Bizi Takip Edin
movenpick

Teşvik

TEŞVİKLİ YATIRIMLARIN YÜZDE 95’İ YERLİLERDEN

Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Dr. Mehmet Yurdal Şahin, mayıs ayı teşvikli yatırımlarını analiz etti.

Yayınlandı

Tarih

Mayıs ayında teşvik belgeli yatırımlar, pandemi kısıtlamalarının yaşandığı 2021 yılı Mayıs ayına göre sabit yatırım tutarı yönünden yüzde 41.5 artarak 29.6 milyar liraya yükselirken, öngörülen istihdamda yüzde 4.3, yatırım sayısında ise yüzde 3.5 oranında artış yaşandı.

Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Dr. Mehmet Yurdal Şahin, 2022 yılı Mayıs teşviklerini değerlendirdi: Mayıs ayında düzenlenen yatırım teşvik belgeleri, geçen yılın aynı ayına göre adet bazında yüzde 3.5 oranında artarak 824’e, sabit yatırım tutarı ise yüzde 41.5 artarak 29.6 milyar liraya yükseldi. Öngörülen istihdam ise yüzde 4.3’lük artışla 21 bin 86’ya çıktı. Teşvikli yatırımların yüzde 95’ine karşılık gelen 790’ını yerli yatırımcılar yaparken, bunların sabit yatırım tutarı 28.2 milyar lira oldu. Yabancı yatırımcıların, toplam yatırımın yüzde 5’ine karşılık gelen 1.4 milyar lira tutarında yatırımları teşvik belgesine bağlandı.

YATIRIM SAYISI VE İSTİHDAM AZALDI, TUTARDA ARTIŞ VAR

Reklam

2022 Ocak-Mayıs döneminde öngörülen sabit yatırım tutarı toplam 152,4 milyar TL olan 4.243 adet Yatırım Teşvik Belgesi düzenlendi. Düzenlenen bu belgelerde toplam 122 bin 828 kişilik istihdam öngörüldü.

2022 Ocak-Mayıs döneminde düzenlenen yatırım teşvik belgeleri, geçen yılın aynı dönemine göre belge adedinde yüzde 16.1, istihdamda ise yüzde 4.3 düşüş gösterirken, sabit yatırım tutarı yüzde 11.3 oranında arttı.

YÜZDE 58.7’Sİ YENİ YATIRIM

Mayıs ayında düzenlenen 824 adet belgenin, 497’si komple yeni yatırım niteliğinde olup, toplam sabit yatırım tutarının %58’ini (17,1 Milyar TL) oluşturdu. Bu dönemde yatırımların 268 tanesi tevsi yatırımları niteliğinde olup toplam sabit yatırım tutarının yüzde 27’sini oluşturdu.

Diğer mahiyetlerdeki yatırımlar için, toplam sabit yatırım tutarının %15’ini (4,5 Milyar TL) oluşturan 59 adet belge düzenlendi. Bölgesel destek sınıfında yer alan yatırım teşvik belgeleri, toplam belge adedinin % 48’ini, öngörülen toplam sabit yatırım tutarının %31’ini ve toplam istihdamın %47’sini oluşturdu.

Reklam

“ÖNCELİKLİ YATIRIM DESTEĞİNDEN 78 YATIRIM YARARLANDI”

Bölgesel teşvik uygulaması kapsamında olup Organize Sanayi Bölgelerinde yapılması planlanan yatırımlara yönelik düzenlenen bölgesel- alt bölge destek sınıfında yer alan yatırım teşvik belgeleri, toplam belge adedinin %16’sını, toplam sabit yatırım tutarının %12’sini ve öngörülen toplam istihdamın da %21’ini oluşturuyor.

Bu dönemde, 3305 sayılı karar ile (Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar) belirlenmiş olan öncelikli yatırım konularında 8,7 milyar TL tutarında 78 adet yatırım teşvik belgesi düzenlenirken, bu yatırımların istihdama katkısının 2.930 kişi olması planlanıyor.

Bölgesel, Bölgesel-Alt Bölge ve Bölgesel Öncelikli yatırım olarak desteklenen yatırımlar, Mayıs ayında düzenlenen belgelerin belge adedinde %74’ünü, sabit yatırım tutarında %73’ünü, istihdamda ise %82’sini oluşturdu.

İSTİHDAMIN YÜZDE 28’İ 5 VE 6. BÖLGEDE

Reklam

Yatırım teşvik belgelerinin bölgesel dağılımında 1. Bölge belge adedi, sabit yatırım tutarı ve istihdam açısından ilk sırada yer aldı.

