Ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasının temel dinamiklerinden birisi de sanayileşmedir. Sanayileşmenin en önemli itici ve dinamik gücü olan organize sanayi bölgeleri sanayileşmekte olan ülkelerin can damarıdır. Organize sanayi bölgeleri, sanayinin belli bir disiplin dahilinde gelişmesi, planlı şehirleşme, birbirini tamamlayıcı ve birbirinin yan ürününü teşvik eden sanayicilerin bir arada ve bir program dahilinde üretim yapmaları, üretimde verimliliğin ve kar artışının sağlanması, sanayinin az gelişmiş bölgelerde yaygınlaştırılması,
tarım alanlarının sanayide kullanılmasının disipline edilmesi, sağlıklı, ucuz, güvenilir bir altyapı ve ortak sosyal tesisler kurulması,
müşterek arıtma tesisleri ile çevre kirliliğinin önlenmesi,
bölgelerin devlet gözetiminde, kendi organlarınca yönetiminin sağlanması amacıyla oluşturulan özel üretim bölgeleri, Türkiye'nin üretim alanları ve üretim üsleridir.

Bizler sanayiciler olarak her platformda üretimin önemi savunduk. Özellikle Covid-19 salgınıyla birlikte yerli üretimin bir ülkenin sürdürülebilir ekonomik performansında ne kadar önemli olduğu anlaşılmıştır. Salgın sonrası süreçte de ülkelerin yerli üretime çok ciddi önem vermesi beklenmektedir. Özellikle kritik öneme sahip olan ürünler için ülkelerin kendi kaynakları ile üretim sürecine girmesi kaçınılmazdır.

Hal böyleyken, ekonomisi tarım ve turizme dayalı bir il olan Trabzon için, üretim yapmak, istihdam sağlamak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak ayrı bir önem taşımaktadır. Tarihi İpekyolu güzergâhı üzerinde yer alması ve bulunduğu jeopolitik konum nedeniyle genelde bir ticaret merkezi olarak bilinen Trabzon’ da yaklaşık 30 yılı geride bırakan Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi, bu coğrafyada sanayinin de var olabileceğini ortaya koymuştur. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ilk OSB’si olan Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi, köklü, güçlü ve her biri kendi sektöründe marka olan firmaları ile Trabzon ve Türkiye için çalışmakta ve üretmektedir. Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi, ilimizin önemli bir açığını kapatmakta ve açılan 86 işletme ile 5 bin kişilik istihdamı, 500 milyon dolarlık ihracatı, 10 milyon dolar ithalatı, tamamlanmış altyapısı, üstyapı hizmetleri ve konumu ile kuzeyin parlayan yıldızı konumundadır.

Amacımız üreten, sürekli gelişen, insanıyla, çevreye saygısıyla, mutlu, kalkınmış bir Bölge olmak, ilimizin ve ülkemizin ekonomik kalkınmasına fayda sağlamaktır. Sanayi kalkınmanın mihenk taşıdır. Bizler bu bilinç ve sorumlulukla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Bölgemizde inşa edilen her yeni tesis ve sunulan her hizmet, OSB’nin Trabzon’a ve ülke ekonomisine olan katkısının artarak devam edeceğinin bir kanıtıdır. Bölgemiz her yıl ulaştığı üretim, istihdam ve ihracat rakamları ile kendi rekorunu kırmaya devam ederken, Bölge sanayicileri olarak ülke ekonomisine katkı sağlamanın haklı gururunu yaşamaktayız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.