banner250

ÖZTOP’TAN ÖZEL SEKTÖR BEKLENTİSİ: YENİ ÜRÜN İNADI ARTMALI

Eğitimli ve girişimci insana verdiği önemle öne çıkan Fırat Kalkınma Ajansı, özel sektörden katma değeri ve rekabet gücü yüksek projeler bekliyor. Ajans Genel Sekreteri Mesut Öztop; “Ürün yeniliği ve ihracatı ön plana çıkarıyoruz. Bir diğer husus da, projelerin sağlam temellendirilip kurgulanmasıdır” dedi.

ÖZTOP’TAN ÖZEL SEKTÖR BEKLENTİSİ: YENİ ÜRÜN İNADI ARTMALI

Eğitimli ve girişimci insana verdiği önemle öne çıkan Fırat Kalkınma Ajansı, özel sektörden katma değeri ve rekabet gücü yüksek projeler bekliyor. Ajans Genel Sekreteri Mesut Öztop; “Ürün yeniliği ve ihracatı ön plana çıkarıyoruz. Bir diğer husus da, projelerin sağlam temellendirilip kurgulanmasıdır” dedi.

01 Temmuz 2016 Cuma 11:53
ÖZTOP’TAN ÖZEL SEKTÖR BEKLENTİSİ:  YENİ ÜRÜN İNADI ARTMALI


Kapıları herkese açık
Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli’nin eğitimli ve girişimci insan gücüyle üreten, yaşam kalitesi yüksek bir bölge olması için faaliyet gösteren Fırat Kalkınma Ajansı, kalkınmanın temelinin “insan” olduğuna vurgu yapıyor. Çevre konusunda yüksek duyarlılık gösteren, katma değeri ve rekabet gücünü artıran projelere ağırlık veren, kurumsal ve bireysel işbirliğinin önemine inanan Fırat Kalkınma Ajansı’nın Genel Sekreteri Mesut Öztop; “Bizim kapımız sadece kamu kurumlarımıza, belediyelerimize, üniversitelerimize, STK’larımıza değil tüm vatandaşlarımıza açık. En küçüğünden en büyüğüne kadar bütün projeler küçük bir fikirden, bir hayalden doğar” dedi. Projelerin ihtiyaçlar çerçevesinde belirlenmesi gerektiğini belirten Öztop, Sanayi Gazetesi’ne konuştu.

2014-2023 bölge planı
“Dinamik bir çalışma ortamında faaliyet gösteriyoruz. Kısa vadeli çalışma programının yanı sıra uzun vadeli diyebileceğimiz, Ajansımız tarafından bölgemizdeki tüm paydaşlarımızla birlikte hazırlanan TRB1 Bölgesi 2014-2023 Bölge Planımız bulunmakta. TRB1 2014-2023 Bölge Planı’nda Bölge vizyonu ‘Eğitimli ve girişimci insan gücüyle üreten, yaşam kalitesi yüksek TRB1’ şeklinde ifade edilmiş, vizyona götüren gelişme eksenleri ‘yaşam kalitesi’ ve ‘sürdürülebilir ekonomi’ olarak belirlenmiştir. Kalkınmanın temelinin insan, kalkınmaya zemin oluşturacak insanın ise eğitimli ve girişimci insan olduğunun altını çiziyoruz. Girişimcilikten kastımız sadece ekonomik anlamda değil. Sosyal girişimcilik diye bir kavram da var. Bölge Planımız kapsamında altı önceliğimiz bulunmakta. Bu önceliklerin altında birçok tedbirimiz de bulunmakta. Önceliklerimiz, sosyal ve beşeri sermayenin gelişimi, fiziki altyapının iyileştirilmesi, tarımsal üretimin ve verimliliğin artırılması, alternatif turizm türlerinin geliştirilmesi, endüstrinin güçlendirilmesi ve enerji-maden varlığının etkin kullanımı.”

Çevresel duyarlılık
“Küresel ısınma, enerji kaynaklarının ciddi bir ivme ile azalması ve artan tüketim günümüz insanını çevre konusunda çok daha duyarlı olmaya ve önlemler almaya mecbur bırakmakta. Ajansımız da bu anlamda gerek programlarında gerekse faaliyetlerinde çevre duyarlılığı konusuna ayrıca hassasiyet göstermektedir. Örneğin; 2016 yılında çıkmış olduğumuz Yaşam Kalitesi ve Sanayi Altyapıları Mali Destek Programı’nın odak noktalarından biri de çevredir. Gelen projelerin birçoğunda da daha yaşanır bir çevre için alınan önlemlerin olduğunu görmek bizi mutlu ediyor. Öte yandan bölgemiz maalesef enerji verimliliği alanında ülkemizde geri sıralarda yer almaktadır. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde bu kapsamda da mali veya teknik destek programları ile farkındalık artırmaya yönelik, strateji geliştirmeye yönelik faaliyetler yapmayı hedefliyoruz.”

