Çalışmanın II. kısmı önceki çalışmanın devamı niteliğinde olup, bu kısımda yöntemin uygulanmasıyla elde edilen sonuçlar bütüncül bir yaklaşımla ele alınacaktır.

3.1.Veri hazırlama
Çalışmada organize sanayi bölgelerinden elde edilen 7 çeyrek dönemlik  (2015 1. çeyrek-2016 3. çeyrek) veriler kullanılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında Microsoft Office Excel 2010 kullanılarak hesaplanmıştır.

3.2.Yöntemin uygulanması
Yöntem, önceki kısımlarda belirtildiği üzere 6 adımda gerçekleştirilmiş olup, bu aşamada karar matrisine ve uygulama sonuçlarına yer verilecektir.
Performans değerlendirmesinde performans göstergeleri olarak 5 kriter belirlenmiş olup, bu kriterlere ait karar matrisi Tablo 1’de gösterilmiştir.

Son aşamada elde edilen yakınlık değerlerine göre sıralama yapılır. Yüksek yakınlık, sıralamada öncelik anlamına gelmekte olup, yakınlık değerlerine göre dönemlerin başarı sıralaması ise Tablo 2’de gösterilmiştir.


4.SONUÇ VE DEĞERLENDİRME
Çalışmada organize sanayi bölgelerinin 7 çeyrek dönemlik süreçte (2015 1. çeyrek-2016 3. çeyrek) performansı TOPSIS yöntemiyle değerlendirilmiş ve her bir dönemin başarı durumu sıralanmıştır.
OSB’lerin son 7 çeyrek dönemlik süreçte performans göstergesi olarak 5 kriter uygulanmıştır. Bu çerçevede, OSB’lerin en başarılı dönemi 2016 yılının 2. çeyreği olduğu görülmüştür. OSB’lerin en başarılı olduğu dönem 2016 2. çeyrek (yüzde 100) dönemine göre başarı yüzdeleri alındığında başarı düzeyi en düşük dönem,  2015 1. çeyrek (yüzde 36) olup, diğer dönemleri de içine alan bütüncül bir değerlendirme Şekil 1’de gösterilmiştir.
 
Şekil 1.Dönemler İtibariyle Başarı Düzeyleri

Dönemler itibariyle sonuçlar incelendiğinde, OSB’lerin yakınlık değerleri açısından doğrusal olmayan bir başarı grafiği mevcuttur. Bunun sebebi olarak, ulusal ve uluslararası ekonomik gelişmeler, özellikle 2016 3. çeyrekteki keskin düşüş için geçerli olan 15 Temmuz darbe girişimi ve asgari ücretteki artış ile OSB’lerin almış olduğu finansal ve ekonomik kararlar gösterilebilir. 
Çok kriterli karar verme yöntemlerinin kullanılmasıyla merkezde politika yapıcıların ve OSB’lerin alacağı kararların etkin ve verimli olması sağlanabilir ve doğru alternatiflerin seçilerek OSB’lerin performansı artırılabilir. Aynı zamanda bu ve buna benzer çalışmalar yapılarak OSB’lerin performansı yakından takip edilebilir.


Not: Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz. Alıntı için BULUT, T. (2016). Türkiye’deki Organize Sanayi Bölgelerinin Performanslarının TOPSIS Yöntemiyle Değerlendirilmesi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Anahtar Dergisi. 28 (335).

Kaynakça
1. Akkaya, G.C., (2004), Finansal Rasyolar Yardımıyla Havayolları İşletmelerinin Performansının Değerlendirilmesi, DEÜ., İ.İ.B.F. Dergisi, Cilt:19, Sayı:1
2. Alpar, R., “Uygulamalı Çok Değişkenli İstatistiksel Yöntemler”, Üçüncü Baskı, Detay Yayıncılık, Ankara, 2011.
3. Dumanoğlu S., Ergül N., “İMKB’de İşlem Gören Teknoloji Şirketlerinin Mali Performans Ölçümü”, Mufad Journal, Sayı 48, Ekim 2010.
4. Ertuğrul, İ., Karakaşoğlu, N., (2009), Performance Evaluation Of Turkish Cement Firms With Fuzzy Analytic Hierarchy Process And TOPSIS Methods, Expert Systems With Applications 36.
5. Hwang C. L., Yoon K., “Multiple Attribute Decision Making: Methods and Application” Springer, NewYork, 1981.
6. İç, Y.T., Yurdakul, M., (2010), Developments Of A Quick Credibilty Scoring Decision Support System Using Fuzzy TOPSIS, Expert Systems With Apllications 37.
7. Lai ve diğerleri, “TOPSIS for MODM. European Journal of Operational Research”, Cilt:76, 1994.
8. Seçme, N.,Y., Bayrakdaroğlu, A., Kahraman, C., (2009), Fuzzy Performance Evaluation In Turkish Banking Sector Using Analytic Hierarchy Process And TOPSIS, Expert Systems With Applications 36.
9. Tolga, A.Ç., (2008), Fuzzy Multicriteria R&D Project Selection With A Real Options Valuation Model, Journal Of Intelligent & Fuzzy Systems 19.
10. Yıldırım B. F., Önder E., “Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri”, İkinci Baskı, Dora Yayıncılık, Bursa, 2015.
11. Yurdakul, M., İç, Y.T., (2003), Türk Otomotiv Firmalarının Performans Ölçümü ve Analizine Yönelik TOPSIS Yöntemini Kullanan Bir Örnek Çalışma, Gazi Üni., Müh. Mim. Fakültesi Dergisi, Cilt;18, No.1.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.