İşbirliğinin yolu TGB

Bingöl’de gerçekleşen üniversite sanayi işbirliği toplantısında ile bir TGB kazandırılması yönünde girişimde bulunma kararı çıktı. Bingöl’de TGB kurulana kadar da işbirliği yapılan üniversitelerin TGB’lerinden faydalanılacak.

İşbirliğinin yolu TGB

Bingöl’de gerçekleşen üniversite sanayi işbirliği toplantısında ile bir TGB kazandırılması yönünde girişimde bulunma kararı çıktı. Bingöl’de TGB kurulana kadar da işbirliği yapılan üniversitelerin TGB’lerinden faydalanılacak.

31 Ekim 2013 Perşembe 10:08
İşbirliğinin yolu TGB
 

    Bingöl Üniversitesi ev sahipliğinde, kentin kalkınması ve gelişmesi için yapılacak çalışmaların değerlendirildiği "Üniversite-Sanayi İşbirliği Toplantısı" gerçekleştirildi. Üniversite senato odasında yapılan toplantıya Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Çalbay, Bingöl OSB Bölge Müdürü Mürşit Aytekin, iş adamları ve üniversitenin ilgili birimlerinden akademisyenler katıldı.  "Üniversite olarak, sanayiye yönelik bilimsel Ar-Ge destekleri için her türlü yardımlarda bulunabiliriz." diyen Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş, '' Üniversite size Ar-Ge hizmeti verecekse sizden talep gelmesi lazım. Proje bazında da eşgüdümlü bir şekilde proje yapma kültürünü geliştirmemiz gerekir." dedi.

Saha çalışması yapılacak
 Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erkan Çalbay bir kentin kalkınması için üniversitenin çok önemli bir fırsat olduğuna dikkat çekip, “Üniversitemizin, ilimizin gelişimine kalkınmasına önemli katkılar yapacağına inanıyorum. Üniversitemiz, kısa sürede 10 bin öğrenciye ulaştı. Üniversite, bacasız bir fabrika gibi Bingöl için büyük bir yatırım olup, bu konuda büyük emekler harcayan sayın rektörümüze ve ekibine teşekkür ederim” dedi. Yapılan konuşmalarından ardından yapılan değerlendirmede, Ar-Ge çalışmalarında üniversitenin sanayicilerin yanında yer almasının önemi vurgulanarak, üniversitenin ilgili elemanlarının saha çalışması ve ziyaretlerle, sanayicinin problemlerinin tespit edilmesi, yeni fikir ve projelerin geliştirilmesi benimsendi.

İşbirlikleri değerlendirilecek
Toplantıda söz alan diğer üniversite öğretim üyeleri ve iş adamları da çeşitli konulara fikirlerini beyan ettikten sonra toplantıda öne çıkan konular şu şekilde özetlendi: Üniversitede TGB kurulması ihtiyacına binaen, TGB uygulamalarını üniversite-sanayi işbirliğinin ihtiyaçları doğrultusunda faaliyete geçirmeyi kısa vadede hedeflenmektedir. Bingöl’de TGB kurulana kadar Bingöl Üniversitesi’nin Atatürk ve Fırat Üniversiteleri ile olan protokoller gereği, komşu illerdeki TGB’lerin imkânlarından faydalanılacaktır. Ar-Ge çalışmalarında üniversitenin sanayicilerin yanında yer almasının önemine atfen, üniversitenin ilgili elemanlarının saha çalışması ve ziyaretlerle, sanayicinin problemlerinin tespit edilecek, yeni fikir ve projelerin geliştirilmesi sağlanacaktır. Bingöl OSB’de yer alan sanayiciler ile OSB’nin ihtiyacı olan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı konusunda üniversitenin öncülüğünde alternatif enerji kaynakları alanında işbirliği yapılacak. Bingöl OSB’nin ihtiyacı olan kalifiye elemanı yetiştirmek üzere OSB içinde üniversitenin kurabileceği MYO için yer tahsisi yapılacak.”

Son Güncelleme: 31.10.2013 10:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.