Türkiye’de Mayıs ayında sanayi üretimi takvim etkisinden arındırılmış verilerle, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 40,7 artarken; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 1,3 oranında artış göstermiştir. Arındırılmamış verilere göre ise, sanayi üretiminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39,5 oranında artış gerçekleşmiştir. Bizim tahminimiz Mayıs ayında sanayi üretiminin arındırılmış verilerle yıllık bazda yüzde 38,9 artması, aylık bazda yüzde 0,1 artması yönündeydi.

Beklentiden daha iyi olan sanayi üretimi verileri, büyümedeki kuvvetli momentumun da devam ettiğini göstermektedir. Yıllık bazda çift haneli büyüme gösterme ihtimali bulunan sanayi üretimindeki genel eğilim, yıllık büyüme oranlarına ilişkin tahmin aralığını da yukarı yönlü olarak açabilir. Mayıs ayında imalat sanayi PMI, kapanma dönemine de denk gelmesi itibariyle 49,3 ile daralma bölgesine girmişti. Buna karşılık, aylık değişim yüzde 1,3 gibi iyi sayılabilecek bir artışa işaret ettiğini görüyoruz. Haziran’da açılmanın etkisiyle beraber bu momentum kuvvetlenerek devam edecektir. Yıllık bazdaki yüksek değişimler ise, geçen yılın baz etkisinden kaynaklı bir şekilde seyretmektedir ve gelecek aylarda daha normal koşullu kıyaslamalı dönemler olacağı için normale indirgenecektir.

Detaylara baktığımızda; madencilik ve taş ocakçılığı aylık bazda yüzde 8,4 artarken, yıllık bazda yüzde 33,4 artış göstermiştir. İmalat sanayiinde aylık bazda yüzde 1,1 artış görülürken, yıllık bazda ise yüzde 42,8’lik büyüme gerçekleşmiştir. Elektrik, gaz, buhar grubunda ise aylık bazda yüzde 0,7 daralma görülmüş, yıllık bazda ise büyüme yüzde 20,9 seviyesinde gerçekleşmiştir. Aylık bazda ara malı yüzde 3,9, dayanıksız tüketim malı yüzde 0,7 ve enerji yüzde 0,2 oranında artmıştır. Sermaye malı yüzde 2,1 ve dayanıklı tüketim malı yüzde 1 oranında daralmıştır. İlgili kalemlerdeki yıllık değişimlere bakıldığında ise; dayanıklı tüketim malı yüzde 66, ara malı yüzde 48,9, sermaye malı yüzde 40,1, dayanıksız tüketim malı yüzde 31,8 ve enerji yüzde 22,3 artmıştır.

Sanayi üretim endeksi (Yıllık)… Kaynak: TÜİK, Bloomberg

Büyüme konusunda aşağı yönlü riskleri oluşturabilecek etmenler, daha az kamu harcamaları ve Merkez Bankası politikalarının sıkılığı olacaktır. Buna karşın; ekonomik aktivitenin kuvvetli olması, fiyat istikrarına odaklanma bağlamında hem kamu politikalarına, hem de Merkez Bankası para politikasına olanak vermektedir. Faiz artırımlarının gerçekleştirildiği Mart ayına kadar olan dönemden sonra da, faizler sabit bırakıldığı için o dönemin sıkı finansal koşulları halen geçerlidir. Buna rağmen büyüme yüksek kalmaya ve ekonomik aktivite de toparlanmaya devam ediyor. Aynı zamanda, turizmin iyi katkı verecek olması da çıktı açığının büyümeyeceğine dair işaret veriyor. Delta varyantı, özellikle seyahat gelirleri ve bağıl sektörler açısından halen bir risk olmakla birlikte, henüz küresel kapanmalara gidilmediği için arka sırada değerlendiriliyor. Büyüme, aşağı ve yukarı yönlü riskler beraber ele alınmak kaydıyla, 2Ç21’in vereceği yüksek katkıyla bu yıl yüzde 7’ye yakın seviyelerde gerçekleşebilir.

Merkez Bankası, yarın faiz kararını açıklayacak. Bugün yayınlayacağımız TCMB PPK ön izleme raporunda da ayrıntılı değineceğimiz üzere, politika faizinin sabit bırakılmasını bekliyoruz. Açıklama bazlı olarak takip edeceğimiz PPK’da, “ilave sıkılaşma” gibi bir rehberlik politika açıklamasına eklenirse, finansal piyasalarda sağlayacağı stabilite bakımından fiyat istikrarına katkı vereceğini düşünürüz. Enflasyon risklerinin mevcut ağırlıklandırması, de-dolarizasyon kriterini sağlama ve Fed politikalarına karşı gard alınması gerekliliği gibi unsurlar itibariyle takip eden aylarda faiz artırılması da bir seçenek olarak değerlendirilmelidir.

Sanayi üretim ana sektör bazında yıllık değişim oranları (yüzde ), 2021 yılı 5. ay… Kaynak: TÜİK 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.