Dünya üzerinde birçok şehir tek bir konuda uzmanlaşıp başarılı olmaya çalışırken; farklı sektörlerdeki potansiyeli, tarihi ve kültürel değerleri, coğrafi avantajları, verimli arazileri, güçlü lojistik altyapısının yanı sıra zengin orman varlığı, sahili, göl, akarsu ve yaylaları gibi doğal varlıklarıyla Sakarya’mız, birçok alanda gelişme potansiyeline sahip bir şehirdir. Özellikle verimli tarım arazileri ile tarım ve hayvancılık, doğal ve kültürel varlıkları ile turizm ve gelişmiş altyapısı ve lojistik bağlantıları ile sanayi sektörlerinde potansiyeli oldukça yüksektir.

Sakarya’mız dünyaya açılmak isteyen yeni vizyonu ve doğru, akıllı proje ve yatırımlarla da hızla büyümeye devam etme kararlılığındadır. Yeni planladığımız 5 OSB ve yeni yatırım alanlarıyla da ülkemizin ve bölgenin en önemli cazibe merkezlerinden birisi haline gelecektir.

Günümüzün ve geleceğin muharebe koşullarına cevap verme vizyonuyla gelişen savunma sanayinde de önemli bir üretim merkezi haline gelmeye başlayan ilimiz, üretim süreci devam eden ilk Milli ve Yerli Elektrikli Tren Seti gibi projelere yeni nesil alanlarda ön almakta ve aynı zamanda da otomotiv sektörü öncülüğünde ülkemizin ihracat rekorları kıran lokomotif kentleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte; kanatlı hayvancılık, makine imalatı, dış mekân süs bitkiciliği, ambalajlı içme suyu ve orman ürünleri sektörleri de önemli bir alanı kapsamaktadır. Son yıllarda yeni nesil sektörler, katma değerli üretim, AR-GE ve inovasyon alanlarında önemli bir merkez olma yönünde hızla ilerleyen Sakarya, ulaşım akslarında yer alması, kara, deniz ve demiryolu ağlarına sahip olması, önemli merkezlere ve pazarlara yakınlığı, meslek liseleri ve üniversiteleri ile iyi bir eğitim altyapısı ve yetişmiş nitelikli iş gücüne sahip olması, uygun iklim şartları ve arazi varlığı ve OSB’leri ile her anlamda oldukça elverişli ve avantajlı bir konuma sahiptir.

Sakarya’mız 2020 yılında gerçekleştirdiği 4,5 milyar dolarlık ihracatla Türkiye’nin 7’nci büyük ihracatçı şehri oldu. Hedefimiz çalışmalarını yürüttüğümüz yeni OSB’ler ve yatırım alanları ile ihracatı daha yukarılara çıkararak ülkemize daha çok katma değer sağlamak olacaktır. Ülkemizin yeni üretim üssü olacağına inandığımız Sakarya’da yeni OSB’lerin kurulma çalışmalarına hız verdik. Sakarya’da toplam 8 Organize Sanayi Bölgesi bulunmakta olup, ihracat yapan firmaların çoğu OSB’lerde üretim yapmaktadır.

Ülkemizde yatırım için en cazip şehirlerden olan Sakarya’mız,  yeni yatırımlar çekmeye devam ediyor. 2020 yılında gıda, imalat, hizmet, madencilik ve tarım sektörlerinde ilimize yatırım talebi olarak gelen ve teşvik belgesi alan 112 yatırımın toplam yatırım değeri 7 milyar 709 milyon TL’dir. Bu yılın ilk ayında ise 437 milyon TL yatırım değerine sahip 14 yatırım teşvik belgesi almıştır. İlimize son dönemde çok büyük yatırım talebi söz konusudur. Biz de ilimizin yatırım altyapısı, iklimi ve ortamını geliştirmek için bütün aktör ve paydaşlarla birlikte var gücümüzle çalışmaktayız.

Batı Karadeniz’in en büyük limanı olan Karasu Limanı, sadece Sakarya’da değil, bütün bölgede üretim yapan tesislerin kullanabileceği bir dış ticaret kapısıdır. Adapazarı-Karasu arasında yapımı devam eden 62 kilometrelik Demiryolu hattının ulusal demiryolu şebekesine bağlanması, limanı Türkiye´de önemli alternatif limanlardan biri haline getirecektir. 2020 yılı Aralık ayı içerisinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan ve Tekirdağ’dan Sakarya’ya kesintisiz ulaşım imkânı sunan 400 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolunun son etabı İzmit-Akyazı kesimi ile kesintisiz ulaşım sağlanan Karasu Limanı, şehrimiz ekonomisinin dünyaya çabuk ulaşacağı en önemli merkez olma yolunda ilerlemektedir.

Birçok sektörün içinde bulunduğumuz pandemi sürecini fırsata dönüştürdüğünü, bundan kâr elde ederek başarılı çıktığını görüyoruz. Dünyanın nelere odaklandığını, talebin ve sektörlerin ne yöne evrildiğini iyi takip ediyor ve özellikle yeni nesil alanları iyi analiz edip, kendi hedef ve stratejilerimizi ona göre belirliyoruz. Sahip olduğumuz varlıkları katma değere dönüştürmemiz gerekiyor. Günümüzde en önemli konu, katma değerli yeni nesil üretimdir. Yani kısaca özel sektörün önünü açmak, doğru yönlendirmek, doğru üretim yapmasını sağlamak, sektörleri akıllandırmak, katma değerli hale getirmek için şehir olarak ortak akılla doğru işler yapıyoruz.

İlimizin gözbebeği tabiat güzelliklerinin dokusunu bozmadan, doğal güzelliklerimizin gelecek nesillere aktarılması ve bu değerlerin sürdürülebilir bir anlayışla sektörün talepleri doğrultusunda planlıyor ve hazırlıkları süren projelerle yeni nesil turizmin hizmetine sunmak istiyoruz. Tüm ilçelerimizde seferberlik başlatarak; doğa, spor, macera, kış turizmi, kültür, agro ve eko köyler, gastronomi, sağlık turizmi, kamp, karavan, glamping gibi yeni nesil projelerle Sakarya’mızı dünyanın sayılı destinasyonlarından birisi yapma hedefindeyiz. Bir yandan salgınla mücadele ederken bir yandan da şehrimizi Covid-19 sonrasına hazırlıyoruz.

Şehirde ortak akılla hizmet edilmesi, önemli bir konudur. Bu şehrin ortak aklını bir masa etrafında toplayıp ortak bir fikirde buluşmamız herkesin ve her kesimin yararınadır. Amacımız; her konuda potansiyeli bulunan bu şehirde herkesin ortak vizyonda birleşmesini sağlamaktır. Sakarya’mızda kamu ile özel sektörün çok güzel bir uyumu olduğunu söyleyebiliriz.

Bu duygu ve düşüncelerle; Sanayi gazetesinin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve yeni başarılara ulaşmalarını temenni ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.