“TGB’ler Ür-Ge Merkezi olmalı”

Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Aslan Bilici, TGB’lerin yapısının bazı değişiklik ve geliştirmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Bilici, TGB’lerin sadece Ar-Ge değil Ür-Ge merkezi haline gelmesi gerektiğini dile getirdi.

“TGB’ler Ür-Ge Merkezi olmalı”

Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Aslan Bilici, TGB’lerin yapısının bazı değişiklik ve geliştirmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Bilici, TGB’lerin sadece Ar-Ge değil Ür-Ge merkezi haline gelmesi gerektiğini dile getirdi.

27 Ağustos 2013 Salı 09:35
“TGB’ler Ür-Ge Merkezi olmalı”


     Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Aslan Bilici, TGB’lerin ülkemizdeki yapısının bazı değişikliklere ve geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. TGB’lerin sadece Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının yapıldığı binalar olmanın dışına çıkartılması gerektiğini belirten Bilici, “Belki TEKMER, kalkınma ajansları ile beraber nitelikli yatırımcıyı destekleyen organizasyonlara dönüşmeleri sağlanmalıdır. Bunun ulusal Ar-Ge politikalarının geliştirilmesine ve hedeflere ulaşmada yardımcı olacağını düşünüyorum” dedi. Bilici şöyle devam etti:

“Mevzuatla desteklenmeli”
“Ayrıca TGB’lerin sadece Ar-Ge merkezleri değil, bazılarının Ür-Ge merkezi haline de gelmesini sağlamalıyız. Mevzuatla da bunun desteklenmesi çok önemlidir. TGB’lerin, özellikle de Anadolu’da sanayisi az gelişmiş illerimizdeki TGB’lerin ayaklarının üzerinde durmaları oldukça güçtür. İdari yapılanmalarını profesyonel çalışanlarla desteklemek, kadrolarını güçlendirmek kuruldukları ildeki ve üniversitedeki başarılarını ve Ar-Ge tanıtımlarını tetikleyecektir. Elbette nitelikli personel çalıştırmak iyi maliyetler gerektirir. Bakanlığımızın bu manada yeni kurulan ya da gelişen TGB’lerin yönetimlerini destekleyecek, idari giderlerini karşılayacak bütçe oluşturması yine TGB’lerin başarısını etkileyecektir. Değindiğimiz konuların akabinde TGB’lerin daha tercih edilen merkezlere dönüşeceğini düşünüyorum.”

“Sanayi ile üniversite alışma evresinde”
Türkiye’de sanayi ile üniversitelerin henüz birbirine alışma evresinde olduklarını belirten Bilici, “Dünyada Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları 1950’lerde hız kazandı. Amerika’da başlayan Ar-Ge ve inovasyon süreci Avrupa’da 1960’larda, İsrail ve Uzak Doğu’da 1970’lerde başladı. Türkiye’de ise ilk çalışmalar 1996’da başlamışsa da Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB) kavramı ve ilgili yasal tanımı 2001 yılına dayanıyor. Ar-Ge ve inovasyon, doğası gereği uzun ve sabırlı bir süreçtir. Önce yaptığınız çalışmalar netice verecek, sonra geliştirdiğiniz ürün eğer sanayiyi ilgilendiriyorsa ilgili tesisi inşa edilecek ya da kurulacak ve sonrasında ürün üretimi tanıtımı, pazarlanması yapılacak ve sonrasında maddi kazanca dönüşecek. Yatırımcı para kazanmak ister, para kazanacağını gördükten sonra ilgisi ilgili alanlara yoğunlaşır. Ülkemizde TGB kurgusunun yeni oluşu üniversitelerimizin de sanayimizin de birbirine alışma döneminin geçmesini gerekli kılıyor. Tecrübelerimiz geçen 10-11 yıllık süreçte bu alışma döneminin yeterli olduğunu ve önümüzdeki 10 yılda ise ülkemizde çok parlak ürün ve süreçlerin gelişeceğinin işaretini gösteriyor” diye konuştu.

“Bilim insanına gereken kaynak sağlanmalı” 
Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aslan Bilici, ülkemizdeki bilim insanlarının iş dünyasına yabancı olduğunu söylerken, bilim insanına kaynak sağlandığı takdirde yapılan çalışmaların nicelik ve niteliğinin aynı oranda artacağının altını çizdi: “TGB kurgusunun çalışmaları ve geliştirilmeleri, ilgili Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından gerçekleşiyor. Gönül ister ki bu kurguya TGB’lerde geliştirilen ürün ve süreçlerin üretimiyle destek versinler. Ülkemizde çok kaliteli bilim insanlarımız var; ancak ne yazık ki bunların birçoğu iş dünyasına yabancı. Bilim insanı, geliştireceği ürün ve sürece kaynak ayırmada ve sonrasında tesisleşme konusunda yeterli sermayeye sahip olamayabilir. Geliştirilen ürün ve süreçlerin üretimine de destek verildiği takdirde sanayiciyle akademisyen daha hızlı bir araya gelecek, yapılan çalışmalar 3’e 5’e, belki 10’a katlanacaktır.”
Prof.Dr.Aslan Bilici, Türkiye’de sanayi ile üniversitenin henüz birbirine alışma evresinde olduğunu söyledi.


 

Son Güncelleme: 27.08.2013 09:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.