EN VERİMLİ SANTRALİ ENERJİSA KURACAK

EnerjiSA Üst Yöneticisi (CEO) Yetik Kadri Mert, 2016’da Türkiye’nin en verimli santralini kuracaklarını belirterek; “Tesisimiz Avrupa’nın da en verimlileri arasında yer alacak” dedi.

EN VERİMLİ SANTRALİ ENERJİSA KURACAK

EnerjiSA Üst Yöneticisi (CEO) Yetik Kadri Mert, 2016’da Türkiye’nin en verimli santralini kuracaklarını belirterek; “Tesisimiz Avrupa’nın da en verimlileri arasında yer alacak” dedi.

10 Aralık 2015 Perşembe 08:39
EN VERİMLİ SANTRALİ ENERJİSA KURACAK
   “EnerjiSA, Türkiye'nin Enerjisi” isimli basın toplantısında konuşan EnerjiSA Üst Yöneticisi (CEO) Yetik Kadri Mert;  "Türkiye elektrik enerjisi sektöründe müşteri odaklı yeni bir dönem başlattık. Amacımız, Türk halkının elektrikle ilişkisini yeniden şekillendirmek" diye konuştu. Türkiye'nin enerjisi olarak, yurdun her köşesinde rüzgâr, doğalgaz, linyit ve hidroelektrik santrallerinde üretim yaptıklarını hatırlatan Mert, sektörün hızla gelişip değiştiğine dikkati çekti. “EnerjiSA olarak hedefimiz hizmet kalitesinde gelişmiş ülke standartlarını Türkiye'ye getirmek. Başkent bölgesinde şimdiye kadar 1 milyar TL'nin üzerinde yatırım yaptık” açıklamasında bulunan Mert, Türkiye'nin en büyük özel elektrik üreticisi olduklarını vurguladı. 2016'da Türkiye'nin en verimli santralini kuracaklarını belirten Yetik Kadri Mert; “Avrupa'nın en verimli doğalgaz çevrim santrallerinden birisi olacak” açıklamalarında bulundu.   

Verimli tesisler kuruyor


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) önderliğinde liberalleşme yolunda emin adımlarla ilerlediklerini anlatan Yetik Kadri Mert, bu değişim rüzgârının da sektörde yeni dinamikleri, yeni ihtiyaçları ve beklentileri beraberinde getirdiğini belirterek, ‘sorumluluk’ vurgusunda bulundu. Mert; “Sürdürülebilirliği de önceliğe alarak yüzde 58'i yenilenebilir kaynaklardan oluşan 2 bin 500 megavat kurulu gücümüz ile Türkiye'nin en büyük özel elektrik üreticisiyiz. Bu büyük portföyü oluştururken, en verimli ve ileri teknolojiyi kullanarak, Balıkesir'de dönemin en büyük rüzgâr santralini, Bandırma'da en verimli doğalgaz santralini açtık. 2016'da Türkiye'nin en verimli santrali, Avrupa'nın da en verimli doğalgaz çevrim santrallerinden birisini açacağız. Önümüzdeki yıl kurulu gücümüzü bin 200 megavat daha artıracağız. Toplam 3 bin 700 megavata ulaşarak, gücümüze güç katacağız" şeklinde konuştu.

Sektörün standardını yükseltiyor


Mert, Türkiye'nin enerjisi olarak 3 dağıtım bölgesinde 14 ilde 20 milyon nüfusu, elektrik enerjisiyle buluşturduklarının altını çizerek; "2008'de gerçekleştirilen ilk özelleştirme ihalesinde Başkent Edaş'ı alarak yolculuğumuza başladık. 2013 yılında Ayedaş ve Toroslar'ı da bünyemize katarak, 14 ilde 20 milyon nüfusa ulaştık. EnerjiSA olarak hedefimiz hizmet kalitesinde gelişmiş ülke standartlarını Türkiye'ye getirmek. Başkent bölgesinde şimdiye kadar 1 milyar TL'nin üzerinde yatırım yaptık. Bunlardan biri olan uzaktan izleme ve müdahale sistemiyle arızaların sayı ve sürelerinde önemli iyileştirmeler sağladık. Ülkemiz için kaynaklarımızı verimli kullanmanın çok önemli olduğuna inanıyoruz" görüşünü paylaştı. Dünyanın değiştiğini ve bunun yeni trendleri beraberinde getirdiğini belirten Mert, bunların müşterilerin beklentilerini de değiştirdiğini vurguladı.

“Tüketicinin satın alma tutumu değişti”


Tüketici kavramının zaman içinde büyük değişikliğe uğradığına işaret eden Mert; "Artık tüketici sadece satın alma davranışını gerçekleştiren kişi değil. Ürünün kendisini, fiyatını, satıldığı kanalı, satış sonrası hizmetlerin içeriğini ve hızını, kısacası sürecin tamamını yöneten ana karar verici konumunda. Biz de bu bilinçle liberalleşen elektrik satış sektörüne, müşteriyi işin odağına alan bir yaklaşım getiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Serbest piyasa gündemde


Mert;  "Strateji belgesine göre 1 Ocak 2016 itibarıyla tam serbest piyasaya geçmemiz gerekiyor. Biz 2016 itibarıyla planlarımızı, hazırlığımızı buna göre yaptık. Her türlü serbest piyasa rekabetine hazır durumda çalışma detaylarımızı bitirdik. Hazırlıklarımızı halen geçerli olan strateji belgesinde yer alan 2016 başındaki serbest piyasaya göre bitirdik" cevabını verdi. Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Mehmet Göçmen ise üretim ve teşvikler odaklı dünyanın ötesinde bir dünyayı insanların hak ettiğini ve müşteri odaklı perspektiflerinin, bu yolun başlangıcı olduğunu söyledi. EnerjiSA Satış Şirketleri Genel Müdürü Kıvanç Zaimler de pazarın serbestleşmesiyle beraber müşterilerine özel çalışmaları bulunduğunu, bunların sabit, değişken tarifeler gibi yeni ürünler olduğunu anlattı.


 

Son Güncelleme: 19.07.2017 15:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.