SALGIN SAVAŞLARINA OTOMAT DOPİNGİ

Hem akıllı, hem de insanlığa ve canlı hayatına dokunan sosyal yönü güçlü otomatların üreticisi Timtaş; ateş ölçüp, elleri dezenfekte eden Hijyenmatik ile sağlık cephesinin önemli bir neferi haline geldi. Geliştirilen ürün, OSB'ler ve fabrikalar için biçilmiş kaftan. Firmanın gelecek yatırımları hakkında ipucu veren Timtaş Yönetim A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akay, “Yakında bir otomatta üç güzel özelliği bir araya getirmiş olacağız” dedi.

SALGIN SAVAŞLARINA OTOMAT DOPİNGİ

Hem akıllı, hem de insanlığa ve canlı hayatına dokunan sosyal yönü güçlü otomatların üreticisi Timtaş; ateş ölçüp, elleri dezenfekte eden Hijyenmatik ile sağlık cephesinin önemli bir neferi haline geldi. Geliştirilen ürün, OSB'ler ve fabrikalar için biçilmiş kaftan. Firmanın gelecek yatırımları hakkında ipucu veren Timtaş Yönetim A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akay, “Yakında bir otomatta üç güzel özelliği bir araya getirmiş olacağız” dedi.

23 Haziran 2020 Salı 16:42
SALGIN SAVAŞLARINA OTOMAT DOPİNGİ

RÖPORTAJ: F. TUĞÇE SAĞDIÇ
   

Hem akıllı, hem de insanlığa ve canlı hayatına dokunan sosyal yönü güçlü otomatlarıyla bilinen Timtaş Yönetim A.Ş, Koronavirüs sürecine AR-GE ve üretim kararlılığıyla destek veriyor. Hem vücut ısısını ölçen, hem de elleri dezenfekte eden Pugemak-Hijyenmatik’le hastalığın bulaşma oranını minimuma indiren firma, kişiyi otomatla temas ettirmeden en değerli verinin ölçülmesini sağlıyor. Sanayi gazetesinin sorularını yanıtlayan Timtaş Yönetim A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akay, “PUGEMAK geri dönüşüm otomatı projesiyle toplumun tüm kesimine hitap etmeyi amaçladık. Açık alanlara konumlandırılan PUGEMAK akıllı geri dönüşüm otomatı; cam, metal ve plastik atıklar karşılığında kişinin ellerini dezenfekte ediyor. Bir taraftan atıkları milli ekonomiye kazandırırken, diğer taraftan sağlıklı bir toplum hedefliyoruz” diyor. Covid-19 gündeme gelir gelmez kolları sıvayarak çalışmalara başladıklarını söyleyen Akay, yakın zamanda maske veren otomatı da devreye alacaklarını dile getirdi. “Tüm otomatlarımız kolay ve basit kullanımlı ve anlık çözüm sunmaktadır” diyen Akay, ürünün AR-GE sürecine de ayrıca değindi. İşte, Akay’dan satır başları...

   

FAYDASI HER CANLIYA DOKUNUYOR

Öncelikle bizlere firmanızı tanıtarak, geliştirdiğiniz hijyen temelli ürünleri kısaca örneklendirebilir misiniz?

