banner250

SERACILIK YATIRIMI İÇİN SON ÇAĞRI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in yayınladığı KOBİ Gelişim Destek Programı’nın son çağrısından seracılığın da yararlanacağını açıkladı.

SERACILIK YATIRIMI İÇİN SON ÇAĞRI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB’in yayınladığı KOBİ Gelişim Destek Programı’nın son çağrısından seracılığın da yararlanacağını açıkladı.

05 Mart 2019 Salı 12:35
SERACILIK YATIRIMI İÇİN SON ÇAĞRI

Sanayi ve Teknoloji  Bakanı Mustafa Varank, serakent açılış törenine katıldı. Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Ankara Eryaman’dan Eskişehir’e giden Varank’ı, Eskişehir Yüksek Hızlı Tren İstasyonu’nda Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir milletvekilleri Nabi Avcı, Emine Nur Günay, Harun Karacan,Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı ile diğer protokol üyeleri karşıladı. Varank, daha sonra Mahmudiye ilçesine geçerek, Miracle Serakent’in açılışını yaptı.  Eskişehir’de serakent açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, KOSGEB’in “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” temalı çağrısı ile akıllı dijital teknolojileri geliştiren KOBİ’lere destek vereceğini ifade ederek, “Bu çağrımız kapsamında, akıllı seracılık sistemleri ve yazılımlarını geliştiren şirketleri de, bunları kullanacak firmaları da destekliyoruz. Böylece akıllı dijital teknolojilerin, seracılıkta da uygulanmasını ve yaygınlaşmasını arzuluyoruz. Çünkü sera üretiminde teknolojiyi daha etkin kullanarak, verimi ve kaliteyi artırmak mümkün.” dedi.

10 BİNİN ÜZERİNDE İSTİHDAM

Sanayi ve Teknoloji Mustafa Varank konu hakkında şunları söyledi: "Özel sektör marifetiyle kurulacak ülkemizin, hatta dünyanın en büyük serakent projesinin tanıtımı vesilesiyle Eskişehir’de bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyor, sizleri saygıyla selamlıyorum. Tarımsal verimliliği artırma, gıda arz güvenliğini sağlama ve ihracat potansiyelimizi yukarılara taşıma adına oldukça önemli bir projeden bahsediyoruz. Yatırım sürecinin tüm aşamaları tamamlandığında milyar dolarlarla ifade edeceğimiz bir üretim tesisini şehrimize kazandırmış olacağız. Böylece 10 bin dekarlık alanda, 10 binin üzerinde vatandaşımıza istihdam sağlanması mümkün olacak. Anlayacağınız bu iş bir memleket meselesi"

ÖNCELİKLİ YATIRIM TEŞVİĞİ

Üretimin her alanında tam bağımsızlık hedefiyle yola çıktık. Savunma sanayinde nereden nereye geldiğimiz ortada. Ancak, biz bununla yetinmiyoruz. Gerek sanayinin alt sektörlerinde, gerekse tarım gibi hayati alanlarda atılacak adımlar var. Yerli ve milli üretim öncülüğünde; yapısal temellerimizi daha da güçlendireceğiz. Seracılık yatırımlarını desteklemek için bakanlığımız geçtiğimiz hafta önemli bir adım attı. Bundan böyle 25 dekarlık modern seracılık yatırımları da öncelikli yatırım teşviğimizin cazip imkânlarından faydalanabilecek.

ASGARİ ARAZİ KAPASİTESİ 20 DEKAR

Yine seracılıkla ilgili bölgesel teşviklerimizde de iyileştirmeye gittik. Eskişehir’in de dâhil olduğu, gelişmiş bölgelerde sera yatırımı yapmak isteyenler için asgari arazi kapasitesini 40 dekardan 20 dekara indirdik. Hem yerli, hem de yabancı yatırımcıların bu fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmasını istiyoruz. Tam da bu noktada serakent büyük bir potansiyel sunuyor. Sanayisiyle parlayan Eskişehir’i, tarımda da ülkemizin marka şehirlerinden biri yapmak istiyoruz.

AKILLI SERACILIK SİSTEMLERİ

Seracılığa sunduğumuz imkanlar, sadece yatırım teşvikleriyle sınırlı değil. KOSGEB yeni bir çağrıya çıktı. Akıllı dijital teknolojileri desteklemeye başladık. Bu teknolojileri geliştiren KOBİ’lere, uygulama ve ticarileşme desteği vereceğiz. Ayrıca, üretim sürecini dijitalleştirmek isteyenleri de teşvik edeceğiz. Bu çağrımız kapsamında, akıllı seracılık sistemleri ve yazılımlarını geliştiren şirketleri de, bunları kullanacak firmaları da destekliyoruz. Böylece akıllı dijital teknolojilerin, seracılıkta da uygulanmasını ve yaygınlaşmasını arzuluyoruz. Çünkü sera üretiminde teknolojiyi daha etkin kullanarak, verimi ve kaliteyi artırmak mümkün.

AR-GE EKONOMİYE GERİ DÖNÜYOR

Üretimin Ar-Ge’sinden tutun da, ticarileşmesine kadar olan her aşamasını destekliyoruz. Fikir geliştirenin ve üretenin her zaman yanındayız. Serakent projesi gibi projeler attığımız adımların ne kadar isabetli olduğunu gösteriyor. Hedefimiz Ar-Ge konusunda reel sektörün farkındalığını yukarılara çekerek, Ar-Ge firmalarımızın sayısını artırmak. Şurasını kesin olarak biliyoruz ki; Ar-Ge öncülüğündeki üretim, katma değer ve rekabet artışı olarak ekonomiye geri dönüyor. Bu da güçlü büyümeyi ve istihdamı beraberinde getiriyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ıbrahim Eser 2019-08-20 10:34:29

Yatırımlardan faydalanmak istiyorum