BİYOTEKNOLOJİ VADİSİ BU YÜZDEN ÇOK ÖNEMLİ

Dünyayı etkisi altına alan coronavirüs biyoteknoloji yatırımlarının ne derece önemli olduğunu gözler önüne serdi. Yüzlerce firmanın yatırım yapacağı Tuzla çalışmaları devam eden Biyoteknoloji Vadisi’nde çalışmalar hızlandı, yer seçimi için geri sayım başladı.

BİYOTEKNOLOJİ VADİSİ BU YÜZDEN ÇOK ÖNEMLİ

Dünyayı etkisi altına alan coronavirüs biyoteknoloji yatırımlarının ne derece önemli olduğunu gözler önüne serdi. Yüzlerce firmanın yatırım yapacağı Tuzla çalışmaları devam eden Biyoteknoloji Vadisi’nde çalışmalar hızlandı, yer seçimi için geri sayım başladı.

30 Mart 2020 Pazartesi 12:30
BİYOTEKNOLOJİ VADİSİ BU YÜZDEN ÇOK ÖNEMLİ

Coronavirüs ile sarsılan dünyada biyoteknolojinin önemi çok güçlü bir şekilde bir kez daha ortaya çıktı. Aşıdan enzime, medikal  tıbbi cihandan tanı kitine ülkemizin ihtiyaç duyduğu hayati öneme sahip, son derece stratejik ekipman, ürün, yazılım ve hizmetlerin üretileceği Biyoteknoloji Vadisi’nde çalışmalar daha da hızlandı.
Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği’nin (BİYOSAD) öncülüğünde, İstanbul Tuzla’da kurulma çalışmaları devam eden Biyoteknoloji Vadisi’nde yer seçimi aşamasına gelindi. İstanbul genelinde süreçleri tamamlanan Biyoteknoloji Vadisi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvuru yapıldı. Yapılacak hazırlıkların ardından yer seçimi gerçekleştirilecek.
Yaklaşık 3 milyon metrekare alan üzerine inşa edilecek olan Biyoteknoloji Vadisi’nde 200 büyük sanayi kuruluşu 300 civarında da startup faaliyet gösterecek. Biyoteknoloji ekosisteminin inşa edileceği vadi 12 milyar TL’ye mal olacak, bölgede yaklaşık 30 bin kişi istihdam edilecek. İstihdam edileceklerin önemli bir kısmı beyaz yakalı olacak.
Üretim tesisleri ve Ar-Ge merkezlerinin yanı sıra bölgede laboratuvarlar, atölyeler, teknoloji merkezleri, destekleme merkezleri, sosyal ve teknik donatı alanları ile eğitim üsleri yer alacak. Biyoteknolojinin ekosisteminin bütün katmanlarını bünyesinde barındıracak olan Biyoteknoloji Vadisi, ülkemizin ihtiyaç duyduğu hayati öneme sahip, stratejik ekipman, ürün, yazılım ve hizmetler geliştirecek.
 BİYOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ercan Varlıbaş, projenin önemine dikkat çekerek “Biyoteknoloji Vadisi Proje çalışmalarımızı tamamladık ve iki ay önce Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvurduk. Projemizi İstanbul Tuzla’da hayata geçireceğiz, toplam 12 milyar TL’lik bir yatırımı içeriyor. 6 ay içerisinde temel atıp, 2 yıl içerisinde üretime başlamayı planlıyoruz. Biyoteknoloji Vadisi’nde yurt dışından yatırımcılar da yer alacak. Start-up’lara da fırsatlar verilecek” dedi. Varlıbaş şöyle devam etti;
“Vadide; ihracat kilogram fiyatı en az 10 bin dolar olan yenilikçi ilaç ve malzemeler üretilecek. Hastalıklara karşı koruyucu, önleyici projeler geliştirilecek. Aşı formülleri oluşturulacak. Yalnızca sağlık alanında değil tüm sektörlerle ilgili yenilikçi çalışmalar gerçekleştirilecek. Vadiden yılda 27 milyar liralık ihracat yapılabilecek. Yeni moleküllerin ortaya çıkarılması için burası bir merkez olacak. Bu merkezde 30 bin kişiye istihdam sağlayabileceğiz”

BİYOTEKNOLOJİ NEDİR?

Biyoteknoloji, bitki, hayvan ve insanların hücrelerinde var olan fonksiyonları değiştirmek ve anlamak maksadı ile kullanılan işlem ve tekniklerdir. Biyoteknoloji canlıların iyileştirilmesi, ürünlerin geliştirilmesi için kullanılır ve modern teknolojinin doğa bilimine uygulanmasını kapsamaktadır. 
Biyoteknolojide; Biyokimya, Fizyoloji, Genetik, Mikrobiyoloji, Molekül biyoloji, Doku ve hücre biyolojisi kültürü, Mühendislik, Bilgisayar mühendisliği, DNA teknolojisi gibi teknoloji dallarından yararlanılmaktadır.Biyoteknoloji ile alakalı olan uygulamalar; Biyoproses, Enzimoloji, Protein mühendisliği, İmmünoloji, Hücre biyolojisi, Moleküler biyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji gibi farklı alanları da bünyesinde bulundurmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da biyoteknoloji bilim ile karşılıklı şekilde gelişmektedir. Biyoteknoloji var olan organizmaların genetik yapılarında değişiklikler meydana getirmek ve yeni bir mikroorganizma oluşturmak için kullanılan yöntemleri kapsamaktadır. 

BIYOTEKNOLOJININ KULLANIM ALANLARI

İnsan sağlığı açısından yararlı olan proteinlerin üretilmesinde, Kanser tarzındaki önemli olan hastalıkların tedavisinde ve bu tarz hastalıkların önlenmesinde, Aşı tarzındaki tıbbi bitki üretimlerinde, Omuriliğin onarılması işlemlerinde, Hasar gören beyin hücrelerin onarılmasında, Sanayide, İnsanlarda bulunan zararlı genlerde, Organik atıklar sayesinde elde edilebilecek olan bakterilerde, Yeni meyve ve sebze üretilmesinde, 

BIYOTEKNOLOJININ TOPLUM İÇİN FAYDALARI 

Kanser hastalığından gen tedavisinin uygulamalarının geliştirilmesi, Kök hücre sağlanması, Tedavi maksadı ile organ, doku, yapay hücre klonlanması ve saklanması, İlaçların geliştirilmesi, Aşı, sentetik peptid ve DNA geliştirilmesi, Hastalıkların erken tanınması, Tarım açısından zor şartlara uygun olan bitkilerin geliştirilmesi, Kriminal açıdan DNA analizlerinde, İlaç moleküllerinin geliştirilmesinde, Hormon üretilmesinde, Sağlığa zarar veren gıdaların tespit edilmesi ve önlenmesi, Genlerinde sorun olan gıdaların tespitinde, Hayvan ırklarında bulunan genomların belirlenmesi ve bunların devamlılığı, Hayvanların sağlıklı büyümesi için aşılarda
 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.