ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ YAYGINLAŞIYOR

Ankara Teknoloji Transfer Ofisi, üniversite-sanayi işbirliği çalışmalarına hız verdi.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ YAYGINLAŞIYOR

Ankara Teknoloji Transfer Ofisi, üniversite-sanayi işbirliği çalışmalarına hız verdi.

11 Mart 2016 Cuma 14:46
ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ YAYGINLAŞIYOR
   Ankara Üniversitesi ile DİSPOSET  Tıbbi Ürünler arasında, “Radyal Arter Yolu İle Anjiyografi” konulu patentin ticarileştirilmesine yönelik lisans sözleşmesi imzalandı.
 
Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında, Ankara Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ile anestezi ve yoğun bakım, kardiyovasküler cerrahi ve hematoloji alanında tek kullanımlık medikal ürün üreticisi DİSPOSET’i bir araya getiren “Radyal Arter Yolu İle Anjiyografi”, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Kumbasar tarafından geliştirildi.

“Ara yüz olmaya gayret ediyoruz”
Ankara Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Prof. Dr. Atila Yücel imza töreninde yaptığı konuşmada, özellikle ticarileşme potansiyeli olan çalışmaları ilgili sanayicilerle paylaşarak, söz konusu ürünlerin ticarileşmesi konusunda ara yüz olma işlevini yerine getirmeye gayret gösterdiklerini anlattı.
Yücel; “Bugün geldiğimiz noktada üzerinde çalıştığımız patent çalışmasının ticarileşmesi ile yaptığımız çalışmaların meyvesini toplamaya başladığımızı görüyoruz. Çalışmalarımızda bizlerden desteğini esirgemeyen üniversitemiz yöneticilerine ve bizlere bu alanda yönlendirmeleri ile katkılar sağlayan TÜBİTAK yöneticilerine teşekkür ediyorum” dedi.

TÜBİTAK’ın desteği ile çözülüyor
Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Elmalı ise yaptığı konuşmada; “Yıllardır ülkemizde yaşanan sorunların başında gelen üniversite-sanayi işbirliği sorunu, TÜBİTAK’ın desteği ile oluşturulan TTO aracılığı ile çözülmeye başlamış bulunuyor. Bu güzel çalışmaların oluşturulması elbette kolay olmuyor. Öncelikle ilk adımın atılması ve bu adımın diğer proje çıktılarına örnek olması gerekiyor. TTO yeni kurulmuş bir birim olmasına rağmen, böyle bir örnek çalışmayı hayata geçirmiş olmasından dolayı yönetici ve çalışanlarını kutluyorum” diye konuştu.

Kan almayı kolaylaştıracak
Acil serviste, yoğun bakım ünitelerinde, göğüs hastalıkları ve kardiyoloji servislerinde ve diğer birçok klinikte atardamardan kan örneği almayı kolaylaştıran sistem, hastaların acı çekmesini engellemesinin yanı sıra uygulama yapan doktorların da yaşayacakları olumsuzlukların önüne geçecek şekilde tasarlandı. Buluş, çok uçlu iğne ile ince atardamara sahip kişilerde de tek seferde kan alımı yapılabilmesini ve uygulama süresinin azaltılmasını sağlıyor.
Düzenlenen lisans sözleşmesi imza törenine,  Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Elmalı, Prof. Dr. Ali Sınağ,  Ankara Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Prof. Dr. Atila Yücel, Ankara Üniversitesi Teknokent Koordinatörü Prof. Dr. M. Emin Candansayar, DİSPOSET İdari Müdürü Sedef Kürümoğlu ve TÜBİTAK TEYDEB Komite Sekreteri Ahmet Rıza Balım katıldı.


Son Güncelleme: 12.03.2016 08:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.