SOCAR’DAN STAR RAFİNERİ’YE DEV YATIRIM

SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı Anar Mammadov, 600 milyar dolar yatırım değeri bulunan ve 342 bin metreküp ek depolama imkanı sağlayacak tesisi 2022 yılında tamamlayacaklarını söyledi.

SOCAR’DAN STAR RAFİNERİ’YE DEV YATIRIM

SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı Anar Mammadov, 600 milyar dolar yatırım değeri bulunan ve 342 bin metreküp ek depolama imkanı sağlayacak tesisi 2022 yılında tamamlayacaklarını söyledi.

03 Şubat 2021 Çarşamba 15:39
SOCAR’DAN STAR RAFİNERİ’YE DEV YATIRIM

Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya tesisi olarak faaliyet gösteren 1965 doğumlu Petkim, İzmir Aliağa’daki üretim tesisinde 60’a yakın petrokimyasal ürün ile ülke sanayisini ve üretimi destekliyor. 2008 yılında Azerbaycan devletinin petrol şirketi SOCAR’ın Türkiye hamleleri kapsamında SOCAR Türkiye kolundan bünyesine katarak stratejisinin merkezine yerleştirdiği ve yeni bir dönüşüm başlattığı Petkim için her yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırım yapılıyor. Petkim aynı zamanda Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları ve ihracat liderleri arasında yer alıyor. SOCAR Türkiye tarafından 6,3 milyar dolarlık bir mega yatırımla İzmir Aliağa’da hayata geçirilen STAR Rafineri ise yıllık 10,5 milyon ton ham petrol işleme hacmine sahip ve Türkiye’nin işlenmiş petrol ürünleri ihtiyacının yaklaşık yüzde 25’ini tek başına karşılıyor. Bu eksende sektörün geleceğini ve yatırımlarını Sanayi TV’ye anlatan SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Başkanı Anar Mammadov, cari açığı azaltmada büyük etkileri olduğunu ifade etti. Pandemi süreci boyunca esneklik ve verimliliğe odaklandıklarını, operasyonel duruşlarını muhafaza ettiklerini söyledi. Kurdukları dijitalleşme departmanından ve NEFERTITI Projesi’nden de bahseden Mammadov, hedeflerini ise şöyle açıkladı: “Rafinerimize toplam 342 bin metreküp ek depolama imkanı sağlayacak ilave yatırımımızla birlikte toplamda yaklaşık 600 milyon dolarlık yatırım değeri bulunan ilave depolama yatırımlarımızı önümüzdeki dönemde sürdürmeyi ve 2022 yılında tamamlamayı planlıyoruz.”

STRATEJİK BİR YATIRIM

STAR Rafineri hakkında bilgi vererek, yapının Türkiye için taşıdığı öneme değinen Anar Mammadov, “Reel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan STAR Rafineri, aynı zamanda Türkiye’nin ilk ‘Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ne sahip. 6,3 milyar dolarlık yatırımla kurduğumuz rafinerimiz bugün Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde son yıllarda hayata geçirilen en büyük petrol operasyonlarından biri. Yıllık 10,5 milyon ton ham petrol işleme hacmine sahip STAR Rafineri’de motorin, nafta ve reformatın yanı sıra LPG de üretiyoruz. Türkiye’nin petrol ürünleri ihtiyacının yaklaşık yüzde 25’ini tek başına karşılayan rafinerimiz petrol ürünleri ithalatının önünü keserek her yıl yaklaşık 1,5 milyar dolar tasarruf sağladığı için cari açığın azaltılmasına önemli bir katkı sağlıyor” diye konuştu.

