Güçlü kredi büyümesinin ekonomiyi ısındırıcı etkisiyle 3Ç20 döneminde yıllık bazda yüzde 6,6 büyüme kaydetmiş olan Türkiye ekonomisi, finansal koşulların sıkılaştığı ancak ekonomik faaliyet ve üretim kanallarının açık kaldığı 4Ç20 döneminde de güçlü bir büyüme performansı gösterdi. Bu dönemde faiz artırımlarının kredi büyümesini dengeleyici etkisi ve çeyrek sonunda daha ağırlıklı olarak etkileri görülen Covid-19 kısıtlamaları kaynaklı hizmet sektörü daralması gibi faktörlere rağmen; özellikle sanayi üretiminin gösterdiği üzere, imalatta güçlü görüntü korunmuştur. Biz 4Ç20 döneminde ekonominin yüzde 6 büyümesini, yılın genelinde ise yüzde 2'lik büyüme göstermesini bekleriz.
   

Böylece milli gelir, pandemi öncesi seviyelerine yeniden gelmiş oluyor. 2020'nin tamamının büyüme ile kapatılabilmiş olması bu bakımdan önemli. Ancak, bu büyümenin de büyük oranda bir kredi patlaması ile olduğu, bunun toparlanmaya yardımcı olurken aynı zamanda para biriminde istikrarsızlaşmaya neden olduğu ve enflasyonu tetiklediği unutulmamalıdır. Merkez Bankası, bunun bir sonucu olarak parasal sıkılaştırmaya gitmek durumunda kaldı ve Kasım ayından itibaren, sonraki toplantılarda gerçekleşen iki faiz artırımının etkisiyle büyümenin yavaşlaması muhtemeldir.   

Enflasyonun sıkıştırmaya devam etmesiyle, yapılabilecek ilave parasal sıkılaştırma büyüme üzerindeki aşağı yönlü riskleri artıracaktır.
   

Dış ticaret açığı Ocak ayında 3,03 milyar USD oldu...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturarak açıkladığı Ocak ayı GTS (Genel ticaret sistemi) dış ticaret verilerine göre; Türkiye’nin ihracatı 2021 yılının Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,3 artarak 15,05 milyar USD olurken, aynı dönemde ithalat yüzde 5,9 azalarak 18,08 milyar USD olarak gerçekleşmiştir. Böylece dış ticaret açığı, Ocak 2020 – Ocak 2021 dönemleri arasında yüzde 32,8 azalmış ve 3,03 milyar USD olmuştur. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise söz konusu dönemde yüzde 76,5’den yüzde 83,2’ye yükselmiştir.
   

Ocak ayında içerisinde en çok ihracat yaptığımız ülke Almanya olurken, onu ABD, İtalya ve İngiltere takip etmektedir. Avrupa Birliği’ni oluşturan 27 ülkeye ihracat yüzde 21,6 artarak 7,19 milyar USD olurken, AB’nin toplam ihracatımız içindeki payının yüzde 43,8’den yüzde 43’e gerilediği görülmektedir.
   

İthalat kalemlerinde; Ocak 2021’de ilk sırayı Çin alırken, onu Rusya, Almanya ve Irak izlemiştir. Ocak ayında sermaye ve tüketim mallarının toplam ithalat içindeki payı artarken, ara (ham madde) mallarının payı azalmıştır. Yüksek teknolojili ürünlerin ihracatının toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 3 olurken, aynı grubun ithalatının toplam ithalatımız içerisindeki payı ise yüzde 13,6 olmuştur.
   

ÖTS’ye (Özel ticaret sistemi) göre, Türkiye’nin ihracatı 2021 yılının Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,1 artarak 14,28 milyar USD olurken, aynı dönemde ithalat yüzde 3,7 azalarak 17,83 milyar USD olarak gerçekleşmiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise söz konusu dönemde yüzde 80,1 olmuştur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.