TGB’ler sermaye girişi sağlamalı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç.Dr.Cevahir Uzkurt, TGB’lerde sermaye girişi sağlayacak, teknolojik işbirlikleri çekecek yeni politikalar oluşturulması gerektiğini söyledi.

TGB’ler sermaye girişi sağlamalı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç.Dr.Cevahir Uzkurt, TGB’lerde sermaye girişi sağlayacak, teknolojik işbirlikleri çekecek yeni politikalar oluşturulması gerektiğini söyledi.

20 Ağustos 2013 Salı 11:02
TGB’ler sermaye girişi sağlamalı
 

    Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç.Dr.Cevahir Uzkurt ülke olarak katma değeri arttıracak olan Ar-Ge, inovasyon, teknoloji, markalaşma ve tasarım gibi alanlara odaklanmamız gerektiğine dikkat çekti. Uzkurt, Bakanlığın yayın organı olan Anahtar Dergisi’nin temmuz ayı sayısında, “Gelişmekte olan ülkelerin Ar-Ge ve inovasyon ekosistemlerinin temel dinamikleri” başlıklı yorumunda, “Katma değeri yüksek bir ürün yeni pazarlama ve tüketici finansmanı teknikleriyle olağanüstü satış rakamlarına ulaşabilmektedir. Katma değerli ürünler, yöntemler, süreçler ve hizmetler için Ar-Ge ve inovasyon kaçınılmaz bir faaliyettir” görüşlerine yer verdi. Uzkurt ayrıca özetle şu konulara değindi:

Sürdürülebilir Ar-Ge ve inovasyon
“Ancak buluşun üretimi, pazarlanması yanında marka değerinin yaratılması ve bu değerin korunması ve daha da yukarılara taşınması için Ar-Ge ve inovasyonun sürdürülebilir bir yapıda olması gerekir. Bunun için hem makro düzeyde hem de işletmeler düzeyinde işleyen bir ekosistemin sinerji yaratacak şekilde tesis edilmiş olması şarttır. Mevcut durumda ülkemizde bu alanda altyapı ve organizasyon bağlamında hatta tahsis edilen fonlar bakımından yeterli sayılabilecek entegre bir sistem kurulmuştur ve bu manada önemli sayılabilecek ilerlemeler de kaydedilmiştir. Bununla birlikte ülkemizi daha ileriye taşımak için Ar-Ge yatırımlarındaki hedefler, toplumsal ihtiyaçlar ve öncelikler çerçevesinde tespit edilmeli, çalışmalar buna göre planlanmalı, katma değeri düşük verimsiz projelere para, zaman ve emek harcanmamalıdır.”

10 yıllık geçmişi var
Ülkemizdeki TGB’lerde sermaye girişi sağlayacak, teknolojik işbirlikleri çekecek yeni politikalar oluşturulması gerektiğini belirten Uzkurt şöyle devam etti:  “Mevcut yapısı ile TGB’ler daha çok altyapı oluşturma ve kuruluş safhasını tamamlama gayreti içerisinde olduğundan Bakanlık destekleri bağlamında olsun, TGB’ye sahip olmak isteyen üniversiteler olsun, bütün enerjisini fiziki mekânların kurulmasına ve tamamlanmasına harcamaktadır. Oysa ülkemizde 10 yıllık geçmişi olan bu uygulamanın artık vakit kaybetmeden daha çok araştırma yapacak, yeni teknolojik işbirlikleri kuracak, teknoloji alışverişi ve transferine imkân sağlayacak, yerli ve yabancı projelere ve işletmelere yönelmesi, bunları kazanacak işbirliği ve destek modelleri geliştirilmesi gerekmektedir.

Sinerji yaracak kümelenmeler
Üniversite camiasından başlayıp, sanayiye yayılarak Ar-Ge, teknoloji ve girişimcilik faaliyetleri bağlamında, teknoloji tabanlı firma sayısı ile ürün imalatını geliştirip hızlandıracak bir yapıya geçilmelidir. Bunun için gerekli danışmanlık, teknoloji transfer ofisi hizmetleri gibi yeni yapılanmalara gidilmeli, bu ara yüzlerin sanayi tarafından da kurulması yönünde çalışılmalıdır. TGB’ler içinde veya yakınında ekosistemi tamamlayan araştırma merkezleri, kuluçka merkezleri, teknoloji transfer ofisleri, yenilik merkezleri gibi yapılanmalara gidilerek sinerji yaratacak yenilikçi kümelenmeler oluşturulmalıdır.

Özel sektör odaklı yenilikçilik
Böylece, Ar-Ge ve yenilik politikasının bir başka temel amacı olan; teknoloji ve yenilik faaliyetlerinin özel sektör odaklı artırılarak faydaya dönüştürülmesine, yeniliğe dayalı bir ekosistem oluşturularak araştırma sonuçlarının ticarileştirilmesine ve markalaşmış teknoloji yoğun ürünlerle ülkemizin küresel ölçekte yüksek rekabet gücüne erişmesine katkıda bulunma hedefi güçlendirilmelidir. Bu hedefler doğrultusunda Bakanlığımız önemli adımlar atmaktadır.”

 

 

Son Güncelleme: 20.08.2013 11:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.