banner250
banner251

SİTRİK ASİT YATIRIMINDA SONA YAKLAŞILDI

Çin’de yaşanan salgın nedeniyle tedarikinde sıkıntı yaşanan ve sanayinin birçok kolunda ana girdi olarak kullanılan sitrik asit ihtiyacı, Adana’da faaliyete geçecek tesis tarafından karşılanacak.

SİTRİK ASİT YATIRIMINDA SONA YAKLAŞILDI

Çin’de yaşanan salgın nedeniyle tedarikinde sıkıntı yaşanan ve sanayinin birçok kolunda ana girdi olarak kullanılan sitrik asit ihtiyacı, Adana’da faaliyete geçecek tesis tarafından karşılanacak.

26 Şubat 2020 Çarşamba 09:36
SİTRİK ASİT YATIRIMINDA SONA YAKLAŞILDI

Dünyada ve Türkiye’deki pek çok sektör, Çin'de ortaya çıkan salgından etkilenirken, kimya sanayinde ortaya çıkabilecek olası kriz Adana’daki dev tesisle çözülecek. Adana’ya 40 milyon Euro maliyetle inşa edilen Tezcanlar Yatırım’a ait sitrik asit tesisi yakında faaliyete geçecek. Tesis, yıllık 55 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak ve Türkiye'nin ilk ve tek sitrik asit üretim tesisi olma unvanını elinde tutacak.  

Tezcanlar Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tezcan, gıda, tarım, metal işleme, ilaç ve içecek üretimi başta olmak üzere sanayinin birçok kolunda vazgeçilmez girdilerden olan sitrik asit üretiminde Türkiye’yi ithalatçı olmaktan kurtaracak fabrikanın kısa süre sonra faaliyete geçeceğini söyledi.

İnşaatına 2018 yılında başladıkları sitrik asit fabrikasında hızlı yapım sürecinin ardından kısa süre önce deneme üretimlerine başladıklarını belirten Ahmet Tezcan, tesisin Türkiye için stratejik önem taşıdığını kaydederek, şöyle devam etti:

“Türkiye, dünyanın en çok sitrik asit kullanan ilk 10 ülkesi arasında yer alıyor. Adana’daki fabrikamız, ülkemizin sitrik asit ihtiyacının tamamını karşılayacak şekilde yıllık 55 bin ton üretim kapasitesine sahiptir. Türkiye’de bir ilk olan ve tamamen yerli mısır kullanarak üretim yapacak tesisimizde 200’den fazla personel istihdam ettik. Fabrika yatırımımız için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, stratejik yatırım teşvik belgesi düzenledi. Bu teşvik belgesi, yatırımın katma değerinin yüksekliği ve ürünün yerli üretiminin olmaması dikkate alınarak verildi. Bu yatırımla ülkemiz, çok ileri bir üretim teknolojisine kavuştu. Artık sitrik asit ithalatı için ödediğimiz milyonlarca dolar ülkemizde kalacak.”

SANAYİCİLER TEDARİK SIKINTI YAŞIYOR

Tezcan, dünya pazarında sitrik asidin ana tedarikçisi olan Çin’de yaşanan salgın hastalık nedeniyle bu ülkedeki üretim tesislerinin geçici süreyle kapatıldığını ve üretimde bu ürünü kullanan sanayicilerin üretimlerine devam etme noktasında zorluklar çektiğini söyledi. Tezcan, “Sitrik asit yatırımımıza ülkemizin krizlerle boğuştuğu bir dönemde başladık ve tamamladık. Bu yatırımla Türkiye olarak sitrik asit ithalatına bağımlılığımız ortadan kalkacaktır. Önemli bir ithalat kalemi olan sitrik asidi artık ülkemizde üretebilir hale geldik. Yatırım kararı alırken, en önemli gerekçemiz, üreticilerimizin tedarik riskini azaltmaktı. Çin’de yaşanan salgın bu konunun önemini bir kez daha ortaya koydu. Çünkü, geldiğimiz noktada Çin’deki sitrik asit üretim tesisleri geçici süreyle kapatıldığı için sanayicilerimiz tedarikte sorunlarla boğuşuyor. Gıda, tarım, metal işleme, ilaç ve içecek üretimi başta olmak üzere sanayinin birçok kolunda ana girdilerden biri olarak kullanılan sitrik asit ihtiyacının karşılanmasına ilişkin sanayicilerimizin endişe kaynağını gidermiş olduk. Sanayicilerimiz artık bu ürünü, milli imkanlarımızla üreten tesislerimizden yerli olarak tedarik edebilecekler” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.