banner250

İŞ GÜVENLİĞİNDE DEVLERİN TERCİHİ

Türkiye’de pek çok büyük markaya iş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet veren TürkGüven, sanayi kuruluşlarının maliyetlerini azaltıp verimliliğin artmasını sağlıyor.

İŞ GÜVENLİĞİNDE DEVLERİN TERCİHİ

Türkiye’de pek çok büyük markaya iş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet veren TürkGüven, sanayi kuruluşlarının maliyetlerini azaltıp verimliliğin artmasını sağlıyor.

26 Şubat 2020 Çarşamba 11:54
İŞ GÜVENLİĞİNDE DEVLERİN TERCİHİ

Haber: Helin Aygün

TürkGüven kurucu ortağı ve CEO’su Alp Timurhan Çevik, işyerlerindeki tehlikeleri tanımlayarak risklerini kontrol altına alan, çalışanlarını eğiten ve onları iş sağlığı ve güvenliği süreçlerine dahil eden kuruluşların, yalnızca kaza ve hastalıkların önüne geçmeyeceğini aynı zamanda maliyetlerinin azalmasını ve verimliliğin artmasını sağlayacağını söyledi.

Sanayi Gazetesine konuşan Çevik, firmalarının bireysel uzmanlar ve hekimler, Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) ve büyük kurumsal markalara yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Şirket olarak iş sağlığı ve güvenliği süreçlerinin daha etkin bir şekilde yürütülerek iş kazalarının azaltılması için çalışmalar yaptıklarını anlatan Çevik, “Şu an 10 ülkeye hizmet veriyoruz. Aralarında A101, ETİ, LC Waikiki ve Philip Morris’in de yer aldığı çok farklı sektörlerden 200’ü aşkın markayla çalışıyoruz. Bu markaların sistem içerisinde yönettikleri çalışan sayısı da 600 bini aşıyor. Böylelikle 600 bini aşkın kişiye temas ediyoruz” dedi.

ÇALIŞANLARA YÖNELİK ÜRÜNLER

Kullanılabilirliğin ön planda olduğu, yalnızca Türkiye mevzuatıyla sınırlı kalmayan aynı zamanda dünyadaki iyi uygulamaların dahil edildiği, farklı profildeki kullanıcılara hitap eden Perfektive isimli ürünleri hakkında bilgi veren Çevik, “Firmalar, Perfektive ile iş sağlığı ve güvenliği süreçlerini ve bu süreçlerden elde ettikleri verileri bütünleşik bir şekilde yönetebiliyor. Ayrıca, İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgi Yönetim Sistemi (IBYS) ve e-reçete sistemi ile tümüyle entegre olan yazılım içerisine sürekli olarak iş sağlığı ve güvenliği alanında karar desteği sağlayacak yenilikler üzerinde çalışıyoruz” diye konuştu.

Çevik, çalışanların eklem ve omurga rahatsızlıklarına sebep olan masa başı çalışma pozisyonlarının olumsuz etkilerini en aza indirmek için, birtakım egzersiz hareketlerinin yer aldığı bir yazılımları olduğunu da kaydetti. Pergono ile sürekli ekran karşısında çalışanların egzersiz hareketleri yaparak daha sağlıklı bir şekilde işlerine devam etmelerini amaçladıklarını dile getiren Çevik, “Yakın zamanda ise PerShare isimli bir uygulama daha geliştirdik. Böylece, çalışanların, işlerini etkileyen karar ve faaliyetlere hızlı ve güvenli bir şekilde dahil olmalarını amaçlıyoruz” dedi.

KURULUŞLARDAN FARKLI YAKLAŞIMLAR

İşverenlerin iş sağlığı ve güvenliği konusuna bakışı ve benimsediği yaklaşımların sanayi kuruluşları arasında değiştiğini anlatan Çevik, şöyle devam etti:

“Bunun başlıca nedenlerinden biri de sanayi kuruluşlarının faaliyetlerinin sahip olduğu tehlike ve risklerin derecesidir. Bunu 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve yönetmeliklerinde de görmekteyiz. Bunun yanında, her kuruluş iş sağlığı ve güvenliği konularına yönelik kendi tutum ve davranışlara sahiptir. Bu tutum ve davranışlar, o kuruluşun nasıl bir güvenlik kültürüne sahip olduğunu gösterir.

Genel kabul gören modele göre, kuruluşların sahip oldukları güvenlik kültürü 5 aşamaya sahiptir. Patolojik kuruluşlarda, kazalar kaçınılmaz ve dolayısıyla işin bir parçası olarak algılanır. Bu kuruluşlar en alt seviyede güvenlik kültürüne sahip olan kuruluşlardır.

Reaktif kuruluşlar, kazalardan sonra reaktif davranış gösterir. Kazalardan sonra aldıkları önlemler geçicidir ve genelde cezai yaptırıma odaklanır. Bu aşamadaki kuruluşlar için iş sağlığı ve güvenliği yalnızca ilgili kanunlara uymaktır.

Güvenlik kültürü gelişmeye başladıkça, yönetim sistemlerine ve istatistiklere odaklanmaya başlayan kuruluşlar gelir. Bu kuruluşlar, işyerlerindeki tehlike ve riskleri yönetmek için sistemler kurar. İş sağlığı ve güvenliğinin önceliği artar ve bazen üretimin önüne de geçebilir.

Pro-aktif kuruluşlarda çalışanlar iş sağlığı ve güvenliğine katılım sağlamaya başlar. Çalışanlar arasında iş sağlığı ve güvenliğinin kuruluşun gelişimi için önemli olduğuna dair ortak bir inanç vardır. Bu kuruluşlar, geçmişte yaşanmış olaylardan ziyade artık gelecekte yaşanabilecek olayların önlenmesine odaklanır.

En üst aşamadaki kuruluşlar, güvenlik kültürü açısından üretken kabul edilir. Kendileri için yüksek standartlar belirler ve bunları sürekli olarak aşmaya çalışır. Başarısızlık ve eksiklikler suçlama için değil gelişmek ve daha iyi olmak için kullanılır. Çalışanlar iş sağlığı ve güvenliği süreçlerine tam anlamıyla katılım sağlar. Yönetim ve çalışanlar arasındaki iletişim kuvvetlidir.

Sanayi kuruluşları hangi bakış açısına sahip olursa olsun, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin yatırım getirisi inkar edilemez. İşyerlerindeki tehlikeleri tanımlayarak risklerini kontrol altına alan, çalışanlarını eğiten ve onları iş sağlığı ve güvenliği süreçlerine dahil eden kuruluşlar, yalnızca kaza ve hastalıkların önüne geçmez aynı zamanda maliyetlerinin azalmasını ve verimliliğin artmasını sağlar.”

HEDEF 8 MİLYON TL CİRO

Çevik, bu yıl hizmet verdikleri ülke sayısını 30’a çıkartmayı, 8 milyon lira aralığında ciroya ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Yurt dışı planları dahilinde Amerika Birleşik Devletleri ve Doğu Avrupa’dan başlayarak Avrupa Birliği’nin içerisine doğru ilerleme planları olduğunu belirten Çevik, “Bunu yaparken de dünyada iş sağlığı ve güvenliği süreçlerinin yönetimi konusunda yardıma ihtiyaç duyanların ilk aklına gelen firma olmak istiyoruz. Türkiye'ye yönelik planlarımız arasında da sektörde belirleyici bir rol model olmak var. Çünkü bunu yapabilecek bilgiye sahip olduğumuzu düşünüyoruz” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.