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde istihdam artışı sağlamak, teşvik sisteminin önemli hedeflerinden biri olup, 6. Bölgenin öngörülen istihdam açısından %22 pay ile 2. sırada yer alması, bu bakımdan önemli bir göstergedir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinin yer aldığı 5. Bölge ve 6. Bölgede öngörülen istihdam toplamı 6.004 kişi olup, toplam öngörülen istihdamın %28’ini oluşturuyor.

“6. BÖLGE İSTİHDAMIN YARISINDAN FAZLASI GİYİM EŞYASI İMALATINDA”

Bölgesel Destek Sınıfı kapsamında 6. Bölgeye sağlanan teşvik unsurları, 6. Bölgede emek yoğun sektörlere yapılan yatırımlarda önemli bir artış sağlıyor. Bu kapsamda 6. Bölgede Giyim Eşyası İmalatı konusunda düzenlenen yatırım teşvik belgelerinde öngörülen istihdam, toplam 6. Bölge yatırım teşvik belgelerinde öngörülen istihdamın %51’ini oluşturmaktadır.

Belge adedi açısından imalat sektörü %66 (541 adet belge) pay ile birinci sırada yer alırken bunu; %18 (150 adet belge) ile enerji sektörü, %10 (85 adet belge) ile hizmetler sektörü, %3 (24 adet belge) ile tarım sektörü ve %3 (24 adet belge) ile madencilik sektörü ve takip etti. İmalat sektörü öngörülen toplam sabit yatırım tutarı içinde %52 (15,6 milyar TL) ve öngörülen istihdam içinde de %75,1 (15.839 kişi) pay ile ilk sırada yer alıyor.

Reklam

Yatırım teşvik belgelerinin belge adedine göre sıralamasında İstanbul %12 (99 adet belge) pay ile ilk sırada yer aldı, bunu sırasıyla; Bursa, İzmir, Ankara ve Konya izledi. Mayıs’ta 2.9 milyar liralık sabit yatırım öngören 238 adet yatırım teşvik belgesinin tamamlama vizesi yapılırken, bu kapsamda 13 bin 575 kişilik istihdam gerçekleştirildi. Aynı dönemde 1.8 milyar liralık sabit yatırım öngören 226 adet yatırım teşvik belgesi iptal edildi. İptal edilen belgeler kapsamında 4 bin 260 kişilik istihdam öngörülüyordu.

İmalat sektöründe belge adedi açısından ilk 3 sektör

* Makine ve Teçhizat İmalatı: %15 (83 belge)

* Gıda Ürünleri ve İçecek İmalatı: %12 (65 belge)

* Tekstil Ürünleri İmalatı: %12 (65 belge)

Reklam

İmalat sektöründe öngörülen sabit yatırım açısından ilk 3 sektör

* Kimyasal Madde ve Ürünlerin İmalatı: %14 (2,2 milyar TL)

* Tekstil Ürünleri İmalatı: %14 (2,2 milyar TL)

* Gıda Ürünleri ve İçecek İmalatı: %9 ( 1,5 milyar TL)

İmalat sektöründe öngörülen istihdam açısından ilk 3 sektör

Reklam

* Giyim Eşyası İmalatı: %33 (5.163 kişi)

* Tekstil Ürünleri İmalatı: %12 (1.882 kişi)

* Gıda Ürünleri ve İçecek İmalatı: %8 (1.189 kişi)

KAYNAK: DÜNYA GAZETESİ

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum Yapın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teşvik

TÜM TEŞVİK VE DESTEK VERİLERİ TEK SİSTEMDE TOPLANIYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, tüm teşvik ve destek verilerini anlık olarak merkezi bir sistemde toplanacağını açıkladı.

Yayınlandı

Tarih

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’de şu anda 9 bakanlık tarafından verilen 441 teşvik ve destek programının yürürlükte bulunduğunu belirterek, “Bakanlığımızın geliştirdiği yazılım ile teşvik ve destek bilgilerini gerçek ve tüzel kişiler bazında detaylandırarak anlık olarak merkezi bir sistemde topluyoruz. Şu ana kadar 6 bakanlık ile entegre olduk ve 23 kurum 239 alt program için 480 milyon teşvik kaydını Teşvik ve Destek Bilgi Sistemi’ne (TDBS) aldık” dedi.

