banner250

DIŞA BAĞIMLILIĞI "IŞINLA" KESECEK

İmalat Mühendisi Alper Köle’nin Kaan Kurtoğlu ve Osman Özcan’la birlikte kurduğu 3K Laser Makine, insanların “yapamazsınız” dediğini yaptı. TÜBİTAK Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışması’nda “Karbondioksit Lazer Rezonatör (Işın Üretici) Tasarımı ve Prototipi” projesiyle ikincilik elde eden 3K Laser Makine, Türkiye’yi belli alanlarda dışa bağımlılıktan kurtarmaya kararlı.

DIŞA BAĞIMLILIĞI "IŞINLA" KESECEK

İmalat Mühendisi Alper Köle’nin Kaan Kurtoğlu ve Osman Özcan’la birlikte kurduğu 3K Laser Makine, insanların “yapamazsınız” dediğini yaptı. TÜBİTAK Sanayiye Yönelik Lisans Bitirme Tezleri Yarışması’nda “Karbondioksit Lazer Rezonatör (Işın Üretici) Tasarımı ve Prototipi” projesiyle ikincilik elde eden 3K Laser Makine, Türkiye’yi belli alanlarda dışa bağımlılıktan kurtarmaya kararlı.

14 Şubat 2020 Cuma 11:50
DIŞA BAĞIMLILIĞI "IŞINLA" KESECEK

Röportaj: ÜMİT UÇAR
-
SANAYİDEN DESTEK GÖREMEDİ

Fikirleri oluşum aşamasından itibaren tüm süreç boyunca her türlü imkânla destekleyen Teknopark Ankara’nın ödüllü firması 3K Laser Makine, Karbondioksit Lazer Rezonatör projesiyle lazer teknolojisinde dışa bağımlılığı ortadan kaldırmayı hedefliyor. Sanayi gazetesine konuşan Firma Kurucu Ortağı Alper Köle, imalat sanayiye katkı sağlayacak üretim hakkında duydukları heyecanı anlattı. Projeyi duyan insanların kendilerine “yapamazsınız” demelerine rağmen inandıkları yoldan vazgeçmediklerini söyleyen Alper Köle, “Ülkemizin geleceği için belki küçük bir adım da biz atmış olacağız diye düşündüm” diye konuştu. Projenin fikirden ürüne dönüşümüne kadar tüm sürecinde devlet desteği aldıklarını söyleyen Köle, “2018 yılından beri yürütmüş olduğumuz faaliyetler sonucunda da şu an teknoloji seviyesi 9’a ulaşmış bir ürün elde ettik. Şu anda da ÜR-GE aşamasına geçtik” şeklinde konuştu. İşte, Alper Köle’den girişimciliğe “baş koyma” süreci ve firmanın yatırım hedefleri:

ÜR-GE’YE GÖTÜREN İNAT

Girişimcilik serüveniniz nasıl başladı ve ürün üretmeye nasıl karar verdiniz? Ürettiğiniz ürün nedir, hangi sektördesiniz?
Ürettiğimiz ürün karbondioksit lazer kesim, markalama, işaretleme tezgâhlarında diye adlandırdığımız makinelerin ana kalbi olan ışın üretici rezenatördür. Bu ürün reklam sanayisinden tutun, metal sanayisine kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Yerli imalatı olmadığından dolayı AR-GE işlerine giriştik. 2015 yılında başlayıp 2017 yılında ilk demo ürünümüzü çıkardığımız zaman yine TÜBİTAK desteğiyle başlamıştık. O program sonrasında “Türkiye Üniversiteler Arası Proje Yarışmasında” Türkiye 2’nciliği ödülüne layık görüldü. Daha sonrasında ise 1512 TÜBİTAK TEKNOGİRİŞİM Sermaye Desteği ile firmamız kuruldu. 2018 yılından beri yürütmüş olduğumuz faaliyetler sonucunda da şu an teknoloji seviyesi 9’a ulaşmış bir ürün elde ettik. Şu anda da ÜR-GE aşamasına geçtik.

