Topraklarından fışkıran bereketi, endüstri ve üretim tecrübesiyle birleştiren Çukurova, Türkiye ekonomisine ve kalkınmasına katkı sunan yapısıyla ehemmiyeti yüksek bir bölgedir.

Ulusal hedefler için önemli bir konumda bulunan Çukurova Bölgesi, özellikle uluslararası büyüme merkezlerinin doğuya kaydığı bir süreçte, etkisini Orta Doğu’da da fazlasıyla hissettiren, potansiyel metropol bölge konumundadır.

Ekonomik yapı

Çukurova Bölgesi uygun iklim koşulları, coğrafi özellikleri, toprak verimliliği ve sulama imkânlarıyla tarımsal üretimde Türkiye’de önemli bir yere sahiptir. Birçok ürünün üretim miktarı, çeşitliliği ve verimliliğinde Türkiye genelinde ilk sırada yer almaktadır. Tarım ve gıda sektörlerinde yetkin bir seviyede olan Çukurova Bölgesinin sanayisi de, ham maddeye erişim kolaylığı sayesinde, tarımdan doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenen içecek imalatı ve tekstil ürünleri imalatı gibi sanayi alt kollarına dayanmaktadır. Bölgede hâlen tarımda ve tarıma dayalı sanayide istihdam edilenlerin oranları yüksektir.

Adana ve Mersin, bölgenin endüstri potansiyeli en yüksek iki kenti olarak, pastadan büyükçe bir pay almaktadır.

Enerji potansiyeli

Tarım ve gıda gibi sektörlerin yanı sıra, Çukurova Bölgesi’nin yerli, yeşil ve yenilenebilir kaynaklara dayalı enerji üretim potansiyeli de oldukça yüksektir.

Ayrıca Türkiye’deki önemli petrol boru hatlarının kesişme noktası olma özelliği ile bölge, bir enerji koridoru haline gelmiştir. Mersin’de Türkiye’nin ilk nükleer enerji santralinin ve Adana’da Ceyhan Enerji Endüstri İhtisas Bölgesinin kurulacağı düşünüldüğünde Çukurova Bölgesi, enerji konusunda dikkat çekici hale gelmektedir. Bu durum sadece Çukurova Bölgesi’nin değil Türkiye’nin de rekabet gücünün yükselmesine katkıda bulunacaktır.

Sanayi kenti Adana

Adana sanayisini incelediğimizde, 1950 yılından itibaren başlayan ve daha çok tarıma dayalı olarak büyüyen kent sanayisinin, iki ana konu üzerinde yoğunlaştığı gözükmekteydi. Bunlar,  tarıma dayalı olarak gelişen tekstil sanayisi ve bitkisel yağ sanayisidir.

1970'li yıllarla birlikte Adana'da KOBİ’lerin gelişmesi ve üretim yapan firma sayısındaki artış, diğer tüm sektörlerin de harekete geçmesini sağlamıştır.

Türkiye’nin dışa dönük üretime başladığı 1980’li yıllarda firmaların bu döneme uyum sağlama zorlukları nedeniyle 10 yıl süreyle sanayi gelişiminde bir durgunluk dönemi yaşansa da, ardından toparlanma hamlesi gerçekleştirilmiştir. İkinci sanayi hamlesi olarak adlandırılan 1996 yılından itibaren Adana’da Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinin kurulması ile kentte sanayi dengesi değişmiş ve neredeyse tüm sektörlerde büyük bir hızla üretime geçilmeye başlanmıştır.

Bugün Türkiye’nin en başarılı OSB’leri arasında bulunan Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde toplam 379 adet üretime devam eden firma bulunmaktadır. Kentte, 4 karma 1 tarıma dayalı ihtisas (TDİ) OSB olmak üzere toplam 5 OSB bulunmaktadır.

Şehrin diğer dinamikleri olan Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi (TAYSEB)’in yanı sıra, Çukurova Üniversitesine bağlı kurulan bölgenin inovasyon sahası Çukurova Teknokentin de kent sanayine kattığı değerler Adana sanayisinin dünyadaki yerini çok daha sağlam bir hale getirmektedir.

Endüstrileşen kent Mersin

Türkiye'nin nüfus bakımından en büyük 11’inci ili olan Mersin, Çukurova Bölgesi’nin en dinamik kentlerinden biridir.

Ticaret hareketliliğini gün geçtikçe artıran kent cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte başta tarım, ticaret, sanayi hamleleriyle başarı ivmesini yakalayarak endüstri kenti olma yolunda önemli adımlar atmıştır. Ticareti besleyen ve ülkeye döviz girişini kolaylaştıran pek çok hamle de yıllar içerisinde başarıyla gerçekleştirilmiştir. Doğu Akdeniz'in en önemli limanlarından biri olan Mersin Liman İşletmesini 36 yıl süreyle devralan Mersin International Port (MIP), kısa sürede uluslararası bir marka olmayı başarmıştır.

Kentin sanayi, ticaret ve ihracat dinamiklerini irdelediğimizde karşımıza Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi, Silifke OSB ve çalışmaları devam eden 3 yeni OSB’siyle toplamda 5 sanayi sahası karşımıza çıkmaktadır.

Mersin Serbest Bölgesi (MESBAŞ) liman yapısının yanı sıra, birçok faydalı model ve projenin üretim merkezi olan Mersin Teknopark ile yeni kurgulanan Mersin Tarım ve Gıda Teknopark da büyüme hedefinin en inovatif parçalarıdır... Mersin’de, endüstri kenti olma yolunda önemli adımlar atıldığını görmek mümkündür.

Bu hedefler doğrultusunda yayın kuruluşu olarak Çukurova’ya özel bir gazete sayısı yapmamızın amacı, işte bu yatırım hamlelerini ve endüstri tablosunu okurlarımızın ve yatırımcılarımızın dikkatlerine sunmaktı.

Desteklerini hiçbir şartta esirgemeyen OSB’lerimize, teknokentlerimize, firmalarımıza ve kamu kurumlarımıza teşekkürü borç biliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.