DEİK’TEN AFRİKA’YA YATIRIM ÇAĞRISI

1 Ocak’ta imzalanan AfCFTA anlaşmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirten DEİK Başkanı Nail Olpak, “Yeter ki bu yeni dönemin artılarını da eksilerini de doğru analiz edelim ve Afrika'nın bölgedeki sanayileşme ile kalkınma vizyonuna yatırımlarımızla ortak olalım” dedi.

DEİK’TEN AFRİKA’YA YATIRIM ÇAĞRISI

1 Ocak’ta imzalanan AfCFTA anlaşmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirten DEİK Başkanı Nail Olpak, “Yeter ki bu yeni dönemin artılarını da eksilerini de doğru analiz edelim ve Afrika'nın bölgedeki sanayileşme ile kalkınma vizyonuna yatırımlarımızla ortak olalım” dedi.

06 Ocak 2021 Çarşamba 15:49
DEİK’TEN AFRİKA’YA YATIRIM ÇAĞRISI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk iş dünyasının Afrika kıtasındaki yeni dönem ticaret ve yatırım vizyonunu şekillendirecek raporlardan birine daha imza atmaya hazırlanıyor. Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA) anlaşmasının ardından kapsamlı bir bölgesel rapor hazırlığını sürdüren DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri, ürün ihracatından pazarda değişen dinamiklere, kıtadaki yeni yatırım fırsatlarından atılması gereken stratejik adımlara kadar Türk özel sektörüne Afrika'da rehberlik edecek bir projeksiyon sunacak.

3,4 TRİLYON DOLARLIK SERBEST TİCARET PAZARI

DEİK Başkanı Nail Olpak, 1 Ocak 2021'de yürürlüğe giren AfCFTA anlaşması ile 1,3 milyar nüfusa sahip ve 3,4 trilyon dolarlık yeni bir serbest ticaret pazarı oluştuğuna dikkat çekerek "AfCFTA anlaşması sadece Afrika Kıtası için değil, dünya ticareti açısından da son derece önemli bir değişim. Afrika içi ticareti yüzde 50 artırması öngörülen, dünya ticaretine 76 milyar dolar ek gelir sağlaması beklenen ve en büyük küresel serbest ticaret bölgesi olma özelliği taşıyan AfCFTA anlaşmasını Türkiye açısından iyi okumalıyız” dedi.

“FIRSATLARI İLK DEĞERLENDİREN ÜLKE OLMALIYIZ”

Afrika ülkelerinin kalkınmasının, kıta için önemli olduğu kadar dünya için de çok mühim olduğunu vurgulayan Olpak, “Bugün dünyadaki işlenmemiş toprakların yüzde 60'ını kapsayan bir coğrafyadan söz ediyoruz. Küresel nüfusun tarım ve gıda ihtiyacını karşılamak üzere, 1 trilyon dolarlık yeni bir üretim gerçekleşecek olması bile aslında bize çok şey söylüyor. Bu bağlamda Afrika kıtasındaki ticarette şeffaflık ve eşitlik ile özellikle sanayi alanındaki yatırımların artmasına da katkıda bulunacak AfCFTA anlaşmasını, Türk iş dünyası açından da memnuniyetle karşılıyoruz. Yeter ki bu yeni dönemin artılarını da eksilerini de doğru analiz edelim ve Afrika'nın bölgedeki sanayileşme ile kalkınma vizyonuna yatırımlarımızla ortak olalım” diye konuştu. Türk iş dünyasının bu büyük kıtasal pazardaki yeni fırsatları ilk değerlendiren ülkelerden biri olması gerektiğini kaydeden Olpak “Kazan-kazan ilkesine dayanan yaklaşımımızla, yine her zamanki gibi Afrikalı dostlarımızla ekonomik ve ticari ilişkilerde farkımızı ortaya koyacağımıza inanıyoruz" açıklamasında bulundu.

“AFRİKA'DA REKABET GÜCÜMÜZÜ ARTIRABİLİRİZ"

DEİK olarak 54 ülkeye sahip Afrika kıtasında 45 İş Konseyi ile faaliyet gösterdiklerini ve etkin ticari diplomasi faaliyetleriyle Türk iş dünyası adına bölgenin nabzını tuttuklarını belirten Olpak, şunları söyledi:

"DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseylerimiz ile şimdi de Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi Anlaşması kapsamında özel bir rapor hazırlıyoruz. Özellikle pandemi ile birlikte artan globalleşmeden glokalleşmeye geçiş trendinin önemini hep vurguladık ve biz aslında bu paradigma değişiminin Afrika'ya da yansıyacağını 2019 sonundan beri biliyorduk. Bu anlaşmanın Afrika ile ticaret yapan ya da iş yapmayı hedefleyen Türk iş insanlarımıza, pozitif ya da negatif etkileri olması çok doğal. Ancak biz bardağın dolu tarafına bakmalı, Afrika'daki ticaret ve yatırım ortamında ayrıcalıklı konuma gelmek için çalışmalıyız. Yeni Serbest Ticaret Anlaşmaları ile Türk özel sektörünün Afrika'daki rekabet gücünü artırmamız gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye'nin Afrika ülkelerinden Tunus, Fas, Mısır ve Morityus ile halihazırda yürürlükte olan STA'ları var. Afrika Bölgesel Ekonomik oluşumları ECOWAS ve COMESA ile de yeni STA'lar imzalayarak, Afrika'da serbest ticaret imkanı bulacağımız ülke sayısını artırmamız gerekiyor.”

“AFRİKA'DAKİ YOL HARİTASINA IŞIK TUTMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Ticaret Bakanlığı’nın Afrika özelinde atacağı stratejik adımların ve stratejik öneme sahip Afrika ülkelerinde kurulması planlanan lojistik merkezlerinin de Türk iş dünyasına yeni kazanımlar sunacağını dile getiren Olpak, “Biz de DEİK olarak, hazırladığımız bu rapor ile Türk özel sektörünün Afrika'daki yol haritasına ışık tutmaya çalışacağız. AfCFTA anlaşması sonrası, Afrika ülkeleri ile daha fazla iş yapmak isteyen iş insanlarımıza doğrudan yatırım, üçüncü ülkelerle iş birliği, hedef sektörler, devlet projeleri ve stratejik ürünler gibi dış ticaretin her alanında rehberlik edecek bir rapor yayınlayacağız" diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.