“YATIRIM ORTAMINI DAHA DA İYİLEŞTİRECEĞİZ"

Türkiye'yi riski az, güveni yüksek, kazancı tatminkar bir cazibe merkezi haline getirmekte kararlı olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Gerçekleştireceğimiz ilave reformlarla yatırım ortamını daha iyileştireceğiz" dedi.

“YATIRIM ORTAMINI DAHA DA İYİLEŞTİRECEĞİZ"

Türkiye'yi riski az, güveni yüksek, kazancı tatminkar bir cazibe merkezi haline getirmekte kararlı olduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Gerçekleştireceğimiz ilave reformlarla yatırım ortamını daha iyileştireceğiz" dedi.

07 Aralık 2020 Pazartesi 14:32
“YATIRIM ORTAMINI DAHA DA İYİLEŞTİRECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi yerli ve uluslararası yatırımcılar nezdinde riski az, güveni yüksek, kazancı tatminkar bir cazibe merkezi haline getirmekte kararlı olduklarını belirterek, "Önümüzdeki dönemde bu alanda gerçekleştireceğimiz ilave reformlarla yatırım ortamını daha da iyileştireceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından düzenlenen Uluslararası Yatırım Zirvesi'ne bir video mesaj gönderdi. Bu sene 40'ıncı yaşını kutlayan YASED'in, güçlü üye profili, tecrübeli insan kaynağı ve küresel çaptaki ilişki ağı ile önemli bir boşluğu doldurduğunu kaydeden Erdoğan, büyük ve güçlü Türkiye idealine giden yolda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da YASED'in yapıcı rolünü devam ettireceğine inandığını söyledi.

“DEZAVANTAJLI KESİMLERİN YANINDA OLUYORUZ”

Türkiye'nin teknolojik dönüşümünü sağlayacak, ihracat kapasitesini artıracak her türlü çabayı desteklemeyi sürdüreceklerini belirten Erdoğan, "Bir taraftan yeni hastanelerle sağlık sistemimizi tahkim ederken, diğer taraftan Ekonomik İstikrar Kalkanı ve Sosyal Koruma Kalkanı Paketleriyle girişimcimizin, esnafımızın, dezavantajlı kesimlerin yanında oluyoruz” diye konuştu.

Bir yandan halkın sağlığından en küçük bir taviz vermediklerini öte yandan ise Türkiye’ye ağır faturaları olacak hesapsız-kitapsız adımlardan uzak durduklarını vurgulayan Erdoğan, “Kovid-19 salgınında birçok ülke ekonomik bakımdan durgunluk yaşarken, Türk ekonomisi hamdolsun toparlama sürecini başarıyla yürütüyor. Üçüncü çeyrekte elde ettiğimiz güçlü büyüme oranını, ülkemizin bu süreçteki başarısının bir tescili olarak değerlendiriyoruz” açıklamasında bulundu.

“TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE YEPYENİ FIRSAT PENCERELERİ AÇILDI”

Dünyada dengeleri altüst eden bu salgının, Türkiye gibi üretim kapasitesi yüksek ülkelerin önünde yepyeni fırsat pencereleri açtığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdağan, şunları söyledi:

“Coğrafi konumu, güçlü altyapısı, şoklara karşı kazandığı dirençle Türkiye, bu fırsatları değerlendirme noktasında en avantajlı ülkelerden birisidir. Ülkemizin, özellikle Asya merkezli üretim ağına alternatif arayışında olan uluslararası yatırımcılar için çok önemli avantajlar sunduğuna inanıyorum. Satınalma gücü paritesine göre dünyanın en büyük 13'üncü, OECD'nin ise en büyük 7'nci ülkesiyiz. Her yıl 50 milyonu aşan ziyaretçiye ev sahipliği yaparak dünyada en fazla ziyaret edilen altıncı ülke konumundayız. Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi 2020 sıralamasında sadece son iki yılda 27 basamak ilerleme kaydettik. Tüm dünyada doğrudan yatırımların azaldığı bir dönemde biz, yatırımlarını artıran nadir ülkelerden birisi olduk. Küresel doğrudan yatırımların yüzde 12 gerilediği 2018 yılında, ülkemize gelen doğrudan yatırımlar yüzde 17,3 artarak 13 milyar doları aştı. 2002'den bu yana çektiğimiz 220 milyar dolarlık doğrudan yatırımı, uluslararası girişimcilerin Türkiye'ye güveninin tezahürü olarak görüyoruz."

“RİSKİ AZ, GÜVENİ YÜKSEK, KAZANCI TATMİNKAR BİR CAZİBE MERKEZİ”

Türkiye’de hukuk, demokrasi ve ekonomide yeni bir reform seferberliği başlattıklarını hatırlatan Erdoğan, “En geniş zeminde, en kapsamlı mutabakatla, kimseyi dışlamadan bu süreci yönetmeyi arzu ediyoruz. Türkiye'nin büyümesi ve güçlenmesi için sözü, fikri ve yapıcı eleştirisi olan herkese kapımız açıktır” dedi. Türkiye’nin2023 hedeflerine ancak 83 milyonun hep birlikte omuz ve destek vermesiyle ulaşabileceğini ifade eden Erdoğan, “Türkiye'nin hedeflerine ulaşmasında uluslararası doğrudan yatırımların taşıdığı kritik rolü de yakinen biliyoruz. Ülkemizi yerli ve uluslararası yatırımcılar nezdinde riski az, güveni yüksek, kazancı tatminkar bir cazibe merkezi haline getirmekte kararlıyız. Önümüzdeki dönemde bu alanda gerçekleştireceğimiz ilave reformlarla yatırım ortamını daha da iyileştireceğiz” diye konuştu.

“ULUSLARARASI MÜTEŞEBBİSLERİ 'YABANCI' YATIRIMCI OLARAK GÖRMEDİK”

Uluslararası müteşebbisleri asla 'yabancı' yatırımcı olarak görmediklerini kaydeden Erdoğan Şöyle devam etti:

“Kendi insanımıza hangi imkanları sağlıyorsak, Türkiye'ye güvenen, Türkiye'nin yatırım ortamına inanan tüm girişimcilere de aynısını sağlıyoruz. Savunma sanayiinden gıdaya, dijital ekonomiden sağlık sektörüne kadar katma değeri yüksek, Türkiye'nin teknolojik dönüşümüne öncülük edecek yatırımları teşvik ediyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılara 'gelin, Türk misafirperverliğinin farkına varın' diyorum. İlgili bakanlıklarımız ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisimizin sizlere gereken her türlü desteği sunmaya hazır olduğunu bilmenizi istiyorum.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.