Timtaş Yönetim A.Ş. olarak daha çok sosyal yönü güçlü otomat teknolojileri geliştiriyoruz. COVID-19 dönemine kadar daha çok geri dönüşebilir ambalaj atıklarını ödüllendirme sistemi ile ülke ekonomisine kazandırmakla ilgili otomatlar ürettik. Son yıllarda artan atık ithalatı, plastik ve diğer çöplerin geri dönüşümünü bir kez daha gündeme getirdi. Atıkların ödüllendirme sistemi ile geri dönüşüme kazandırılması konusunda çalışmalar gerçekleştiren Timtaş Yönetim A.Ş bu kapsamda PUGEDON, ECOMAC ve PUGEMAK markalı otomatları ile Sıfır Atık Projesi kapsamında sektörde örnek projelere imza atıyor. Hayata geçirdiğimiz PUGEDON geri dönüşüm otomatı projesiyle, hem çevrenin temiz kalmasına hem de sokak hayvanlarının beslenmesine yardımcı oluyoruz. Otomata plastik, cam veya metal atık atıldığında cihazın alt tarafından sokak hayvanları için 5 ila 20 gram arasında mama dökülüyor. Bir taraftan atıkları ekonomiye kazandırırken diğer taraftan sokak hayvanlarının beslenmesine yardımcı oluyoruz. Hayata geçirdiğimiz ECOMAC geri dönüşüm otomatı projesiyle, özellikle çocuk ve gençler başta olmak üzere toplumu geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmeyi hedefledik. Açık ve kapalı alanlarda konumlandırılan ECOMAC akıllı geri dönüşüm otomatı; cam, metal ve plastik atıklar karşılığında kalem veriyor. COVID-19’la birlikte Sıfır Atıkla birlikte Hijyen de önceliklerimiz arasına girdi. Bu kapsamda PUGEMAK geri dönüşüm otomatı projesiyle toplumun tüm kesimine hitap etmeyi amaçladık. Açık alanlara konumlandırılan PUGEMAK akıllı geri dönüşüm otomatı; cam, metal ve plastik atıklar karşılığında kişinin ellerini dezenfekte ediyor. Bir taraftan atıkları milli ekonomiye kazandırırken, diğer taraftan sağlıklı bir toplum hedefliyoruz.

   

   

   

“İNSANLARI HAYATA BAĞLAMAK İSTEDİK”

Hijyenmatik’i geliştirmeye nasıl karar verdiniz?

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs (COVİD-19) hızla dünya genelinde yayılarak küresel bir salgın haline geldi. 11 Mart 2020’ de Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edildi. COVID-19 yüksek bulaşıcılığı, insan vücudunda kalıcı hasar bırakması, başta yaşlılar ve kronik rahatsızlığı bulanan bireyler olmak üzere insan sağlığı üzerinde hayati tehlikeye sebep olan etkileri nedeniyle toplum sağlığı için acil müdahale edilmesi gereken bir tehdit haline geldi. Ne yazık ki COVID-19 birçok kişinin hastalanmasına ve hayatını kaybetmesine neden oldu. Timtaş Yönetim AŞ. dünyanın COVID-19 salgını ile mücadelesine katkı vermeyi; salgının yayılımının en aza indirilmesi ve kontrol altına alınmasını; toplum sağlığının korunması ve salgının olumsuz sosyo-ekonomik etkilerinin hafifletilmesine destek olmayı amaçlayarak PUGEMAK-HijyenMatik’i geliştirdi. Temel amacımız daha sağlıklı bir dünyada yaşamaya katkı sunmak.

   

OTOMATLA SIFIR TEMAS

Ürünün AR-GE sürecini anlatabilir misiniz? Prototipi, test süreçleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

COVID-19’un ülke ve dünya gündemine girmesi ile birlikte biz de hızlıca yaşanan sağlık sıkıntılarını en aza indirebilecek amaç doğrultusunda bu otomatı ürettik. Kapsamlı bir AR-GE süreci yaşadık. Otomatla teması sıfır hale getirmek için büyük özen gösterdik. Kişinin anlık ateşinin tespit edilmesi gerçekten çok önemli bir detay olarak önümüze çıktı. Pugemak-Hijyenmatik isimli otomatımız hem vücut ısısını ölçüyor hem de elleri dezenfekte ediyor. Pugemak-Hijyenmatik’ le hastalıkların bulaşma oranını azaltmayı ve sağlıklı bir sosyal yaşam hedefliyoruz. Pugemak-Hijyenmatik kendisine yaklaşan ve önünde duran kişiyi algılıyor, önce vücut ısısını ölçüyor ardından da ellerini dezenfekte etmesini sağlıyor. Bu işlemler sırasında kişi hiçbir şekilde otomata temas etmiyor. Böylece olası virüs bulaşmalarını da önlemiş oluyoruz. Kişinin vücut ısı değeri otomat üzerindeki ekrana yansıtılıyor. Buradaki temel amacımız, korona virüsün en önemli belirtilerinden olan vücut ısısını ölçmek ve kişiyi bilgilendirmek. Bu sayede kişi olağan dışı bir durum gördüğünde hızlıca sağlık kuruluşlarına başvurabilecek.

