banner250

FİLYOS VADİSİ PROJESİ TAM GAZ SÜRÜYOR

Tamamlandığında Karadeniz’e ve dünyaya açılan bir kapı olarak faaliyet gösterecek olan Filyos Limanı, hemen arkasındaki Filyos Endüstri Bölgesi ile bölge ekonomisini omuzlayacak. Liman inşaatının 2020 yılı içinde bitirilmesi planlanıyor.

FİLYOS VADİSİ PROJESİ TAM GAZ SÜRÜYOR

Tamamlandığında Karadeniz’e ve dünyaya açılan bir kapı olarak faaliyet gösterecek olan Filyos Limanı, hemen arkasındaki Filyos Endüstri Bölgesi ile bölge ekonomisini omuzlayacak. Liman inşaatının 2020 yılı içinde bitirilmesi planlanıyor.

01 Kasım 2019 Cuma 09:36
FİLYOS VADİSİ PROJESİ TAM GAZ SÜRÜYOR

İçerisinde Filyos Limanı, Filyos Endüstri Bölgesi, Filyos Serbest Bölgesi ve Serbest Bölge Gelişme Alanı'nı barındıran “Filyos Vadisi Projesi”, her geçen gün ilerliyor. Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde, 2. Abdülhamit döneminde ortaya konulan Filyos Projesi’nin önemli parçalarından biri olan Filyos Limanı inşaatının 2020'de bitirilmesi hedefleniyor. Filyos Endüstri Bölgesi ve Limanı’nda, kuru yük sahası, konteyner sahası, çok amaçlı depolama sahası, binalar ve park alanları, dökme yük sahası ve demiryolu da yer alacak. Yıllık 25 milyon ton kapasiteli Filyos Limanı’nın tamamlandıktan sonra, hızla projenin diğer ayaklarına geçilecek. Filyos Endüstri ve Liman Bölgesi'nin, nitelikli demir çelik yatırımları için merkez haline getirilmesi düşünülüyor.

MEGA PROJE

Padişah 2. Abdülhamit döneminde, gemilerin yükleme-boşaltma yapabileceği uluslararası bir ticaret ve sanayi alanı olarak düşünülen Filyos Limanı’nın da aralarında bulunduğu Filyos Projesi, Türkiye’nin en büyük 5 yatırımından biri olarak tanımlanıyor. Filyos Limanı’nın tamamlanmasının ardından Filyos Endüstri Bölgesi’nde 1,5 milyar dolarlık yatırımla 10 bin yeni istihdam ve yılda 750 milyon dolar ihracat hedefleniyor. Proje, 2014 yılında devlet yatırım programına alınmasının ardından aynı yıl liman inşası için ihale yapıldı. 2015 yılında ise bakanlar kurulunda alınan kararla 6 milyon metrekarelik alan Filyos Endüstri Bölgesi ilan edildi. Ayrıca 4 milyon metrekare alanda serbest bölge olarak sanayicilere açıldı. Bölgenin 3 milyon metrekare genişleme alanıyla da Türkiye’nin Karadeniz’e, oradan da dünyaya açılan bir kapısı olması planlanıyor. Filyos Endüstri Bölgesi Projesi’nde Tosyalı Holding, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca bölgenin altyapı, üstyapı ve idaresinden sorumlu yönetici olarak atanmıştı.

YATIRIM HAVZASI SANAYİCİYLE BULUŞACAK

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, limanın 2020 yılı sonuna kalmadan bitirilmesini beklediklerini söyledi. Ardından endüstri ve serbest bölgedeki çalışmaların hızlanacağını belirten Vali Bektaş, “Tosyalı Grup burada proje geliştiriyor. Başka yatırımcıları buraya yönlendirmek için yoğun çaba harcıyorlar. Endüstri bölgesi olduktan sonra serbest bölge olarak ayrılan büyük bir alan var. Oranın da sanayiciyle buluşması lazım. Bakanlığımız da böyle düşünüyor. Özellikle Karabük, Bartın ve Zonguldak sanayicisinin orada yer alma arzusu var” dedi. Burasının en önemli özelliğinin Türkiye’nin kuzey ve güney akslarından birisinin çıkışı olması olduğunu anımsatan Vali, “Bu, şu demek: Filyos Havzası, arkasında Ankara ve Konya’ya kadar uzanabilen koridorun Karadeniz ve Karadeniz ülkelerine açılımı olarak planlanıyor. Buna uygun karayolu bağlantıları devam ediyor. Ayrıca ayrı bir demiryolu yatırımı başladı. Havaalanımız var. Çeşitli şekilde geliştirme çabamız var. Bölge deniz, hava, kara ve demiryoluyla bir büyük lojistik üs olma yolunda hızla ilerliyor. Hem endüstri bölgesi hem de büyük bir lojistik bölge olarak, Karadeniz’in en büyük limanı olarak ülkemizin önemli kuzey-güney asklarını birinin kapısı olarak bölgeye kepenklerini açmaya hazırlanıyor” şeklinde konuştu.

1,5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Vali Bektaş, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Filyos Projesi konusunda çok istekli ve arzulu olduğunu, bu projeye devletin büyük beklenti yüklemiş durumda olduğunu söyledi. Filyos’ta 1,5 milyar dolarlık yatırım, 10 bin istihdam ve 750 milyon ihracat hedefi olduğunu dile getiren Bektaş, “Bizim yöre olarak beklentimiz gerçekten çok yüksek düzeyde. Bölgemiz sürekli göç veriyor. Almanya’da çok gurbetçi vatandaşımız var. Artık burası göç vermesin. Nitelikli kaliteli istihdam olsun. Doğamızı ve çevremizi koruyarak insanımıza aş ekmek olsun diye umudumuz var. Bölgenin yıllardır beklentisi bu. Belki de 30-40 yıldır belki de daha uzun beklenti söz konusu. Bu beklentinin makul süre içinde gerçekleşeceğini görmek bizim için de mutluluk vesilesi” dedi.

YENİ BİR KAPI AÇILACAK

Filyos Belediye Başkanı Ömer Ünal da Filyos Limanı’nın tamamlanmasıyla Türkiye’nin ithalat ve ihracatı için yeni bir kapısının açılacağını ifade etti. Limanın üstyapısıyla birlikte endüstri bölgesindeki yatırımların da başlayacağını anlatan Ünal, “Burada bizim için en değerli olan çevreye duyarlı olan ve istihdamı fazla olan yatırımlar. Bu yatırımlar gerçekleşirse Filyos’umuzun kurtuluşu olacak diye düşünüyoruz. Burası Ankara ve Eskişehir’e kadar hizmet verecek. Burası Türkiye’nin kurtuluşu olacak” diye konuştu.

Son Güncelleme: 05.11.2019 14:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.