5 YILDIZLI İNOVASYON ÜSSÜ

Nitelikli proje sayısında yüzde 60, personel istihdamındaysa yüzde 38’lik artış yaşayan AKGÜN Yazılım Ar-Ge Merkezi, kaliteli ve düşük maliyetli ürün inovasyonunu tesis ediyor. Merkezin Yönetim Kurulu Başkanı Temel Akgün; “Yüksek nitelikli projelere hayat veriyor, üniversitelerle kurduğumuz koordinasyonu güçlendiriyoruz” diyor.

5 YILDIZLI İNOVASYON ÜSSÜ

Nitelikli proje sayısında yüzde 60, personel istihdamındaysa yüzde 38’lik artış yaşayan AKGÜN Yazılım Ar-Ge Merkezi, kaliteli ve düşük maliyetli ürün inovasyonunu tesis ediyor. Merkezin Yönetim Kurulu Başkanı Temel Akgün; “Yüksek nitelikli projelere hayat veriyor, üniversitelerle kurduğumuz koordinasyonu güçlendiriyoruz” diyor.

14 Mart 2016 Pazartesi 11:48
5 YILDIZLI İNOVASYON ÜSSÜ
 


   AKGÜN Yazılım Ar-Ge Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Temel Akgün, 5746 numaralı Ar-Ge Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkındaki Kanun’un, inovasyon camiasına sunduğu getirileri Sanayi Gazetesi’ne değerlendirdi. Ar-Ge merkezlerinin gelişim sürecini başlatan kanunun, ihracat ve rekabette de ekonomiye pozitif çıktılar oluşturduğunu belirten Temel Akgün, Ar-Ge destek ve teşviklerinin artmasıyla ekonomide bağımsızlığa daha çok yaklaşılacağının altını çizdi. Sağlık sektörünün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylı olan tek üssü olan AKGÜN Yazılım Ar-Ge Merkezi’nin personel istihdamında yüzde 40’a varan bir artış yaşadığını dile getiren Ar-Ge Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Temel Akgün; “Yeni teknoloji hassasiyetimiz ve mühendislik kabiliyetimizle özgün, kaliteli, düşük maliyetli ürün/hizmet inovasyonu oluşturmaya gayret ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

Ar-Ge merkezleri devinim içerisinde 
Türkiye’de sayıları 243’ü geçen Ar-Ge merkezlerinin gelişimini dünden bu güne değerlendirebilir misiniz? Sizce merkezler ne gibi mesafeler kat etti?
Ar-Ge ve yenilik, ülke ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilir düzeye getirilmesinin önemli yollarındandır. 5746 nolu Ar-Ge Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkındaki Kanun, Ar-Ge faaliyetlerinin geliştirilmesine önemli katkılar sağlamış, Ar-Ge merkezleri açısından da bir gelişim sürecini başlatmıştır. 5746 nolu kanun ile Ar-Ge merkezi yapılanmasını oluşturulan firmalar, özellikle teşkilat yapılanmalarını ve süreçlerini Ar-Ge inovasyona yönelik olarak geliştirmiştir.  Ayrıca, teknolojik bilgi üretilmesinin, üründe ve üretim süreçlerinde yenilik yapılmasının, ürün kalitesi ve standardının yükseltilmesinin, verimliliğin artırılmasının, üretim maliyetlerinin düşürülmesinin, teknolojik bilginin ticarileştirilmesinin öneminin altı daha belirgin olarak çizilmiştir.
Geldiğimiz noktada üniversite ve sanayinin daha sıkı ilişkiler içerisinde olduğunu; özellikle akademik bilgi birikiminin sanayileştiği gibi sanayide istihdam edilmiş iş gücünün ise yükseköğrenime devam etme konusunda daha da istekli olduğunu gözlemliyoruz. Bu sürecin diğer bir katkısı da gerek ulusal gerek uluslararası düzeyde işbirliklerinin geliştirilmesini sağlamasıdır. Rekabet öncesi işbirliklerinin geliştirilmesini, teknoloji yoğun üretim, girişimcilik ve bu alanlara yönelik yatırımlar ile Ar-Ge'ye ve yeniliğe yönelik doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülkeye girişini hızlandırmıştır. Ayrıca ithal ikamesi ve ihracatta rekabet konularında pozitif katkılar elde edilmiştir.

Ar-Ge merkezlerine değen sihirli değnek
Ar-Ge merkezlerinin yapısını anlatabilir misiniz? Firma bünyesinde faaliyette bulunan merkezlerin, firmaların gelişimine nasıl fayda sağlamaktadır?
5746 nolu kanun gereğince sunulan teşvikler,  şirketler açısından maliyetli ve risk düzeyi yüksek Ar-Ge faaliyetlerine yatırım yapmayı cesaretlendirmiştir. Türkiye’nin gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmesi ve ekonomik olarak tam bağımsız bir ülke olabilmesinin yolunun Ar-Ge’den geçtiği bilinciyle hareket eden AKGÜN, tüketen değil üreten bir toplum olabilmek ve bu anlamda farklılaşabilmek için Ar-Ge’ye dayalı ekonomi politikaları uygulamaktadır. Politikaların, ülkenin ve firmaların inovasyon çalışmalarına son derece olumlu etkileri olduğu izlenmektedir.

