YENİ TREND GİRİŞİME YATIRIM

Son dönemin yeni yatırım trendlerinden biri olan girişim yatırımcılığının cazibesi, girişim sermayesi yatırım fonlarının sayısını her geçen gün artırıyor. Türkiye’de start-up yatırımları ocak ve şubat ayında 186 milyon dolara ulaştı ve 2020’nin rekoru iki ayda aşıldı.  Start-up’ların bu performansında girişim sermayesi yatırım fonlarındaki artış etkili oldu.

YENİ TREND GİRİŞİME YATIRIM

Son dönemin yeni yatırım trendlerinden biri olan girişim yatırımcılığının cazibesi, girişim sermayesi yatırım fonlarının sayısını her geçen gün artırıyor. Türkiye’de start-up yatırımları ocak ve şubat ayında 186 milyon dolara ulaştı ve 2020’nin rekoru iki ayda aşıldı.  Start-up’ların bu performansında girişim sermayesi yatırım fonlarındaki artış etkili oldu.

08 Mart 2021 Pazartesi 15:15
YENİ TREND GİRİŞİME YATIRIM

100 milyon TL sermaye ile Bilişim Vadisi tarafından kurulan Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun (GSYF), sivil teknolojiler tabanlı girişimlere finansman desteği sağlamak için başvuru almaya başlamasıyla, Türkiye’nin girişimcilik ekosistemine yeni bir tuğla daha konmuş oldu.  Fon, bilgi ve iletişim teknolojileri, oyun, finans, siber güvenlik, mobilite, tarım, sağlık ve enerji alanında büyümeye hazır hale gelen şirketlere yatırım yapacak. Fikir aşamasını geçmiş, prototipi hazır, kurumsal kimliğini kazanmış ve globalleşme hedefi olan ölçeklenebilir girişimcileri tercih edecek.

GSYF SAYISI 25’E ULAŞTI

Son dönemin yeni yatırım trendlerinden biri olan girişim yatırımcılığının cazibesi, Türkiye’de Bilişim Vadisi GSYF gibi kurumsal fonların sayısını her geçen gün artırıyor. Türkiye’de aktif GSYF sayısı, 2020’de kurulan 10 yeni fonla 25’e ulaştı. 2020’de kurulan fonların sağladığı 270 milyon dolarlık kaynakla beraber, bu fonların girişimcilik ekosistemine sunduğu toplam fon büyüklüğü 557 milyon dolara ulaştı. 2020’de Türkiye’de 2020 yılında Bilişim Vadisi GSYF’nun yanı sıra  faaliyete geçen yeni GSYF’ler; APY Ventures, Diffusion Capital Partners, Eczacıbaşı Momentum, Revo Capital, Sabancı Ventures, ScaleX Ventures, TechOne Venture Capital, Teknoloji Yatırım, Twozero Ventures, WePlay Ventures olarak sıralandı. Önümüzdeki dönemde Türkiye’deki GSYF sayısının daha da artacağı tahmin ediliyor.

FAALİYETLERİ SPK DENETİMİNDE

Özellikle start-up aşamasındaki girişimcilere, TÜBİTAK TEYDEB, TÜBİTAK BİGG, KOSGEB gibi kamusal teşvik mekanizmalarına alternatif bir fon imkanı sağlayan GSYF’ler, bir yandan yeni girişimlerin hayat bulmasına omuz verirken diğer yandan özellikle nitelikli yatırımcılara yüksek getiri imkanı sunuyor. Faaliyetleri Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) tarafından düzenlenen bu fonlar, özellikle ihracat potansiyeli yüksek, teknoloji ve inovasyon odaklı, orta ölçekli şirketlere veya start-up’lara yatırım yapmayı tercih ediyor.

TÜM ZAMANLARIN REKORU 2 AYDA AŞILDI

Pandemi döneminde, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de start-up’lar rekor düzeyde yatırım aldı. Start-up’ların bu performansında kurumsal GSYF’lerdeki artış etkili oldu. Startupswatch’ın verilerine göre, 2020 yılında Türkiye’de start-up yatırımları yüzde 31 arttı. 165 start-up’ın toplam 139 milyon dolar yatırım aldığı 2020’de bu miktarla, Türkiye girişim ekosistemindeki en büyük tutara erişildi. Yine Startups.watch'un Türkiye Girişim Ekosistemi Şubat Raporu’na göre, 2021’in ilk 2 ayında 27 girişime 186 milyon dolar tutarında yatırım yapıldı. Bu tutarla 2 ayda tüm zamanların en çok yatırım yapılan yılı olan 2020 geride bırakılarak yine bir rekor kırıldı.

OYUNLAR GÖZDE

Startups.watch verilerine göre, 2019 ve 2020’de Türkiye’de kurulan girişimlerin odağında oyun sektörü yer aldı. Son iki yılda 141 oyun girişimi kuruldu. 2021'in ilk 2 ayında yapılan 27 yatırımın 8’i oyun girişimlerine yapıldı. Geçen şubat ayında 13 girişime 56,4 milyon dolar yatırım yapılırken bu tutarın 50 milyon dolarının Dream Games’e ait olduğu açıklandı. Dream Games'in Türkiye’de şu ana kadar bir yatırım turunda tutar olarak en büyük yatırımı alan oyun girişimi olduğu kaydedildi. Oyun sektöründen sonra en çok yatırım alan 10 sektör ise servis olarak yazılım (SaaS), yapay zeka, pazarlama teknolojileri, sağlık teknolojileri, finansal teknolojiler, talebe bağlı mobil uygulamalar, market alışverişi teslimatı, derin teknoloji ve e-ticaret olarak sıralanıyor.

TÜBİTAK’TAN GSYF’LERE DESTEK

TÜBİTAK bir yandan BİGG ve TEYDEB gibi programlarla genç girişimcileri desteklerken bir yandan da Tech InvesTR- Girişim Sermayesi Destekleme Programı ile GSYF’leri destekliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı destekli bu program kapsamında 5 fon kuruldu. Tech - InvesTR Girişim Sermayesi Destekleme Programı, Türkiye ekonomisine katma değer sağlayabilecek nitelikte, KOBİ ölçeğindeki erken aşama teknoloji tabanlı şirketlerin Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan ürün ve teknolojilerini ticarileştirme süreçlerinde ihtiyaç duyacakları sermayenin,  girişim sermayesi fonları aracılığıyla karşılanması amacıyla hazırlandı.

Son Güncelleme: 08.03.2021 15:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.