“Devlet yalıtımı teşvik etmeli”

EPSDER Başkanı Murat Bahadır, ısı yalıtım sektörünün 2012 yılında inşaat sektöründen hızlı büyüdüğünü söyledi. Bahadır, ülkemizdeki binalarda enerji giderinin AB’ye kıyasla çok yüksek olduğunu, bu sarfiyatın önlenmesi için yalıtımın devlet tarafından teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

“Devlet yalıtımı teşvik etmeli”

EPSDER Başkanı Murat Bahadır, ısı yalıtım sektörünün 2012 yılında inşaat sektöründen hızlı büyüdüğünü söyledi. Bahadır, ülkemizdeki binalarda enerji giderinin AB’ye kıyasla çok yüksek olduğunu, bu sarfiyatın önlenmesi için yalıtımın devlet tarafından teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

08 Nisan 2013 Pazartesi 16:26
“Devlet yalıtımı teşvik etmeli”


Yaşadığımız, kullandığımız binalarda verimli bir enerji tasarrufu ve ısınmak için dış cephe kaplaması denilen çalışmayı, AB’ye giriş sürecimizin hızlandırılmasına paralel olarak son yıllarda hafızamıza kazıdık. Artık konut sahibi olurken, bina seçerken sadece binanın ve zemininin sağlamlığını değil dış cephe yalıtımı olup olmadığını da sorguluyoruz. EPSDER Başkanı Murat Bahadır toplumdaki bu duruştan ötürü sektörlerinin 2012 yılında gerek Türkiye gerekse inşaat sektöründen daha hızlı bir büyüme gösterdiğini söyledi. Gelinen noktada ise tartışılması gerekenin binaların dış cephe yalıtımlarında kalınlık ölçüsünün. Başkan Bahadır sektörlerini ve derneklerini Sanayi Gazetesi’ne anlattı:

Sektörünüz 2011 yılına göre nasıl bir performans gösterdi? 2012 hedef ve beklentilerine ulaşabildi mi?

Sektörümüz 2012 yılında 2011’e göre yaklaşık yüzde 15 büyümüştür. Bu oran Türkiye’nin ve inşaat sektörünün büyümesinden fazladır. Bunun sebebi ise yapı stokumuzun yaklaşık yüzde 80 oranında yalıtımsız olması ve yeni inşaat yapımından bağımsız olarak buralarda yaşayan insanların ısı yalıtımının önemini kavrayarak bütçelerinde ısı yalıtımına yer ayırmalarıdır.

Sektörünüz adına önümüzdeki günlerde 2013’te ekonomik beklentileriniz nelerdir?
2013 yılında da sektördeki büyüme yalıtım pazarının büyümesine paralel fakat genel inşaat sektöründen fazla beklenmektedir.  Bunda kentsel dönüşümünde yavaş yavaş etkili olmaya başlaması da etken olacaktır. Ancak bunun firmaların karlılığına yansıyacağına düşünmüyoruz çünkü pazara çok fazla hatta ihtiyaç fazlası üretici girdi, bu da firmaların karlılığını çok azalttı.

Sektörle ilgili gelişmeleri dün, bugün ve gelecek açısından nasıl buluyorsunuz?
Isı yalıtımının öneminin anlatılmasında dernekler, üniversiteler, ilgili meslek odaları, firmalar ve kamu kuruluşlarının etkin çalışmaları kadar ısı yalıtım uygulaması yaptıran kullanıcıların bu konudaki memnuniyetleri etkili olmuştur. Gerçektende insanımız faydasına inandığı şeyde ısrarcı olmakta hatta bu tutum çıkan ve yasal zorunluluk olan yönetmeliklerden daha etkin olabilmektedir.
Bunların sonucunda bilhassa EPS ile ısı yalıtımında gittikçe artan bir potansiyel vardır. Pazar her geçen gün büyümektedir ve biz bunun artarak devam edeceği görüşündeyiz. Binaların enerji kimlik belgesi olması zorunluluğu ve bu kimlikte binanın enerji sınıfının belirlenecek olması yalıtımın önemini arttıracaktır çünkü kimse ev alırken veya kiralarken enerji sarfiyatı büyük olan evi tercih etmeyecek enerjiyi az harcayan binalar öne çıkacaktır.
Enerjinin de büyük kısmı binalarda ısıtma ve soğutmada kullanıldığı için, ısı yalıtımı enerji sınıfını belirleyen ana unsurlardan biri olacaktır.

Sektörü kalite ve standartlar bakımından değerlendirir misiniz ?
Isı yalıtım sektöründe EPS’nin pazar payı gittikçe artmaktadır. Bunda EPS’nin hem ideal malzeme olması hem de ekonomik avantajının yanı sıra bölgesel bazda birçok tesis tarafından üretilmesi bununda nakliyede avantaj getirmesi yatmaktadır. EPS malzemesinin ısı yalıtımı haricinde pek çok alanda kullanımı vardır. Bilhassa ambalajlamada veya destek malzemesi olarak üretilen düşük yoğunluklu EPS’nin bilinçsiz bir şekilde ısı yalıtımında bilerek veya bilmeyerek kullanılması handikap yaratmaktadır. Gerek derneğimiz gerekse konunun bilincinde olan kişi ve kurumlar her seferinde 15 kg/m3 yoğunluk altının ısı yalıtımında kullanılamayacağını ifade etmektedirler. Diğer bir hususta ısı yalıtımında doğru yoğunluk kullanılsa bile çok ince malzeme kullanılmasıdır, halbuki işçilikten diğer tüm malzemelere sarfiyatların aynı olduğu bir sistemde EPS’nin ince kullanılmasının hem bir getirisi yoktur hem de yetersiz bir yalıtıma sebep vermektedir. Bugün Avrupa’da 10-15 cm kalınlıklar kullanılırken ülkemizin ortalama EPS kalınlığının 4.5-5 cm olması çok düşündürücüdür.

Sektörünüzün geçmiş günleriyle bugünü arasında ne tür farklılıklar var?
Geçmişte ısı yalıtımında bugüne göre çok daha ince ve düşük yoğunlukta malzeme kullanıldı ayrıca bir sistem olan ısı yalıtımında ısı yalıtım levhası harici malzemelerde üretici sayısı yetersizdi ve bu da fiyatın pahalı olmasına sebepti. Bugün artık gerek levha gerekse sistemin diğer parçalarının üreticileri çok artmış ve ihtiyaca hem kaliteli hem de çok daha ekonomik cevap verecek seviyeye gelmiştir.

Isı yalıtımının ve özellikle de EPS Isı Yalıtım Levhası sektörünün dünyadaki durumu ve Türkiye’nin bu konuda dünyadaki yeri hakkında neler söyleyeceksiniz?
Her yıl enerji ithalatına yaklaşık 35-40 milyar dolar ödüyoruz. Türkiye’de de enerji verimliliği sağlamak için toplum bilinçlendirilmeli ve tüm sektörler birlikte hareket etmelidir. Türkiye AB ülkeleriyle karşılaştırıldığında binalarda sadece ısınma amaçlı olarak 3-4 kat fazla enerji tüketmektedir. Türkiye’de sanayiden sonra en fazla enerji tüketimi konutlardır. Bu kadar yüksek oranda yalıtımsız bina varken de bu enerji boşa gitmektedir. Devlet boşa harcanan bu paranın önüne geçmek için yalıtımı teşvik etmeli, KDV de vergi indirimine gitmeli, tüketiciye talebi halinde düşük oranlı ve uzun vadeli kredi vermeli ve bu işleri özel sektörle birlikte organize ve teşvik etmelidir. Unutulmamalıdırki doğru yapılan bir yalıtım ile bina ömrüne eşdeğer bir yatırım yapılmış olunmakta ve bu yatırım çok kısa bir sürede kendini amorti edip kat be kat fazlasını kazandırmaktadır. Bu gerçek ortadayken Türkiye’de kullanılan ısı yalıtım malzemesi miktarının AB ülkelerine göre yaklaşık 10 kat daha az olması düşündürücüdür. Tüm olumlu gelişmelere rağmen halen yolun başında sayılırız, bundan sonra ısı yalıtımı gerekliliğinden çok ısı yalıtım kalınlığının Avrupa’da olduğu gibi 10 cm’nin üzerine nasıl çıkabileceğini,  ısı yalıtımından nasıl daha fazla enerji tasarrufu yapabileceğimizi konuşmalıyız.

 

Son Güncelleme: 20.07.2017 18:12
Anahtar Kelimeler:
Murat BahadırEPSDER
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.