Kocaeli bünyesinde birçok imkânı barındıran, her türlü yatırım fırsatının olduğu, ülkemizin en önemli sanayi şehirlerinden biridir. Kocaeli sadece sanayiden ibaret düşünülmemelidir, lojistikten yazılıma, turizmden tarıma pek çok sektör Kocaeli ekonomisinde yer almaktadır. Güçlü konumu ve güçlü sanayi alt yapısı Kocaeli’yi öne çıkaran hususlardan biridir. Ayrıca Kocaeli’de yabancı sermayeli imalat sanayinin, ülkemizdeki yabancı sermayeli imalat sanayi içerisindeki payı da nispeten yüksektir. TOBB 2020 verilerine göre Kocaeli’de 180’i yabancı sermayeli olmak üzere yaklaşık 2 bin 744 yerli, toplam 2 bin 924 kapasite raporlu tesis bulunmaktadır. Kocaeli, buna göre Türkiye’deki 81 il arasında yabancı sermayeli firma bakımından 2’nci sıradır.

İlimizde özel sektör yatırımları hız kesmeden devam etmektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü verilerine göre imalat sanayinde yatırım teşvik belgeli yatırımlar ile 2016-2020 yılları arasında, ilimizde yaklaşık 40 milyar TL yatırım, 33 bin 649 kişilik yatırım öngörülmüştür. Sektörel bazda değerlendirildiğinde, otomotiv ana ve yan sanayi, makine imalat, demir-çelik, kimya, plastik ve kauçuk, elektronik, metal ürünleri gibi katma değerli sektörlerin ilimizde ön plana çıktığı görülmektedir. Son dönemlerde bilişim ve savunma sanayi de hızla ivme kazanmaktadır.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) 2019 yılı verilerine göre, ülkemizin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında 79 firma, TİM verilerine göre ise ilk 1.000 ihracatçı arasında 110 firmamız bulunmaktadır. 2020 yılı ihracat rakamlarını incelediğimizde Kocaeli gümrüklerinden 25,82 milyar dolarlık ihracat yapıldığı görülmektedir. Türkiye toplam ihracatının yüzde 16,07’si Kocaeli’den gerçekleştirilmektedir.

Ülkemizde 2020 yılı itibariyle toplam 325 organize sanayi bölgesi (OSB) mevcut bulunmakta olup, ilimiz sınırları içerisinde 1’i kuruluş aşamasında olan toplam 14 OSB yer almaktadır. İlimizde yer alan OSB’lerden 6 adedi ihtisas OSB’dir. İlimizde OSB’lerde toplam istihdam rakamı 126 bin civarındadır. Türkiye’deki tüm OSB’lerde ise 1,8 milyon kişi istihdam edilmekte olup Kocaeli’nin payı yüzde 7 düzeyindedir. 2021 yılı Nisan ayı itibariyle Türkiye genelinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca tescil edilmiş ve faaliyette olan 1.248 AR-GE merkezinden 130’u Kocaeli’de faaliyet göstermektedir. Özel sektör tasarım merkezlerinde ise Kocaeli 17 tasarım merkezi ile Türkiye’de 5’inci sırada bulunmaktadır.

MARKA tarafından 2010-2020 yılları arasında Kocaeli’de mali destek programları kapsamında toplam proje bütçesi 94 milyon 494 bin 148 TL olan 189 projeye 48 milyon 3 bin 459 TL’lik ajans desteği verilmiştir. Bu 189 projeye kurum ve kuruluşlar tarafından ödenen eşfinansman miktarı 46 milyon 490 bin 689 TL’dir. Yine 2010-2020 yılları arasında teknik destek programı kapsamında toplam 661 projeye 6 milyon 527 bin 592 TL destek verilmiştir.

MARKA olarak Kocaeli’de çok fazla proje destekledik ancak son dönemde öne çıkan projelerin bazılarından kısaca bahsetmek istiyorum. Bilişim Vadisinin başvuru sahibi olduğu kamu ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu kritik yazılımların kitle kaynak yoluyla üretilmesi, bu ürünleri ihraç edebilecek hizmet sağlayıcıların oluşması, ülkemizin yazılımcı havuzunun büyütülmesi ve yazılım konusunda dışa bağımlılığın azaltılması amacıyla yürütülen Türkiye Açık Kaynak Platformu projesine Türkiye’de bir ilk olarak, iki ajans aynı anda destek vermiştir. İstanbul Kalkınma Ajansı ile birlikte yürüttüğümüz projenin toplam bütçesi 30 milyon TL olarak belirlenmiştir. Proje dünyanın en önemli yazılım okullarından Ecole42 ile birlikte yürütülecektir.

Kocaeli - Gebze VI, İMES Makina İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin başvuru sahibi olduğu Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi projesi kapsamında ülke sanayisinin ihtiyaç duyduğu vasıflı işgücü yetiştirilmesine, ülkenin istihdam imkânlarını arttırıcı eğitim çalışmalarına ve firmaların yenilikçi ürün geliştirme kapasitesinin arttırılmasına katkıda bulunmak amacıyla 10 milyon TL’si ajans tarafından karşılanacak olan toplam 15,9 milyon TL bütçeli proje onaylanmış olup, süreçler devam etmektedir.

Son olarak ülkece atlatmaya çalıştığımız pandemi sürecinde hem topluma hem ülke sanayisine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK MAM ile ortak bir proje gerçekleştiriyoruz. Koruyucu Tekstil Test Merkezi güdümlü projemiz ile maske ve diğer koruyucu giysiler dâhil olmak üzere, ülkemizde fonksiyonel tekstillerin testlerinin yapılabilirliği konusunda altyapı ve bilgi birikimi eksikliğinin giderilerek, bu alandaki dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması; test-analiz hizmetlerinin yerli olarak sağlanması yoluyla bu alandaki yeni ürün geliştirme, ürün belgelendirme çalışmalarına hız kazandırılması, sektörün AR-GE ve inovasyon yeteneğinin geliştirilmesi yoluyla rekabet gücünün ve ihracat kapasitesinin arttırılmasını amaçlıyoruz. Proje bütçesi 3,1 milyon TL olup, bunun 1,4 milyon TL’si ajansımız tarafından karşılanacaktır.

2018 yılından itibaren T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda, dezavantajlı grupların desteklenmesi amacıyla yürütülmekte olan Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Ajansımız, bölgeden proje başvurularının alınarak Bakanlığa sunulması noktasında aktif rol oynamaktadır. Bu kapsamda 2019 ve 2020 yıllarında Kocaeli’den 3 proje desteklenmeye hak kazanmıştır. 3 proje ile yaklaşık 10 milyon TL ilimize kazandırılmıştır. 2021 yılında da aynı program için ilimizden 4 proje bakanlığa gönderilmiştir. İlgili projelerin değerlendirme süreçleri devam etmektedir.

Sadece maddi destekler ile değil aynı zamanda danışmanlık ve koordinasyon ile de Kocaeli’ni ileriye taşımaya devam ediyoruz. “Stratejik Yönetim Danışmanlığı” kapsamında KOBİ’lere; kurumsallaşma-markalaşma, inovasyon, ihracatın artırılması ve yönetim danışmanlığı alanlarında hizmet sağlıyoruz.

Yaptığımız ve yapacağımız tüm çalışmalarla Kocaeli’nin mevcut konumun güçlenmesi ve küresel rekabette başat bir aktör olmasını temenni ediyorum, bu vesileyle Sanayi gazetesinin hazırlanmasında emeği geçen herkese de teşekkür ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner302