizden gelen her türlü yardımı yaparız. Bölgemizde kalifiye eleman sorunu yaşanıp yaşanmaması konusuna gelince bu; buradaki yatırımcılarımız yatırımlarını tamamlayıp tam kapasite ile üretime geçtiklerinde anlaşılacaktır. Ancak biz bir sıkıntının yaşanacağını öngördüğümüz için İŞKUR İl Müdürlüğü ve ticaret ve sanayi odası başkanlığımızın iş birliği ile çeşitli kurslar düzenleme çalışmalarımız devam ediyor.

İKLİME YÖNELİK YATIRIM

Ardahan’da sanayinin öncelikli ihtiyaçları nedir?

Kalifiye iş gücü yetersizliği, iklim şartları ve ulaşım en önemli sorunların başında geliyor. Kalifiye elaman sıkıntısının giderilmesi konusunda İŞKUR İl Müdürlüğünün ve üniversitemizin aktif çalışmalar yapması ve diğer kurumlarımızın da bu konuda her türlü desteği sağlaması, mesleki eğitime özel önem verilmesi ve ilimize özel okul açılması konusunda yatırımcıların teşvik edilmesi gerekiyor. Ayrıca iklime yönelik yatırım yapılması, ulaşım imkânlarının daha da iyileştirilmesi, havaalanının ve Kars/Çıldır-Gürcistan demiryolunun yapılması, sınır kapılarımızın ihracat ve ithalat yapılabilecek konuma getirilmesi gibi ihtiyaçlar kamudan beklentilerimiz arasındadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.