“Artan teşvikler rekabeti körükleyecek”
Sizce ihracatta Ar-Ge’nin önemi nedir? Ar-Ge’ye firmalarca ayrılan payı genel anlamda yeterli buluyor musunuz?
Ar-Ge faaliyetlerinin ihracata katkısı azımsanamaz bir gerçektir. Teknolojik bilginin ve ürünün toplam ihracat içerisinde payını arttırmak bunun da ötesinde toplam ihracat seviyesini yukarı çekmek için rakiplerine göre daha kaliteli, standartları daha yüksek maliyeti daha düşük ürün üretmek gerekmektedir.  Türkiye’nin gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmesi ve ekonomik olarak tam bağımsız bir ülke olabilmesinin yolu Ar-Ge’den geçmektedir. Genel anlamda firmalarca ayrılan paylar yeterli ancak bunların arttırılabilmesi için gerekli teşvik ve desteklerin de arttırılması pozitif etki yapacaktır.

İşbirliğinin köprüsü: TTO’lar
Sizce Ar-Ge kültürü tam anlamıyla benimsendi mi? Üniversite-sanayi işbirliği nasıl pratiğe dökülebilir?
Türkiye’nin Ar-Ge kültürünün oluşturulması ve pratiğe yansımış çıktıların alınması yönünde önemli aşamalar kat edilmiştir.Üniversite ile sanayi arasındaki işbirliklerinin geliştiğini net olarak gözlemlemekteyiz. Benzer şekilde sanayi içerisinde de bilimsel konferanslara katılım, bilimsel yayınların ürünün uluslararası arenada tanıtımı için yaratacağı katma değer konusundaki bilinç gelişmektedir. Bu alandaki gelişimin sürdürülmesi şüphesiz bir ihtiyaçtır. Bu açıdan sanayi ve üniversitelerin paralel olarak teşvik edilmesi gerekmektedir. Sanayi açısından bu tür akademik iş birlikleri için teşvik noktası oluşturduğu gibi üniversiteler bünyesinde “Teknoloji Transfer Ofisleri”nin oluşturulması konusundaki teşvikler önemli pay sahibidir. TTO’lar akademisyen ile firma arasında bir köprüdür. Artık sanayi, yürüteceği bir Ar-Ge faaliyetinde işbirliği yapabileceği akademisyene daha kolay ulaşabilmektedir.  Bu aşamada “TTO”lar gerek ilişkinin kurulması, gerekse işbirliği ve anlaşma süreçlerinin işletmesi açısından akademisyenler içinde kolaylık sağlamaktadır.

“İstihdamda sıçrayış yaşadık”
Ar-Ge merkezinizi bizlere tanıtabilir misiniz? Kurulduğu andan itibaren merkezin firmanıza sağladığı faydaları rakamsal verilerle açıklayabilir misiniz?
AKGÜN Yazılım firmamız 1986’dan bugüne bilişim sektöründe ve birçok alanda faaliyetlerine devam etmektedir. Ar-Ge yaklaşımımız, kültürümüz ve Ar-Ge projelerimiz gün geçtikçe gelişiyor. Firmamız Ar-Ge faaliyetlerini Ankara AKGÜN Yazılım Genel Merkez Binası’nda devam ettirmekte olup,  Genel Merkezimiz tamamen firmaya münhasır tasarlanmış ayrı ve bağımsız bir tesistir. Üst düzey konforlu çalışma alanları, yeni  teknoloji ile donatılmış iletişim sistemleri, özel eğitim, konferans ve toplantı salonları, personel ve bina güvenliği sistemleri, bilgi işlem altyapısı ve  tüm sosyal ve spor alanları ile eşsiz bir mimaride  tasarlanmıştır. AKGÜN Yazılım, özellikle sağlık sektöründe, yıllardır elde ettiği uzmanlıklarla uluslararası kalite standartlarıyla yeterliliğini ve uygunluğunu kanıtlamış küresel ölçekte kabul gören sertifikalara (CMMI, PMI, TS ISO/IEC 27001, OHSAS 18001, IHE, HL7, ISO 9001) sahiptir. Türkiye’nin gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmesi ve ekonomik olarak tam bağımsız bir ülke olabilmesi yolunun Ar-Ge’den geçtiği bilinciyle hareket eden AKGÜN, Ar-Ge çalışma ve çabalarında özgün, kaliteli, düşük maliyetli ürün/hizmet inovasyonu oluşturmaya gayret etmektedir.  Ar-Ge çalışmalarını üniversiteler ile işbirliğiyle koordineli bir şekilde yürüten, yüksek nitelikli personeli ile yazılım geliştirme çalışmalarını gerçekleştiren, sağlık sektörünün Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onayladığı tek Ar-Ge merkeziyiz. Yazılımların üretimini yeni teknolojilerle tamamı yüzde 100 yerli üretim yapan mühendislerimizle, bilime, teknolojiye ve insanlığa katkı sunuyor, müşterilerin beklentilerini en üst düzeyde karşılamaya çalışıyoruz. Sağlık sektörü başta olmak üzere, eğitim, kent bilgi sistemleri sektörlerine yönelik planlanan ve devam eden birçok projelerimiz bulunmakta. Ar-Ge merkezimizin Bakanlıkça tescil edildiği tarihten bugüne nitelikli Ar-Ge personeli istihdamında yüzde 38 artış sağladık. Yurtiçi ve yurtdışı satış cirolarımızda, Ar-Ge merkezi olmanın vesilesiyle sağlanan inovasyon çalışmaları ve proje yatırımlarımızdan elde edilen projelerle büyük avantajlar edindiğimizi gözlemlemekteyiz. Nitelikli Ar-Ge projesi sayımızda yüzde 60 oranında artış görünmekte iken aynı zamanda ulusal ve uluslararası üniversite-sanayi işbirliklerimizde, akademisyen seviyesindeki personel sayımızda çok büyük ölçüde artışlar olmuştur.


Son Güncelleme: 22.03.2016 12:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.