banner250

TÜRKİYE VE ABD SEKTÖREL KOMİTE KURUYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha fazla Amerikan firmasının Türkiye'de yatırım yapmasını, arzu ettiklerini dile getirdi ve “Türkiye'ye gelen her Amerikalı yatırımcıya gereken destekleri vermeye hazırız” dedi.

TÜRKİYE VE ABD SEKTÖREL KOMİTE KURUYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha fazla Amerikan firmasının Türkiye'de yatırım yapmasını, arzu ettiklerini dile getirdi ve “Türkiye'ye gelen her Amerikalı yatırımcıya gereken destekleri vermeye hazırız” dedi.

11 Eylül 2019 Çarşamba 08:49
TÜRKİYE VE ABD SEKTÖREL KOMİTE KURUYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve beraberindeki heyeti kabul etti. Türkiye'deki Amerika kaynaklı doğrudan yatırımların 2002-2018 yılları arasında toplamda 12 milyar dolara yaklaştığını belirten Erdoğan, “Ülkemize gelen her ABD'li yatırımcıya destek vermeye hazırız” dedi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise ABD’li bakanla yaptığı görüşme sonrasında, iki ülke arasında sektörel komiteler kurulmasına karar verildiğini müjdeledi.

Ziyareti, “iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğinin ilerletilmesi yönünde çok güçlü bir irade beyanı” olarak değerlendiren Erdoğan, “Dostum Başkan Trump ile samimi ve güçlü bir diyaloğumuz var. Gerek bölgesel konularda gerekse iki ülkeyi ilgilendiren meselelerde sürekli temas halindeyiz. Önümüzdeki dönemde bu yakın diyaloğu, Sayın Trump'ın ülkemize yapacağı ziyaretle taçlandıracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

YATIRIM İÇİN CAZİP ÜLKE

Türkiye’nin, bölgesinde yaşanan tüm kriz ve çalkantılara rağmen istikrarını koruduğunu, ekonomik ve siyasi gücünü de artırdığını anlatan Erdoğan, “Ülkemiz bugün satın alma paritesine göre dünyanın en büyük 13'üncü, Avrupa'nın en büyük 5'inci ekonomisidir. Girişimcilerimiz neredeyse dünyanın her ülkesinde ve bölgesinde faaliyet gösteriyor. Ülkemizde yatırım yapan kişi ve kuruluşlar bakımından da benzer bir zenginlik söz konusudur. Çünkü iş yapma kolaylığı ve yatırımlar açısından da oldukça cazip bir ülkeyiz. Türkiye ile Amerika arasında 20 milyar dolar seviyesinde seyreden ticaret hacmi gerçek potansiyelimizin oldukça altındadır” dedi.

100 MİLYAR DOLARA ÇIKACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Trump ile son görüşmelerinde ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkartılması konusunda mutabakata vardıklarını söyledi. Bu hedefe ulaşılması yolunda somut adımlar atmaya da başladıklarını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

“12 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTI”

“Türkiye'de yatırım yapan, katma değer oluşturan, istihdam sağlayan Amerikalı yatırımcılara büyük önem veriyoruz. Türkiye'de bin 800'ün üzerinde Amerikan firması faaliyet gösteriyor. Türkiye'deki Amerika kaynaklı doğrudan yatırımlar, 2002-2018 yılları arasında toplamda 12 milyar dolara yaklaştı. Ama bu rakamları yeterli görmüyoruz. Daha fazla Amerikan firmasının Türkiye'de yatırım yapmasını, sağlanan kolaylıklardan daha fazla yararlanmasını arzu ediyoruz. Bunun için de Türkiye'ye gelen her Amerikalı yatırımcıya gereken destekleri vermeye hazırız.”

PEK ÇOK SEKTÖR İÇİN KOMİTE KURULACAK

Öte yandan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross'u Ticaret Bakanlığında ağırladı. Düzenlenen ortak basın toplantısında söz alan Bakan Pekcan, Türkiye ve ABD arasındaki ticarete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakanlığın sektörlerle yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Pekcan, “Tüm sektörlerimiz bizim için çok önemli ancak ABD tarafının özellikle üzerinde durduğu bazı sektörleri öncelikli sektörlerimiz olarak belirledik. Bu sektörlerin içerisinde; tekstil, hazır giyim, mobilya, mermer, otomotiv, otomotiv yan sanayi, mücevherat, sivil havacılık, çimento, kimya, makine, lojistik sektörlerinin ikili ticaret hacmini arttırmasında öncelikli sektörler olarak belirlemiş bulunuyoruz. Başta çelik olmak üzere bizim için önem arz eden sektörlerin problemleri kendilerine ilettik ve önerileri de sunduk. Bu görüşmeler sonucunda ülkelerimizin Ticaret Bakanlığı Başkanlığında; sektör temsilcileriyle beraber sektörel komiteler kurulmasına karar verdik. Türk ve ABD firmalarını bir araya getirecek komiteler sonuç odaklı çalışacak” diye konuştu.

ENDİŞELER İLETİLDİ

Bakan Ruhsar Pekcan, 100 milyar hedefe ulaşmak için potansiyel alanları görüşmenin yanı sıra halihazırda ilişkilerdeki bazı sıkıntıların aşılmasının da ticarete olumlu yansıyacağını kaydetti. Demir çelik sektöründe ve otomotiv sektöründe karşılaşacak engeller konusunda endişeleri ABD'ye de ilettiklerini belirten Pekcan, “100 milyar dolar ticaret hedefine ulaşmak için karşılıklı olarak engellerin kaldırılmasının doğru olacağına inanıyoruz. 100 milyar hedefi doğrultusunda en büyük potansiyele sahip sektörlerden birisi sivil havacılık sektörüdür. Sivil havacılık üzerine çalışan sektörlerimizin gerek kalite gerek fiyat gerekse zamanında teslimat açısından rakiplerine kıyasla öne çıktığını görüyoruz. Mobilya, tekstil, otomotiv, otomotiv yan sanayi gibi potansiyeli yüksek sektörlerde gerek ürünlerimizin kalitesi gerekse dünya piyasasında artış gösteren faaliyetlerimiz sayesinde ABD piyasasında daha büyük işlerde yer alacağımızın altını çizmiş bulunuyoruz” dedi.

43 ABD’Lİ FİRMAYLA BİR ARAYA GELDİLER

ABD Ticaret Bakanı Ross da Türkiye'de geçirdiği süre içerisinde yaptığı görüşmelerden bahsederek iki ülke arasındaki ticaret ilişkilerinin devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

Her iki tarafın da kendi ticaret hacmini arttıracağını dile getiren  Ross, “Bu amaç doğrultusunda 5 günümüzü Türkiye'de geçirdik. Türkiye'de yatırımı olan 43 ABD'li firmayla bir araya geldik. ABD'de iş yapmak isteyen 52 Türk firmasıyla da görüşmeler yaptık. Zamanımızın büyük kısmını da Sayın Bakan'la birlikte geçirdik. Konuya alakasını bize gösterdi. Sağlık Bakanlığıyla, Maliye Bakanlığı ve diğer bakanlıklarla da görüşmelerimiz oldu ve olacak” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.