Firmalardan beklentiler
“Ajansımızda özel sektöre hitap eden mali destek programları genellikle yıllık periyotlarla ve 2-3 aylık başvuru dönemleri olacak şekilde kurgulanmaktadır. Bölgemiz Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli olmak üzere dört ilden oluşmaktadır. Bu dört ilimizin sanayi sektörü özelinde öncelikleri farklılaşmaktadır. Bu durumu göz önüne alarak mali destek programlarımızı Malatya-Elazığ için ayrı, Bingöl-Tunceli özelinde de ayrı sektörel odaklanma gözeterek planlıyoruz. Firmalarımızdan beklentimiz, ürün yelpazesini genişletme veya ihracat potansiyelini artırma amaçlı yenilikçilik, modernizasyon, süreç geliştirme gibi içeriklerde projeler sunulması.”


Kurumsallık ve işbirliği
“Bizim en önemli ihtiyacımız kurumsal işbirliği, görevdeşlik. Hatta bu işbirliğini kurumsaldan öte bireysele de taşıyoruz. Bizim kapımız sadece kamu kurumlarımıza, belediyelerimize, üniversitelerimize, STK’larımıza değil tüm vatandaşlarımıza açık. En küçüğünden en büyüğüne kadar bütün projeler küçük bir fikirden, bir hayalden doğar. Bu fikir zamanla, istişare ile sabırla olgunlaşarak projeye dönüşür. Burada bir şeyin altını çizmek lazım. Bir proje çok iyi olsa bile zaman, mevcut koşullar ve özellikle de bütçe kısıtı gibi nedenlerden ötürü istenen zamanda uygulanamayabilir. Ama bu durum projenin değerinden bir şey eksiltmez. Ayrıca iyi proje bir şekilde uygulatır kendini. Bu nedenle, ben şuna inanıyorum; projelerimizi hazır tutmalıyız. Proje biriktirmeli, proje geliştirmeliyiz. Özellikle bireysel olarak bir fikir geliştiren vatandaşlarımız için web sitemizde ‘proje sizsiniz’ adlı bir uygulamamız var. Birkaç başlık altında düşündükleri proje fikrini sunmalarını istiyoruz.

Başarı hikâyeleri
“Ajansımız bugüne kadar 490 proje desteklemiş. Bunların çok büyük kısmı özel sektörümüze ait projeler. Bu projeler içerisinde önemli başarılara imza atmış, bölgemizde model olmuş, gerek ekonomik, gerekse sosyal dönüşüm anlamında bir başlangıç niteliği taşıyan projelerimizden söz edebiliriz. Örneğin, Yargı Makine, Üçgen Mühendislik gibi işletmeler proje kapsamında aldığı destekle imalat sanayindeki işlerini büyüterek küçük sanayi sitelerimizden OSB’ler geçiş yaptılar. Benzer şekilde Mastar Metalürji, İnci Makine, Aslan Elektronik gibi firmalarımız yenilikçi ve teknolojik ürün ve süreç geliştirme faaliyetlerinde bulunan firmalarımızdan bazılarıydı. Aydınlatma ve güneş enerjisi sektörlerinde çalışan Umey Enerji ve Tetra Enerji gibi firmalarımız da bu sınıfta değerlendirilebilir.”

Sanayi altyapılarına destek
“Jetled aydınlatma sistemleri firmamız ise üniversite öğrencisi Abdullah Akın ismindeki girişimci bir kardeşimizin tırnakları ile kazandığı bir başarı öyküsüdür ki, firmamız bugün ulusal zincir marketlerde ürünlerini pazarlıyor. Örnekleri artırmak mümkün, burada hepsinin ismini sayacak değiliz. Ajansımızın internet sayfasında da yayınlanan başarı öyküleri kitapçığımızdan bütün proje örneklerine erişilebilir. Sanayi altyapıları anlamında da Elazığ OSB demiryolu lojistik altyapısı, Bingöl ve Tunceli OSB’lerin çeşitli altyapı ihtiyaçları, Bingöl Karlıova KSS altyapısı örnek olarak gösterebileceğimiz bazı projeler.”


 

Proje beklentileri

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesut Öztop:

Ajans olarak iyi projeden temel beklentilerimiz şunlar: Öncelikle işin odağında katma değeri, rekabet gücünü artırma olmalı. Bu genellikle ürün yeniliği veya ihracata yönelme ile mümkün. Bir diğer husus, projenin kurgusu. Projelerde sağlam temellere dayalı bir gerekçelendirme yapılmalıdır. Proje bir müdahaledir. İyi projeler, yaptıkları müdahaleler ile çok ciddi çıktılar elde eder. Bu yönde bizler yıl içinde sürekli olarak proje hazırlama eğitimleri düzenliyoruz. Zira sadece kendi destek programlarımız değil, proje bazlı destek veren diğer kurum kuruluşlar için de bu durum geçerli. Bu eğitimlerde de üzerinde sıklıkla durduğumuz husus, proje kurgusu. Sunulan projenin kurgusu en az konusu kadar önemli. Her unsuru, her detayı iyi çalışılmalı.

(Sanayi gazetesi, 323. sayı)

 
 

Son Güncelleme: 20.07.2017 17:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.