UYGULAMA YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ

Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, kanunun uygulama yetkisi Ekonomi Bakanlığı’ndan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na geçti.

UYGULAMA YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ

Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu Uygulama Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, kanunun uygulama yetkisi Ekonomi Bakanlığı’ndan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na geçti.

16 Ekim 2020 Cuma 09:44
UYGULAMA YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ

Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu Uygulama Yönetmeliği, bugün Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelikle değiştirildi. Doğrudan Yabancı Yatırımlar Kanunu Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’le kanunun uygulama yetkisi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na geçti. Bu yetki daha önce Ekonomi Bakanlığı’nda bulunuyordu.Ekonomi Bakanlığı,10 Temmuz 2018'de yapılan değişiklikle yerini Ticaret Bakanlığı'na bırakmıştı.

KAYITLI E-POSTA ŞARTI

Yönetmeliğin 9. maddesinde yapılar değişiklikle, kullanıcılar artık elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarından temin edilecek nitelikli elektronik sertifikaya ve kanun kapsamındaki şirket ve şubeler kayıtlı elektronik posta hizmet sağlayıcısından temin edilecek kayıtlı elektronik posta hesabına sahip olmak zorunda olacak. Başka amaçlarla daha önce temin edilen ve geçerlilik süresi olan nitelikli elektronik sertifikalar ve kayıtlı elektronik posta hesapları E- TUYS için kullanılabilecek.10. maddede yapılan değişikliğe göre, kanun kapsamındaki şirket ve şubeler tarafından, bu şirket ve şubeler adına E-TUYS vasıtasıyla işlem yapacak kişilerin kullanıcı olarak yetkilendirilmesi belgeler Genel Müdürlük KEP adresine gönderilecek. Yetkilendirme başvurusu bir veya birden fazla kişi için aynı zamanda yapılabilir. Bu durumda, E- TUYS taahhütnamesi ve kullanıcı yetkilendirme formu yetkilendirilecek her bir kişi için ayrı ayrı düzenlenecek. Taahhütnamenin geçerli olacağı süre, taahhütnamede belirtilecek. Kanun kapsamındaki şirket ve şubeler için sonradan yapılacak kullanıcı yetkilendirme başvurularında, geçerliliği devam eden imza sirküleri tekrar aranmayacak.

YENİDEN BAŞVURU GEREKMEYECEK

Kullanıcıların sertifikalarını ve kanun kapsamındaki şirket ve şubelerin KEP hesaplarını yenilemesi veya başka bir nitelikli elektronik sertifika veya KEP hesabı temin edilmesi durumlarında yeniden yetkilendirme başvurusu yapılması gerekmeyecek. Yeni yönetmelikle, kanun kapsamındaki şirket ve şubeler,  başvuru için gerekli olan bilgi ve belgeleri tam ve doğru olarak göndermek ve ilgili evrakların asıllarını 10 yıl süre ile muhafaza etmekle yükümlü kılınıyor. Ayrıca kullanıcı azil işlemleri genel müdürlük KEP adresine iletilecek gerekli şartları taşıyan azilname ile yapılabilecek.

E-TUYS’TAN GÜNCELLEME YAPILABİLECEK

Kanun kapsamındaki şirket ve şubelerin, unvan, vergi dairesi, iletişim bilgileri gibi bilgilerinde değişiklik yapılması halinde genel müdürlüğe müracaat olmaksızın E-TUYS’ta güncelleme yapılabilecek. Kanun kapsamındaki şirket ve şubeler veya kullanıcılara ait diğer bilgi ve belgelerdeki değişiklikler de E-TUYS’ta güncellenebileceği gibi genel müdürlük KEP adresine gönderilebilecek.

Öte yandan yönetmeliğe eklenen geçici madde ile kanun kapsamındaki şirket ve şubeler tarafından, yetkilendirme başvuruları bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay süre ile belge asılları ile birlikte genel müdürlüğe yapılabilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.