OPTİMİZASYONLA GELEN BAŞARI

Pandemi nedeniyle tedarik zincirinde ve talepte yaşanan global sıkıntıların sonucunda dünya genelinde pek çok üretim tesisinde kapasite kullanım oranları düşerken STAR Rafineri olarak operasyonel esneklikleri ve Petkim’le entegrasyon sonucu sağladıkları sinerji sayesinde kesintisiz üretime devam etme fırsatına sahip olduklarını ifade eden Mammadov, “Doğu Akdeniz’deki pek çok rafinerinin üretiminin gerilediği, hatta bazılarının durma noktasına geldiği bir dönemde STAR Rafineri yüzde 98’leri aşan kapasitelerle çalıştı, piyasanın ihtiyacı olan ürünleri üreterek sektör için ne kadar değerli bir yatırım olduğunu bir kez daha kanıtladı.  Pandemi sürecinde Petkim’in temel ham maddesi naftayı aynı kalitede düzenli olarak üretmeyi sürdürürken uluslararası seyahate getirilen sınırlamalar neticesinde jet yakıtı tüketiminin düşmesi sürecine de hızla adapte olduk. STAR Rafineri’nin esnek üretim yapısı sayesinde 1,6 milyon tonluk jet yakıtı üretim kapasitemizi motorine dönüştürdük. STAR Rafineri’de sahip olduğumuz ileri teknoloji, Petkim’e entegre yapımız, etkin planlama ve optimizasyon süreçlerimiz sonucunda bu olağanüstü dönemi başarıyla yönettik. Rafinerimizde üretimimizi bir gün bile durdurmadan sürdürdük. Bu sayede, yıllık ham petrol işleme hacmimiz 10 milyon ton iken, 2020 yılında biz 10,5 milyon ton işleyerek hedeflerimizin de üzerinde bir rakama ulaştık. Aslında tüm bu dalgalanmalar ve küresel gelişmeler bize rafineri-petrokimya entegrasyonunun ve mevcut kapasitelerimizi en verimli şekilde kullanmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi” şeklinde aksiyon aldıklarını söyledi. Özellikle pandemi döneminde hem STAR Rafineri’nin hem de Petkim’in önceliğinin her zaman yurtiçi piyasaların talebini karşılamak olduğunu söyleyen Mammadov, “Bu nedenle bu dönemde iç piyasanın taleplerini karşılamaya yoğunlaştık. Petkim’le yakaladığımız sinerji ile, 2021 yılında da yüksek kapasitede üretimi devam ettirmek istiyoruz. Bu nedenle rafinerimizin kurulumu sırasında 10 milyon ton olan, 2020 yılında ise 10,5 milyon ton olarak revize ettiğimiz ham petrol işleme hacmini 2021’de de korumayı hedefliyoruz” dedi.

“UFUK”TA NEFERTITI VAR

SOCAR Türkiye AR-GE Merkezi hakkında veren, aynı zamanda NEFERTITI Projesi’nden de bahseden Mammadov, “SOCAR Türkiye olarak sürdürülebilir büyümenin itici gücü olarak gördüğümüz AR-GE ve inovasyona büyük önem veriyoruz. Bu çerçevede Petkim’in 51 yıllık AR-GE tecrübesini tüm grup şirketlerine yaymak hedefiyle Aralık 2019’da SOCAR Türkiye AR-GE ve İnovasyon A.Ş. kuruldu. Değer zincirindeki tüm paydaşları için yenilikçi, sürdürülebilir, çevre dostu ve pazar odaklı ürün, katalizör ve dijital teknolojiler geliştirmeyi hedefleyen SOCAR Türkiye AR-GE Merkezi çok kısa sürede önemli projelere imza attı. Bunlardan biri de güneş enerjisiyle karbondioksitten etanol/izo-propanol gibi kimyasal maddeler üretmeyi hedefleyen NEFERTITI Projesi. Uluslararası camiada da büyük ilgi gören bu proje geçtiğimiz ay Avrupa Komisyonu UFUK 2020 Hibe Programı tarafından fonlanacak projeler arasında yer aldı. Bu kapsamda, NEFERTITI Projesi’nin 389 bin Euro’luk bütçesinin tamamı AB Komisyonu UFUK 2020 Hibe Programı tarafından karşılanacak. AR-GE’nin grup içindeki etkinliğinin artırılması için geçtiğimiz yıl SOCAR Türkiye AR-GE ve İnovasyon A.Ş. adında bir şirket kuruldu. Yönetimi bizim iş birimimiz içinde değil” açıklamalarını yaptı.