ÖNCE SERTİFİKASYON, SONRA SATIŞ

Sosyal medyada da sıklıkla görüyoruz, bir noktaya yüzlerce kez atış yapabilen ve karmaşık grafik çizebilen mekanizmaları. Bu ürün de o çeşit bir tekniğe mi sahip?
Evet. Bu onun ışını üreten kısmıdır. Yani ana kalbini üretiyoruz. Birçok sektöre hitap ediyoruz.

Bununla ilgili ticarileşme gerçekleşti mi?
Şu an piyasaya hâlihazırda sunmuş olduğumuz hizmetlerimiz var. Tüp dolum işlemi de gerçekleştiriyoruz. Normalde bu tüpler 10-20 bin saat sonra tükeniyor ve çöpe atılıyor. Biz bunu tekrar işlevsel hale getirerek, müşterilerin işletme maliyetlerini düşürüyoruz. Kendi ürünümüzün ÜR-GE’sini tamamladıktan sonra gerekli sertifikasyondan sonra satışlarına devam edeceğiz.

DEVLET GİBİ PROJE

Devlet desteklerinin sizlere ne gibi bir faydası oldu?
Bu projenin literatürden ürüne dönüşmesine kadar geçen süreç, komple devlet desteğiyle oldu. 2241 Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Tezi programında ön prototipini gerçekleştirdik. Bundan sonra lisans bitti ödüller alındı. Daha sonra 1512 TEKNOGİRİŞİM Sermaye Desteği alındı. Bu destekle birlikte yine Teknopark Ankara’nın sunmuş olduğu muafiyetler ve istisnalar sayesinde; şirket kendi ayakları üzerinde durmak için çaba sarf ederken sağ olsun onlar da destek oldu.

“NEDEN OLMASIN?” DEDİK

Sizi ne tetikledi? Neden bir fabrikada çalışmaktansa girişimciliği tercih ettiniz?
Bu sürecin ilk başında ister istemez bizleri hocalarımız yönlendirdi. TÜBİTAK’ta bir proje bitirilmesini istediklerini söylediler. Bu esnada kendi almamız gereken sorumlulukları, “neyi nasıl yapabilirim?” diyerek araştırmak gerekiyordu. AR-GE için imkânlarımız mevcut, her şey elimizin altında. Bunlara istinaden araştırdık alanımızı. Benim sanayiyle olan tanışıklığım küçük yaşlara dayanıyor. O zaman kullanılan aletler Alman menşeliydi, şu an ise Çin menşeli. Bizim ürettiğimiz tarzda cihaz Türkiye’de kullanılmıyordu. Biz de “neden olmasın?” dedik. Baktık yol alıyoruz ve hesaplamalarımız doğru çıkıyor, biz de şevkle devam ettik. Sonra projemiz onaylandı, 4 bin TL destek aldık. 4 bin TL destek lisans bitirmek için iyi bir meblağ idi, bunu değerlendirdik. İlk demomuzu gerçekleştirdik, sonra da gerisi geldi. Üniversite öğrencilerinin yüzde 75’i, TÜBİTAK hangi alanda destek verir veya vermez konusunda maalesef bilgi sahibi değil.

YERLİLEŞTİRME VİZYONU

İleriye dönük hedefleriniz nedir?
Hedefimiz ise mevcutta yürüyen 2 proje başvurumuz sonucunda seri üretime geçmek ve Türkiye pazarını beslemek. İthalatı önlemek istiyoruz. İleri teknoloji diye adlandırdığımız lazer, fiber, vakum teknolojileri gibi alanlarda yerlileşme ve bu yerlileşme nihayetinde Türkiye’yi dışa bağımlılıktan kurtarma amacındayız. Savunma sanayiine ait çalışmalarımız başladı. Silah üstüne takılan lazer sistemlerini daha minimal seviyeye getirerek yalnızca telefon bataryasıyla çalışacak duruma getireceğiz. Pazar olarak ise, Orta Doğu ve Asya pazarı hala bizler için büyük bir pazar.

Son Güncelleme: 14.02.2020 12:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.