NG KÜTAHYA SERAMİK 2 MİLYAR TL’YE YENİ FABRİKA KURACAK

NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, yaklaşık 2 milyar TL yatırım değerine sahip yeni tesislerinin endüstri 4.0 ve DDG teknolojisinde dünyada sayılı fabrikalarından biri olacağını söyledi.

NG KÜTAHYA SERAMİK 2 MİLYAR TL’YE YENİ FABRİKA KURACAK

NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, yaklaşık 2 milyar TL yatırım değerine sahip yeni tesislerinin endüstri 4.0 ve DDG teknolojisinde dünyada sayılı fabrikalarından biri olacağını söyledi.

09 Aralık 2020 Çarşamba 15:09
NG KÜTAHYA SERAMİK 2 MİLYAR TL’YE YENİ FABRİKA KURACAK

NG Kütahya Seramik, pandemiye rağmen yatırımlarına hız kesmedi. Bu yılın başında Kütahya'daki fabrika sayısını 8'e çıkarmak için fizibilite çalışmalarını başlatan şirket, yatırımı hızla olgunlaştırdı. Tamamı öz sermayeden oluşacak yaklaşık 2 milyar TL değerindeki yeni fabrika yatırımı baştan sona Endüstri 4.0 teknolojisi ile donatılacak. Fabrika aynı zamanda tek çatı altında üretim yapan Türkiye'nin en büyük seramik fabrikası olma özelliğini taşıyacak. Çevreye duyarlı yeşil tesis olarak kendi elektriğini kendisi üretecek olan fabrika için İtalya'dan son teknoloji makine alımlarının anlaşması imzalandı.

2023'TE TAMAMLANACAK

Önümüzdeki ay temeli atılacak, 3 etap halinde gerçekleştirilecek ve ilk etabı 29 Ekim 2021'de devreye alınacak fabrika, 2023'te tamamlanacak. Yeni yatırım ile toplam 300 kişilik ilave istihdam yaratılacak. 110 bin metrekarelik kapalı alanda, günlük 22 bin metrekarelik kapasiteyle üretim yapacak olan yeni fabrika teknolojisiyle de adından söz ettirecek. Türkiye'nin seramik sektöründe Endüstri 4.0 kullanarak üretim yapan ilk fabrikasında yine Türkiye'de ilk olarak seramik üretiminde DDG (Dijital Decoration &Glazing) teknolojisi kullanacak.

HER GÜN 90 KAMYON SERAMİK ÜRETİYOR

NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, NG Kütahya Seramik olarak pandemi döneminde de yüzde 100 kapasite ile üretim gerçekleştirmelerine rağmen, yurtiçi ve yurtdışı talepler karşısında yeni fabrika yatırımı kararı almak zorunda kaldıklarını söyledi. Günlük 90 bin metrekarelik üretim kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük seramik üreticilerinden biri olduklarını ifade eden Güral, “Her gün 90 kamyon seramik üretilerek Türkiye'ye ve dünyanın farklı ülkelerine gönderiyoruz. Pandemi döneminde hem yurt içinden hem de özellikle Avrupa ve Amerika kıtası olmak üzere yurtdışından ciddi taleple karşılaştık. Yeni fabrika yatırımımız ile bu talepleri karşılamanın ötesinde, Türkiye ve dünyadaki pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz" dedi.

YILLIK ÜRETİMİ 9 MİLYON METREKAREYE YAKLAŞACAK

Tamamı öz sermayeden yaklaşık 2 milyar TL'lik yatırımla, 3 etap halinde tamamlanacak yeni fabrikanın baştan sona Endüstri 4.0 teknolojisi kullanarak üretim yapan Türkiye'nin ilk fabrikası olacağını vurgulayan Güral, "Tek çatı altında üretim yapan Türkiye'nin en büyük seramik fabrikasına imza atıyoruz" dedi.  Dünyanın en büyük ebatlı seramik üretimini destekleyecek olan fabrikada, tamamen yer karoları üreteceklerini kaydeden Güral, “Yeni fabrikamız ile üretimimizi hem nitelik hem de kalite olarak üstün bir boyuta taşıyacağız. Yeni yatırımımızla kapasitemizi yaklaşık yüzde 70 oranında artıracağız. Yıllık üretimimiz 9 milyon metrekareye yaklaşacak" açıklamasında bulundu.

