MANİSA TEKNOKENTTEN DİJİTAL ADIM

Manisa Teknokent içinde kurulacak “Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi”nde, hızlı prototipleme, sanal gerçeklik ve akıllı ürün üretimi ile tamamen dijitalleşmeye yönelik yüksek katma değerli ürünler üretilecek.

MANİSA TEKNOKENTTEN DİJİTAL ADIM

Manisa Teknokent içinde kurulacak “Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi”nde, hızlı prototipleme, sanal gerçeklik ve akıllı ürün üretimi ile tamamen dijitalleşmeye yönelik yüksek katma değerli ürünler üretilecek.

10 Ekim 2017 Salı 09:20
MANİSA TEKNOKENTTEN DİJİTAL ADIM

ENDÜSTRİ 4.0’A HAZIRLIK

Üründe ve üretimde dijitalleşme hedefiyle faaliyet yürüten Manisa Teknokent, KOBİ'lerin Ar-Ge, inovasyon, akıllı üretim konusunda açığını kapatmak amacıyla “Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi (MCBÜ-AKÜM)”ni kurmak için harekete geçti. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Teknokent Merkezi Müdürlüğü, merkez için Zafer Kalkınma Ajansından 6 milyon 500 bin liralık destek aldı. MCBÜ-AKÜM ile üniversite-sanayi iş birliği içerisinde sanayide Endüstri 4.0 dönüşümünün hızlandırılması sağlanacak. Ürünler merkezde, üniversite ve sanayi iş birliği ile önce planlanacak, tasarlanacak ve prototipler olarak üretilecek. Merkezin 6 ay sonra faaliyete geçmesi planlanıyor.

156 AR-GE PROJESİ

Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi Güdümlü Projesi (MCBÜ-AKÜM) başlangıç ve mutabakat toplantısı, üniversitenin Senato Salonu’nda yapıldı. Toplantıya Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Rektör Prof. Dr. Kemal Çelebi, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yusuf Balcı, Manisa Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, Manisa Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ali Çipiloğlu ve çok sayıda davetli katıldı.  Toplantısını açılış konuşmasını yapan Manisa Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, teknokentin 6 aylık çalışmaları hakkında bilgi vererek,  teknokette 65 firmanın bulunduğunu ve bu firmalardan 56'sının proje yürüttüğünü kaydetti. Teknokentte üretilen Ar-Ge proje sayısının 156 olduğunu belirten Prof. Dr. Aktaş, projelerin yaklaşık bütçesinin 54 milyon lira olduğunu söyledi.

REKABET GÜCÜNÜ ARTIRACAK

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yusuf Balcı, ajansın Manisa ve bölgeye katkı sağlayabilmesi noktasında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. MCBÜ-AKÜM projenin çok büyük önemi olduğunu anlatan Balcı, “Söz konusu proje kapsamında Manisa başta olmak üzere bölgemizin imalat sanayindeki rekabet gücünü artırmayı ve sanayide Endüstri 4.0 dönüşümünü hızlandırmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda, ülkemize Manisa’dan bir örnek teşkil etmek istiyoruz” dedi. Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi de üniversite ile sanayi ve diğer ilgili sektörlerin teknokentte bir araya geleceğini, bir sinerji oraya çıkacağını ve buradan ülkeye gerekli katkıyı sağlamış olacaklarını kaydetti.

ÜÇ ANA BİLEŞEN

Merkez hakkında detaylı bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Bahattin Akgül ise, merkezin üç ana bileşenden oluşacağını söyledi. Akgül, “Bunlardan birincisi Tasarım, Analiz ve Tarama, ikincisi Prototipleme ve Sanal Gerçeklik, üçüncüsü ise Akıllı Sanayi Uygulamaları bileşenidir. MCBÜ-AKÜM'de, sanayi ve üniversite iş birliğinin artırılması ve nitelikli hale getirilmesi ile ülkemizde pek çok sanayi kuruluşunda yer almayan ekipman ve yazılımların kullanımı sağlanarak hem sanayinin gelişimi hem de üniversite bünyesinde tasarım, üretim planlama gibi mühendislik hizmetlerinin ortak kullanımı sağlanarak Endüstri 4.0 çerçevesinde verilmesi mümkün kılınacak. Merkezimizde üniversite ve sanayi iş birliği ile önce planlanacak, sonra tasarlanacak ve arkasından sanayicimize uygun prototipler üretilecek. Hızlı prototipleme, sanal gerçeklik ve akıllı ürün üretimi ile tamamen dijitalleşmeye yönelik yüksek katma değerli ürünlerin üretiminin sağlanması isteği, projenin temel gerekçesini oluşturmaktadır” diye konuştu.

AR-GE MÜHENDİSİ YETİŞTİRECEK

Sanayi Gazetesine bilgi veren Manisa Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, projede imzaların atılmasının ardından fizibilite raporu hazırlanacağını ve fonlama aşamasına geçileceğini söyledi. Merkezin eğitimle ilgili çıktıları olacağını, KOBİ’lerin ürün geliştirme kapasitelerini artıracağını ve Endüstri 4.0 farkındalığı yaratacağını anlatan Aktaş, “MCBÜ-AKÜM’de mühendis ve son sınıf mühendislik öğrencilerini ön eğitimden geçirdikten sonra, onları Ar-Ge mühendisi olarak sanayiye kazandırmak istiyoruz. Burada, firma ihtiyaçları dikkate alınarak prototipleme yapılabilecek” dedi. 

MİNİ FABRİKA KURULACAK

Genel Müdür Aktaş, merkez bünyesinde ayrıca insansız mini bir fabrikanın kurulacağını da kaydetti. Burada Endüstri 4.0 verilerinin toplanacağını aktaran Aktaş, “Firmaların da sistemden faydalanacağı, geleceğin ideal fabrikasına geçişi hızlandırmak istiyoruz. Sanal gerçekliğin kullanılacağı çok iyi bir sistem kuracağız. Firmalara sanal prototipleme imkanı sunacağız. Bu, en az 2 yıl sürecek bir proje ama biz 2018’in haziran ayında faaliyete geçmeyi hedefliyoruz” bilgisini verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.