TGB’lerin önü açılacak

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın TGB’lere yönelik yeni yönetmeliği ile tüm TGB’lerde yüzde 5 oranında kuluçka merkezi kurulma zorunluluğu da gelmesi bekleniyor. TGBD Başkanı Mustafa İhsan Kızıltaş yeni yönetmelikle TGB’lerin önünün açılacağına inandıklarını söyledi.

TGB’lerin önü açılacak

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın TGB’lere yönelik yeni yönetmeliği ile tüm TGB’lerde yüzde 5 oranında kuluçka merkezi kurulma zorunluluğu da gelmesi bekleniyor. TGBD Başkanı Mustafa İhsan Kızıltaş yeni yönetmelikle TGB’lerin önünün açılacağına inandıklarını söyledi.

10 Haziran 2013 Pazartesi 10:18
TGB’lerin önü açılacak


  Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği – TGBD Başkanı Mustafa İhsan Kızıltaş, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın TGB’lere dair hazırlanan yeni yönetmeliğine dair beklentilerini Sanayi Gazetesi’ne değerlendirdi. TGB’ler içinde yüzde 5 oranında kuluçka merkezi kullanılması zorunluluğu dahil olmak üzere birçok yeniliğin TGB’lerin önünü açacağına inandıklarını ifade eden Başkan Kızıltaş, “Bakanlığımız, özellikle ikinci 10 yılında TGB’lerin çok daha başarılı işler yapması konusunda desteğin arttırılacağını ifade ediyor, bu bizi mutlu ediyor” dedi.

“Daha iyi TGB’ler göreceğiz.”

İçinde bulunduğumuz süreçte TGB’lere dair yönetmeliğin tekrar düzenlenme aşamasında olduğunu hatırlatan Kızıltaş, “Yönetmelikte kuluçka merkezlerine dair uygulamanın da yer alacağını ümit ediyoruz. Üniversite sanayi işbirliğinin kurulması, teknoloji transferinin hızlandırılması ve geliştirilmesiyle ilgili daha etkin bir yönetmelik olacağına inanıyoruz. Bugüne kadar TGB’ler ile ilgili gelişmeler ne yazık ki Bakanlığımızın da çok elinde olmadan, yeterli seviyeye ulaşamadı. İnanıyoruz ki bunların da önüne geçeceğiz ve daha iyi TGB’ler göreceğiz. TGB’ler geliştikçe biz de daha iyi, daha başarılı sonuçlar görmeye başlarız. Bunlar ekonominin kalkınmasına da çok büyük katkılar sunacaktır” diye konuştu.


TGB’lerin 3 önemli fonksiyonu

Kuluçka merkezlerinin, üniversite sanayi işbirliği ve yeni şirketler yaratmak ile birlikte TGB’lerin 3 temel fonksiyonundan biri olduğunu kaydeden Başkan Kızıltaş, “Bu konuda da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Nihat Ergün’ün bir taraftan her TGB’de kuluçka merkezlerinin kurulması ve belli büyüklükte desteklerin verilmesi ile ilgili bir motivesi var. Bunun yanında TGB yönetimlerine çok daha fazla destek verileceğini düşünüyoruz ki daha fazla teknoloji çıksın. Bunlar da uzun vadede Türkiye için çok büyük oranda gelişmelere etken olacaktır diye düşünüyorum” dedi.


“Ar-Ge merkezleri de yer alabilecek”

TGBD Başkanı Mustafa İhsan Kızıltaş, Ar-Ge merkezlerine yönelik değerlendirmesinde ise şunları söyledi: “Aslında Ar-Ge Merkezi yönetmeliğinde, bu tür merkezlerin TGB’ler içinde yer alamayacağı ile ilgili bir hüküm var. Bu nedenle büyük şirketlerin Ar-Ge merkezleri şu ana kadar TGB’lerde yer alamamış durumda. Ama Bakanlığımız ile bu konu hakkında görüştük. Bakanlık da bu konunun düzeltilmesi gerektiğinin farkında. Yapılacak değişiklikle Ar-Ge merkezlerinin de TGB’lerde yer alabileceğini öngörüyoruz.”


EKOSİSTEM OLUŞTU
TGB’lerin gerçek öneminin oluşturdukları ekosistemler olduğunu belirten TGBD Başkanı Mustafa İhsan Kızıltaş, “Bir taraftan firmaların üniversiteyle işbirliği yapabilmesi, diğer taraftan projelerinde uzmanlaşıp yatırımcılarla buluşmasına dair temel değerler yavaş yavaş oluşmaya başladı. Ar-Ge merkezlerinin belli vergisel teşvikler alarak yapacakları çalışmalarında bu aşamada kısa kalacağına inanıyoruz. Bunu aşabilmek için de firmaların bu ekosistemden güç bularak yararlanmaları için Ar-GE firmalarının TGB’lere gelmelerini de düşünüyoruz” diye konuştu.

 

Son Güncelleme: 15.08.2015 10:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.