NETWORKTEKİ TEK TÜRK

“Dijitalleşmeyi öncelikleri arasına alan grubumuzda ilk adımları Rafineri ve Petrokimya İş Birimimiz çatısı altında faaliyet gösteren Petkim’de attık” diyen Mammadov, inovasyon ve Endüstri 4.0 çalışmalarını, “Bu kapsamda 2018 yılında Petkim’de bir Dijitalleşme Departmanı oluşturduk ve 2019 yılı boyunca da ‘dijitalleşme’ bilincinin organizasyon içinde yayılımını sağladık.  Veriye dayalı karar alma süreçleri ve algoritmalar oluşturarak başarılı senaryoları gerçek süreçlere uyguladık. Petkim’de hayata geçirdiğimiz dijital dönüşüm projelerimiz sayesinde finans, insan kaynakları gibi birimlerin iş yapış şekillerinde de verimlilik ve iyileştirmeler sağladık. Bu çalışmalar sonucunda Petkim, dijital uygulama ve sistemleriyle yakaladığı Endüstri 4.0 standardı sayesinde Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) ‘Global Lighthouse Network’üne 2020’de seçilen tek Türk şirket oldu. 2019 ve 2020 yıllarında önemli sonuçlarını Petkim’de aldığımız dijital dönüşüm yolculuğumuzu, dünyanın en dijital rafinerilerinden biri olma vizyonuyla tasarlanan STAR Rafineri’de de yaygınlaştırdık. Bu dönüşümü 2021 yılında SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi’ndeki diğer tüm şirketlerimizde de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz” ifadeleriyle açıkladı.

KALİFORNİA STANDARTLARINDA

İzmir’deki depremden hareketle SOCAR Türkiye tesislerinin doğal afetlere ve büyük endüstriyel kazalara karşı aldığı önlemlerle ilgili değerlendirmede bulunan Anar Mammadov, “Maalesef deprem, Türkiye’nin gerçeği. Özellikle Aliağa yarımadasında hem SOCAR grubunun hem de Türkiye’nin çok önemli tesisleri bulunuyor. Deprem ve diğer doğal afetlerden kaynaklanabilecek büyük endüstriyel kaza tehlikelerinin belirlenmesi ve bu tehlikelerden kaynaklanabilecek risklerin değerlendirilmesi amacıyla şirketimizde veriye dayalı metotlarla risk değerlendirmeleri yapıyor ve bu risklerin kabul edilebilir seviyeye indirilmesi için tedbirleri alıyor, aksiyon planlarını titizlikle uyguluyoruz. Tesislerimiz özelinde uzmanlar tarafından belirlenen büyük kaza senaryoları kapsamında gerekli tedbirler önceden belirlenmiş durumda. Belirlenen bu senaryo ve tedbirlere yönelik, ilgili tüm acil hizmet birimleriyle iş birliği halinde tatbikatlarımızı yapıyor ve belirli aralıklarda sistemlerimizi denetimlerle kontrol ediyoruz. Bu sistemlerimiz sayesinde, bahsettiğiniz İzmir depreminden tesislerimiz olumsuz etkilenmedi ve tüm tesislerimizdeki üretimimize kesintisiz devam ettik. Depremin ardından hem Petkim’de hem de STAR Rafineri’de tabii ki kontrol ve analizlerimizi yaptık. STAR Rafineri zaten çok yeni bir tesis olduğu için depreme dayanıklı tüm teknolojileri ve altyapıyı barındırıyor. Petkim ise deprem öngörüsüyle 1985 yılında çok yüksek şiddetteki depremlere dayanacak şekilde Kaliforniya standartlarına göre inşa edilmiş” ifadelerine yer verdi.

“ESNEKLİĞİMİZ ARTACAK”

İlerleyen dönem projelerinden bahseden Mammadov, son olarak şöyle konuştu: “STAR Rafineri’nin operasyonel esnekliğini ve depolama kapasitesini artırmak için planlanan ek yatırımlarımız 2021 yılında da sürecek. Bu kapsamda 45 milyon dolarlık yatırım bütçesi olan IFOP Projesi’ni (Improvement of Flexibility, Operability and Profitability of STAR Refinery - STAR Rafineri’nin Esnekliğinin, İşletilebilirliğinin ve Karlılığının İyileştirilmesi) devreye almak üzereyiz. Söz konusu proje, ilave satış ve aktarım sistemlerinin tesis edilmesi yoluyla STAR Rafineri’nin operasyonel esnekliğini, lojistik kabiliyetini ve rekabet gücünü daha da artıracak. Yine rafinerimize toplam 342 bin metreküp ek depolama imkanı sağlayacak ilave yatırımımızla birlikte toplamda yaklaşık 600 milyon dolarlık yatırım değeri bulunan ilave depolama yatırımlarımızı önümüzdeki dönemde sürdürmeyi ve 2022 yılında tamamlamayı planlıyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sarsıl 2021-04-20 02:53:41

Çok itibarsız sevilmeyen bir şirket. IK politikası sakat. İtibari olmayan hiç sevilmeyen bir acem şirketi.Star da Bakü’den getirdikleri azeri magandalar var. Onlar maaşları $ olarak alıyorlar. Kral gibi yaşayıp bizim insanımıza tepeden bakıp işçilikten çıkartıyorlar.