“YATIRIMCIYA KAPIMIZ AÇIK”

Limanların kent sanayisini geliştirdiğinin altını çizen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yatırımcılara kapılarının açık olduğunu kaydetti.

“YATIRIMCIYA KAPIMIZ AÇIK”

Limanların kent sanayisini geliştirdiğinin altını çizen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yatırımcılara kapılarının açık olduğunu kaydetti.

21 Nisan 2021 Çarşamba 13:35
“YATIRIMCIYA KAPIMIZ AÇIK”

Haber: HELİN AYGÜN

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin ve Taşucu Limanı’na, OSB’lere, Türkiye’nin ilk serbest bölgesine, değişik sektörlerde üretim yapan fabrikalara, karayolu ve demiryolu ulaşım avantajına sahip olan Mersin’in, önemli bir sanayi kenti olduğunu söyledi. Kent sanayisinin gelişimini değerlendiren Başkan Seçer, liman sayesinde Mersin’de sanayileşmenin zaman içinde hızla geliştiğini dile getirerek, “Mersin, bünyesinde barındırdığı limanı ve Adana ile Tarsus demiryolu bağlantısı sayesinde ürettiği tarımsal ürünlerin ihracatını ucuz ve güvenli bir şekilde yapıldı. Bu avantajları sayesinde Mersin, ithalat ve ihracatın yoğun olarak yapıldığı bir liman kenti oldu. İthal ve ihraç ürünlerin nakliye işini yapan tüccarlar da Mersin’e yerleşti. 1980 sonrasında ise serbest bölgesi ve OSB’ler ile Mersin sanayisi ve bölge ekonomisi, önemli bir atılım içine girdi” dedi.

DİNAMİK NÜFUS

Tarım, ticaret, sanayi ve lojistik alanında önemli potansiyeli barındıran kentin; genç, dinamik, çalışkan nüfusu ile önemli bir yatırım ve çekim merkezi olma yolunda da ilerlediğini vurgulayan Seçer, bu potansiyelin, kültürel ve tarihi zenginliğin değerlendirilmeyi ve ekonomiye daha fazla kazandırılmayı beklediğini kaydetti. Seçer, “Mersin’de ekonomi ve sanayi alanında ciddi anlamda girişimler yaşanıyor. Bölgesel anlamda tüm ekonomik birimleri de dahil eden geniş kapsamlı bir stratejik planın hazırlanması, Teknoparkın işler hale getirilmesi kent adına önemli gelişmelerdir. Ancak bir sonraki aşamada kolay olmamakla birlikte hedefler büyütülmeli, Büyükşehir ölçeğine ulaştıracak sektörlere adım atmada, yani dünya trendleri ile uyumlu sektörel dönüşümü sağlayabilecek katma değeri yüksek alanları hedefleyen stratejik eylem planlarına geçiş sağlanmalıdır. Sonuç itibariyle Mersin; ülkemizin önde gelen büyük şehirleri arasında, büyük ölçekte faaliyetlere imza atabilecek fiziki ve çevresel imkânlara, insan kaynaklarına ve kurumsal kapasiteye sahip bir kenttir” diye konuştu.

YATIRIMCIYA ÇAĞRI

Başkan Seçer, ülke ekonomisine büyük katkı sunan sanayi tesislerinin çoğalması gerektiğini, bunun için kente yapılacak tüm yerli ve yabancı yatırımlara kapılarının sonuna kadar açık olduğunu söyledi. Bu yatırımlar için kırmızı çizgilerinin de bulunduğunu anlatan Seçer, “Öncelikle yapılacak yatırımın yeri ve niteliği insan sağlığına, çevreye, turizme veya kentin lehine olan diğer tüm faktörlere zarar verecek bir konumdaysa biz de karşı duruşumuzu sergileriz” dedi. Kentin yeni sanayi alanlarına ihtiyacı olduğunun altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, OSB’lerin yanı sıra özellikle küçük sanayi sitelerinin önemine değindi. Seçer, meslek edindirme merkezleri kurmanın, entegre bir yapı oluşturmanın, altyapılı, üstyapılı küçük sanayi siteleri kurmanın Mersin için bir ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.