UZUNKÖPRÜ’DE ÖN TALEPLER ALINIYOR

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odasının girişimi ve Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Meclisinin onayı yürütülen kuruluş çalışmaları sonucu hayata geçirilen Uzunköprü Karma OSB, kamulaştırma aşamasında bulunuyor.

UZUNKÖPRÜ’DE ÖN TALEPLER ALINIYOR

Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odasının girişimi ve Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Meclisinin onayı yürütülen kuruluş çalışmaları sonucu hayata geçirilen Uzunköprü Karma OSB, kamulaştırma aşamasında bulunuyor.

02 Aralık 2021 Perşembe 09:07
UZUNKÖPRÜ’DE ÖN TALEPLER ALINIYOR

2000’li yıllardan itibaren genç nüfusunu Çorlu ve Çerkezköy’e göç veren Uzunköprü’nün sanayileşmesine yönelik atılan adımlar sonucunda, Uzunköprü Karma OSB kuruldu. Uzunköprü’deki göçü azaltmak, göç eden vatandaşları geri getirmek, işsizliği azaltmak, istihdam artışının sağlamak, bölgenin çekinceleri de göz önüne alınarak, ekonominin tarıma dayalı olmaktan çıkarılıp sektör çeşitliliği sağlanması yoluyla bölgenin ekonomik zorluklardan daha az etkilenmesinin sağlamak, mevcut düzensiz sanayi alanlarının ortak denetim ve yönetim mekanizmasına kavuşturmak, çevreye olumsuz etkilerini minimize etmek, çevreye duyarlı ve teknoloji bazlı sektörlere ağırlık vermek amacıyla 2016 yılında kuruluş çalışmaları başlatılan Uzunköprü Karma OSB, kamulaştırma aşamasında bulunuyor. OSB, İstanbul, Tekirdağ ve Çanakkale’ye ulaşım açısından son derece uygun bir yerde konumlanıyor.

UZUN HUKUKİ SÜREÇ

OSB arazisinin tamamının Hazine arazi olması, kamulaştırma gibi çok büyük zaman ve mali kayıplara yol açmaması sebebiyle statüsü 1990 yılı itibariyle “çalılık” olan Uzunköprü Kavacık köyünde bulunan 71,5 hektarlık alan için Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü yetkilileri ile gerçekleştirilen çalışmalar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvurular yapıldı. Başvurunun kabulünün ardından 2017 yılı Mayıs ayında, OSB alanı olarak önerilen Uzunköprü Kavacık Köyü Ardıç mevkiinin yer seçim komisyon toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı çağrısı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılırken, ilgili tüm kuruluşlardan bu alanın OSB yapılması yönünde olumlu görüşler alındı. Yine bu dönemde OSB alanı ile ilgili gözlemsel jeolojik etüt raporu ve nazım ve uygulama imar planına esas jeolojik, jeolitik, jeoteknik etüt raporu hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderildi ve rapor Bakanlıkça onaylandı. 2017 yılı sonunda mevzuat gereği işlemler tamamlanırken, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Aralık 2017 tarihli yazısı ile Uzunköprü Karma OSB kuruluş protokolü onaylanarak OSB tüzel kişilik kazanmış oldu. 2018 yılında Uzunköprü Karma OSB alanının Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon ÇDP ile Edirne ili ÇDP’ye işlenmesine yönelik gerekli işlemler yapılarak Bakanlığa sunuldu. Bakanlık müracaatı uygun bularak; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Edirne İl Müdürlüğünce işlem ilana çıkarıldı. İlan süresi sonunda “Bakanlık Oluru” ile OSB alanı ilgili haritalara işlendi. Bu süreç içerisinde Uzunköprü Karma OSB için, çevre kirliliğine yol açmayan firmalardan ciddi birçok ön talep alındı ve firmalar istihdam taahhüdünde bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.