GİRİŞİMCİNİN HAYAT KOÇU: NKÜ TEKNOPARK

Girişimcinin fikirden şirketleşme aşamasına kadar her anında yanında olan Namık Kemal Teknopark, TTO’suyla AR-GE ve yazılım üretimine destek olurken, üretilen başarılı buluşları da sanayiye aktarıyor. Yapı, kuluçka merkeziyle de “yeni doğan” firmaları hayata bağlıyor.

GİRİŞİMCİNİN HAYAT KOÇU: NKÜ TEKNOPARK

Girişimcinin fikirden şirketleşme aşamasına kadar her anında yanında olan Namık Kemal Teknopark, TTO’suyla AR-GE ve yazılım üretimine destek olurken, üretilen başarılı buluşları da sanayiye aktarıyor. Yapı, kuluçka merkeziyle de “yeni doğan” firmaları hayata bağlıyor.

01 Aralık 2021 Çarşamba 10:42
GİRİŞİMCİNİN HAYAT KOÇU: NKÜ TEKNOPARK

FİZİKSEL VE MENTAL DESTEK

Tekirdağ’ın ve bölgesinin yapay zekâ, girişimcilik ve proje merkezi Namık Kemal Teknopark, yatırımcısının elinden her alanda ve her şartta tutuyor. Girişimcilere ofis temini, işletme ve pazarlama danışmanlığı, üniversite kütüphanelerine erişim, internet, eğitim, büro ve sekreterya hizmetleri sağlayan Namık Kemal Teknopark; girişimcilerini AB programlarından faydalandırma, fuarlara katılım hizmetleri sağlama ve istihdam gibi konularda da avantaj sahibi yapıyor. Girişimcilerin teknoparkın fiziksel tüm imkanlarından faydalanabildiği yapı, üretilen bilginin ticarileştirilmesini hedefleyen bir de TTO’ya sahip. Prof. Dr. Bülent Eker’in Genel Müdür görevini yürüttüğü Namık Kemal Teknoparkta TTO biriminin yanı sıra, kuluçka merkezi de yer alıyor.

   


   

TTO KOÇLUK YAPIYOR

2015 yılında kurulan TTO, bilimsel ve teknolojik bilgiye ulaşmaya aracılık etmeyi, teknolojik bilgi üretmeyi, teknoloji transferini ve girişimciliğini desteklemeyi hedefliyor. Farkındalık ve eğitim hizmetleri veren TTO, firmalara ihtiyaç duyduğu AR-GE ve yazılımı üretmeleri için finansman bulunması konusunda destek sunup, TTO uzmanlarının eğitimini koordine ediyor. TTO ayrıca ulusal ve uluslararası destek programları duyurma görevine de sahip. Firmalara AR-GE merkezi kurulum hizmeti veren ve başvuru süreçlerini yöneten TTO, akademisyen ve firmaları uygun destek programlarına yönlendirerek, proje üretimi konusunda da onlara koçluk yapıyor.

BULUŞLARI SANAYİYE AKTARIYOR

TTO’suyla üniversite-sanayi iş birliğine de tuğla koyan Namık Kemal Teknopark, bu iş birliğinin gelişmesi noktasında yeni yöntemler, araçlar, yapılar ve platformlar oluşturulmasına omuz veriyor. Akademisyenlerin AR-GE çıktılarının sanayiye aktarılmasını sağlayan birim, firmaları konusunda uzman akademisyenlerle de buluşturuyor. Fikrî haklar yönetimine önem veren TTO, NKÜTEK A.Ş. bünyesinde yer alan girişimcilerin fikirlerinin koruma kapsamlarının belirlenmesi ve ticarileştirme faaliyetleri için gerekli ihtiyaçların karşılanması konusunda destek verilmesini sağlarken, üniversitenin sanayi ile birlikte geliştirdiği ortak projelerin sözleşmelerine de destek sunuyor. Buluşların sanayiye lisanslanabilmesi amacıyla teklif oluşturulması, sanayi kuruluşlarıyla görüşmeler yapmak ve teklif sunma gibi hizmetler de TTO’nun sorumluluğunda bulunuyor.
   


   

KENDİNİ GERÇEKLEŞTİRME PLATFORMU

Ticarileşme ve girişimcilik hizmetleriyle marka gücünü artıran NKÜ Teknopark; girişimcilere ön kuluçka, kuluçka ve şirketleşme aşamasında arkadaş oluyor. Üniversitede girişimcilik kültürünün oluşmasına çabalayan, girişimcilere kendilerini ve girişimlerini gerçekleyebilecekleri, iş fikir ve şirketlerini hayata geçirebilecekleri program, platform ve fiziksel alt yapının sağlamayı hedefleyen yapı, profesyonel süreç takibiyle talep edene omuz veriyor.
   

FİRMALARI HAYATA BAĞLIYOR

Start-up’ların ve yeni kurulan firmaların hayatta kalabilmeleri için yardım sağlayan, network edinimini kolaylaştıran, yatırımcı ile girişimciyi eşleştiren ve mentorluk desteği sunan kuluçka merkezine de sahip olan Namık Kemal Teknopark; akademisyen veya üniversite son sınıf öğrencisi olan, teknoloji tabanlı yeni iş fikirlerine sahip bulunan iş birlikçi profildeki girişimcileri kuluçka merkezine kabul ediyor.
   

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.