Değerli okurlar,

Bu yıl Türkiye’de bir ilk yaşandı. Türkiye’nin ilk Yapay Zekâ Mühendisliği Bölümü, Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde kuruldu ve ilk öğrencilerini de aldı. Bu bölümün kurulmasıyla beraber pek çok soru da sorulmaya başlandı. Neden böyle bir bölüme ihtiyaç duyuldu? Bu bölümün bilgisayar mühendisliğinden ne farkı var? Yeterli öğretim kadrosu var mı? Bu bölümden çıkacak öğrenciler iş bulabilecek mi? Bu yazıda bu soruları cevaplamaya çalışacağım.

Öncelikle, son 20 yıl içinde bilgisayar mühendisliği dünyasında baş döndürücü gelişmelerin yaşandığını söyleyerek başlayalım. Önce internetin yaygınlaşması ve hızlanması, sonra mobil cihazların çıkışı, bunlara paralel olarak merkezi işlem ünitesi, hafıza ünitesi, ekran kartları gibi bilgisayar bileşenlerindeki muazzam gelişmeler, bilgisayarları çok özel durumlarda kullanılan cihazlar olmaktan çıkarıp, hayatımızın her anında, yaptığımız her şeyde kullandığımız bir araca dönüştürdü. Kullanım alanı ve hayatımıza dahiliyeti bu kadar hızlı büyüyen bu cihazların pek tabii ki çok yoğun bilimsel araştırmalarla desteklenmesi gerekiyordu. Aslında bu biraz da yumurta-tavuk hikayesi. Bilgisayarlar yaygınlaştıkça ve güçlendikçe, onları kullanarak çok daha karmaşık analizler yapılabilir hale geldi. Bu karmaşık analizlerin ve çalışmaların sonucunda ise çok daha güçlü bilgisayarlar yapabilmek mümkün oldu.

Ancak bu muazzam araştırma ve geliştirme çıktıları geldiğimiz nokta itibariyle üniversitedeki bir bölümde açılan bir kaç dersle anlatılabilmenin çok ötesine geçti. 15-20 yıl önce bir veri tabanı dersinde veri tabanıyla ilgili bilinen pek çok şeyi anlatmak mümkündü. Bugün ise piyasadaki veri tabanı yaklaşımlarının hepsini anlatabilmek için en azından 3-4 farklı derse ihtiyacımız var. Benzer durum grafik ve yapay zekâ gibi diğer bilgisayar mühendisliği alt alanlarında da mevcut.

Bu entellektüel birikim ister istemez bilgisayar mühendisliğinin “yavrulaması” ile sonuçlanıyor. Bildiğiniz üzere 10-15 sene kadar önce yazılım mühendislikleri ortaya çıkmaya başlamıştı. Bugün ise yapay zekâ mühendisleri kendi birikimlerini bölümleştiriyor. Benzer şekilde veri tabanı mühendisliği, grafik ve oyun teknolojileri mühendisliği gibi bölümlerin de yakında açılmaya başlayacağını öngörmek mümkün.

Peki bu bölümlerde kim ders verecek? Öncelikle mevcut bilgisayar mühendisliklerinde zaten bu konularda çalışma yapan pek çok akademisyen mevcut. İlk aşamada bu akademisyenlerin daha özelleşmiş bu bölümlere kaydırılacağını öngörebiliriz. Şunu da unutmamak lazım ki bu bölümlerin bazı dersleri hâlâ bilgisayar mühendisliği ile ortak olacak. Bu da akademisyen ihtiyacının ortak bir havuzdan karşılanmasına olanak sağlayacaktır. Orta vadede ise devletin yurda dönüş teşvikleriyle yurt dışında yaşamakta olan konuda uzmanlaşmış akademisyenlerin üniversitelerimize geri getirilmesi hedeflenmekte. Uzun vadede ise artık bu bölümler kendilerini besleyeceği için akademisyen ihtiyacı da doyurulmuş olacak.

Yurt dışında yapay zekâ, makine öğrenmesi, veri analizi gibi konularda uzman insanlar çok yüksek meblağlar kazanabiliyorlar. Ülkemizde ise bu uzmanlıklar hala tam karşılığını bulmuş değil. Bunun iki sebebi var. Birincisi ülkemizde pek çok irili ufaklı yazılım firması olmasına rağmen, hâlâ ayakları sağlam basan ve büyük rakamlarla istihdam yaratanların göreceli az olması. İkincisi ise birincil çalışma alanı yazılım olmayan firmaların, yapay zekâ ve benzeri konulara henüz sıcak bakamıyor olması. Pek çok firma için bu konular hâlâ bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi görünüyor. Halbuki dünya şimdi, şu anda bu teknolojiyi kullanıyor. Ve biz eğer elimizi çabuk tutmazsak yine treni kaçıracağız.

Bu noktada sanayicilerimize çok büyük bir görev düşüyor. Yeni bir işe girişmek, yapılmayanı yapmak çok büyük cesaret ister. Büyük kazanımlar ise ancak cesaretle elde edilir. Dünyanın sahiplendiği ve kullandığı bu teknolojileri artık bizim de sanayimize entegre etmemizin zamanı geldi. Akademi bunun için bir adım attı ve yapay zekâ mühendisliğini kurdu. Şimdi sanayicilerimize düşen de bu bölümleri ve bu bölümlerde yetişecek olan çocuklarımızı sahiplenmek, onlara staj ve iş imkanları yaratmak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sssssss 2019-11-30 20:11:31

Bu yapay zeka mühendisligine alınan ogrencilerin islmleri.

Avatar
Caglar 2020-03-20 16:39:43

Guzel bir konuya deginmissiniz, cok guzel tespitleriniz var. Sanayimiz kisa vadeli dusunmeyi birakip bu tip konulara daha ciddi egilmeli.