   

Nasıl bir ekiple çalışıyorsunuz?
Teknik altyapısı olan, işinde bilgili ve tecrübeli, sorumluluk taşıyabilen bir ekiple çalışmalarımız devam ediyor.

   

OSB, FABRİKA, SOSYAL TESİS...

Sanayi bölgeleri, fabrikalar ve iş yerleri üründen nasıl faydalanabilir?

Otomat kapalı veya açık alanlarda kullanılabilir. İnsanın olduğu her yerde sağlığı garanti altına almalıyız. Özellikle kalabalık ortamlarda virüsün bulaşabileceği yerlere temas etme ihtimali her zaman var. Bu otomat sayesinde kişiler herhangi bir noktaya temas etmeden ellerini dezenfekte edebilecek. Sanayi bölgeleri, kamu kurum ve kuruluşları, sosyal tesisler, toplu ulaşım istasyonları, AVM, okullar, bankalar, fabrikalar, oteller, hastaneler, spor salonları, restoranlar, siteler gibi birçok alana güvenle giriş-çıkış yapabilecekler. Pugemak-Hijyenmatik’i de diğer otomatlarımız gibi akıllı yazılımlarla donattık. Kaç kişinin dezenfektandan faydalandığı, kaç kişinin ateşinin ölçüldüğü, dezenfektan deposunun doluluk durumu, ortam sıcaklığı gibi verilere eş zamanlı erişim sağlanabilmektedir. Tek dolumla 20 bin kişinin elleri dezenfekte edilmektedir.

    

   

MASKE VERENİ DE YOLDA

İlerleyen yıllarda yapmayı düşündüğünüz hijyen temelli yatırımlar neler olacaktır?

Halihazırda birçok kamu kurumu, belediye ve marka ile iş birlikleri yapıyoruz. Temiz bir çevre ve sağlıklı bir toplum hedefi için projeler geliştirmeye devam edeceğiz. Tüm otomatlarımız kolay ve basit kullanımlı ve anlık çözüm sunmaktadır. Bu nedenle kullanıcılarımızdan çok ciddi olumlu tepkiler alıyoruz. Kullanıldıkça ek taleplerle de karşılaşıyoruz. Özellikle son günlerde maske veren otomat talepleri artmaya başladı. Bu kapsamda buradan sizler aracılığı ile kullanıcılarımıza bir müjde vermek istiyorum. Yakında maske veren otomatımızı da hizmete sunacağız. Ayrıca yine kısa bir süre sonra hem ateş ölçen, hem elleri dezenfekte eden, hem de maske veren otomatı da insanımızın hizmetine sunacağız. Yani bir otomatta üç güzel özelliği bir araya getirmiş olacağız. Tüm okurlarımıza virüssüz sağlıklı bir yaşam diliyoruz. Hepimizin bu süreçte sosyal mesafeye uyması, maske kullanması ve özellikle temizliğe çok ciddi önem vermesi gerekiyor. Tüm yetkili ve ilgililerin Pugemak-Hijyenmatikle tanışmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü bu otomatlarla bir taraftan temassız ateş ölçümü ve dezenfektan yaparlarken diğer taraftan da personel tasarrufu sağlanmış olacaklardır. Tekrardan tüm okuyucularımıza sağlık ve mutluluklar diliyoruz.

Son Güncelleme: 23.06.2020 17:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mahmut Nazım Can 2020-06-23 19:40:38

Haber için tebrik ederim! Ancak haberde otomatın nasıl elde edileceğine dair pek fazla bilgi bulamdık. İvedik osbde bir fabrikada çalışıyoruz, işciyiz ve bu otomatları edinmenin bir yolunu arıyoruz.

Misafir Avatar
Erkan Birader 2020-06-25 11:24:01 @Mahmut Nazım Can

web sitelerinden erişebilirsiniz bence. pugemak.com.tr
orada iletişim bilgileri de var.

Beğenmedim! (0)