“PANDEMİDE SERAMİĞE TALEP ARTTI”

Pandemi döneminde seramik üretiminde ham madde temini ve ürün sevkiyatında herhangi bir olumsuzluk yaşamadıklarını, artan talebi karşılamak için aynı hızla çalışmalarına devam ettiklerini kaydeden Güral, "İnşaat sektörü hızlı ve hareketli. Yatırımlar devam ediyor. Yurt dışı pazarda marka bilinirliğinin artması, pazardaki etkinliğimizin ve arz- talebin oluşmasına imkân sağladı. Yıllardır yaptığımız çalışmaların karşılığını, hem yurtiçi hem de yurtdışı pazarlarımızda alıyoruz. Gerek renovasyonlar gerekse de yeni yapıların ihtiyacıyla seramiğe talep de arttı. Talebe yetişmekte zorlanıyoruz." dedi

DÜNYANIN EN BÜYÜK SERAMİK KAROLARINI ÜRETECEK

Yeni fabrikada dünyanın en büyük seramik karolarını üretmeye devam edeceklerini kaydeden Güral, şunları söyledi:

"2014'ten bu yana Türkiye'deki en büyük ebatlı seramik karoları üretiyoruz. Trend büyük ebatlı seramiklere doğru gidiyor. Bu trendin devam edeceğini bildiğimiz için yine büyük ebatlı seramikler üreteceğiz. Bu ebatlar hem maliyeti artırıyor hem de zorluklar yaşatıyor. Ama biz zor işi seviyoruz. Kolaydan uzaklaşıyoruz. Biz hep zor projelerin arkasından gittik. Bu tesisimizde de büyük ebatlı seramikleri üreteceğiz. 'Endüstri 4.0'ı nasıl hayata geçiririz?' diye bir hayalim vardı. Planlamadan yönetime, kaliteye kadar zayiatların azaltılması noktasında bize çok önemli kazanımlar sağlayacak."

YILIN 11 AYINDA YÜZDE 24 İHRACAT ARTIŞI

NG Kütahya Seramik'in üretim ve ihracat odaklı faaliyetleri hakkında bilgiler veren Güral, şöyle konuştu:

"Özellikle son 5 yıldır marka ve ürün gruplarına yatırıma odaklandık. Bu sürede çok sayıda fuara katılarak müşteri adaylarımızı genişlettik. İhracat, bugünden yarına olmuyor. Son 10 yılda attığımız tohumları biçmeye başlıyoruz. Bugün üretimimizin yüzde 60'ını yurt içine, yüzde 40'ını dünya pazarlarına kazandırıyoruz. 2019 yılının ilk 11 ayı ile 2020 yılının ilk 11 ayını değerIendirdiğimizde, metrekare olarak yüzde 24 ihracat artışı gerçekleştirdik. 2019'da 79 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Çok ülkeye çok ürün satmaktansa belirli bölgelerde marka bilinirliği elde etmeye odaklandık. Bunu da Avrupa pazarında başardık. Pandemide, şirketlerin mevcut konumlarını korumakta bile zorlandıkları bir dönemde ihracatımızı artırmayı başardık. Bu seneyi 1 milyar TL'lik ciro ile kapatacağız. Yeni fabrikanın ciromuza etkilerini 2021'de alacağız. Yurtiçinde 275 mağazamız bulunuyor. Pandemi sürecinde 25 mağaza daha ekledik. Ancak pandemi koşulları nedeniyle henüz resmi açılışlarını yapmadık. Yurt dışında da 50 mağazamız bulunuyor. Mağaza sayımızı artırmak için yatırımlarımıza devam ediyoruz."

ANTALYA’DA YENİ OTEL YAPIYOR

Toplantıda 2021 hedeflerine ilişkin bilgi veren Güral, "Yeni fabrika yatırımımızın yanı sıra, Antalya'da yapımı devam eden yeni otelimizi mart ayında tamamlayarak nisan ayında hizmete sunacağız. Sektörümüzün farklı bir alanıyla ilgili bir çalışma içerisindeyiz. Bu çalışmayı da 2021 yılında olgunlaştırıp, tesis yatırımımızı tamamladıktan sonra hayata geçireceğiz" dedi.

MADE İN TURKEY MARKASINA YATIRIM YAPILMALI

Türk seramik sektörünün dünyada seramik üretiminde ilk sıralarda yer alan ülkelerle yarışır hale geldiğine değinen Güral, "İtalya ve İspanya ile rekabet ediyoruz. Türk seramik sektörü son yıllarda yaptığı yatırımlarla buradaki üreticilerin çoğunu geride bıraktı. En büyük eksiğimiz, Made in Turkey marka değerini olması gereken yere getiremedik. Oysa Türkiye, İtalya ve İspanya'nın kapasiteleriyle üretim yapıyor. Sektörümüzün Made in Turkey markasına yatırım yapması gerekiyor" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.