Nebati, Bakanlıkça geliştirilen TDBS ile ilgili bilgi verdi. Tüm teşvik ve destek bilgilerini tek sistemde toplama çalışmaları yürüttüklerine dikkati çeken Nebati, “Türkiye’de şu anda yürürlükte 9 bakanlık tarafından verilen 441 teşvik ve destek programı bulunmaktadır. Geliştirdiğimiz yazılım ile teşvik ve destek bilgilerini gerçek ve tüzel kişiler bazında detaylandırarak anlık olarak merkezi bir sistemde topluyoruz.” diye konuştu.

9 BAKANLIĞA BAĞLI 41 KURUM İLE VERİ AKTARIMI

Son yıllarda verinin toplanması, merkezileştirilmesi, analiz edilmesi ve anlamlı hale getirilerek bunun hayatın her alanında kullanılmasının giderek önemli hale gelmeye başladığını belirten Nebati, şunları kaydetti: “Özellikle kamu yönetimi açısından bu verilerin politika belirleyicilerin ihtiyaç duyacağı nitelikli verilere dönüşmesini sağlayan altyapıları oluşturuyoruz. Şu ana kadar 6 bakanlık ile entegre olduk ve bunlara bağlı 23 kurum 239 alt program için 480 milyon teşvik kaydını Teşvik Destek Bilgi Sistemi’ne aldık. TDBS’de 9 bakanlığa bağlı 41 kurum ile veri aktarım çalışmalarına devam ediyoruz. “

İKİNCİ FAZDA ÖN BAŞVURULAR ALINABİLECEK

Reklam

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Cebrail Taşkın da TDBS ile ilgili detaylı bilgiler paylaştı.

Taşkın, teşvik ve destekten faydalanmak isteyen kişi ve kuruluşların, yürürlükteki teşvik ve destek programlarını tek merkezden listeleyebileceklerini, başvuru detaylarını öğrenebileceklerini ve daha önce yararlandıkları destek programlarına ilişkin bilgileri görüntüleyebileceklerini bildirdi.

Taşkın, teşvik ve destek veren kamu kurum ve kuruluşlarının, planladıkları teşvik ve destekleri bu sisteme girebileceklerini, listeleyebileceklerini, programa ilişkin detay bilgilerin tek noktadan kamuya duyurabileceklerini de ifade etti.

TEK NOKTA TEŞVİK VE DESTEK PORTALI

Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak tüm program başvurularını tek merkezden, bütüncül olarak kontrol edebileceklerini anlatan Taşkın, programlara ait bilgileri ve bunların detaylarını anlık olarak izleyebilecekleri yazılım oluşturduklarını vurguladı. Taşkın, projenin ilerleyen aşamalarında, kişi ve kuruluşların ilgilendikleri destek programına e-devlet üzerinden ön başvuru yapmalarına olanak sağlayacaklarını da dile getirerek, bu sayede tüm vatandaşların “Tek Nokta Teşvik ve Destek Portalı” üzerinden ön başvurularını yapabileceklerini söyledi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Teşvik

VAN’DA “ULUSLARARASI GİRİŞİMCİ VE YATIRIMCI ZİRVESİ” BAŞLADI

Van’da teknoloji, medikal, çevre ve enerji alanlarında geliştirilen projelerin tanıtıldığı “Uluslararası Girişimci ve Yatırımcı Zirvesi” başladı.

Yayınlandı

Tarih

Van İş Geliştirme Merkezince (İŞGEM), Uluslararası Buluşçular Dernekleri Federasyonu (IFIA), İslam Ülkeleri Arası Bilim ve Teknoloji Parkları Ağı (INSTP) ve Van Teknokent iş birliğiyle yerli ve yabancı yatırımcıların bölgeye ilgilerini artırmak için başlatılan yatırım programına Kanada, İran, Hollanda, Lübnan, ABD ve Türkiye’den 46 girişimcinin projeleri kabul edildi.

Teknoloji, medikal, çevre ve enerji alanlarında hazırlanan projelerin tanıtımı için Uygulama Oteli konferans salonunda “Uluslararası Girişimci ve Yatırımcı Zirvesi” gerçekleştirildi.

İki gün sürecek programın açılışında konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, yerli ve yabancı yatırımcıların önünü açmak istediklerini söyledi.

Girişimciliği çok önemsediklerini anlatan Balcı, “Dünyada ekmeğin, pastanın büyütülmesi ve insanlarla paylaşılması için hep girişimcilere ihtiyaç var. Girişimci olmak çok kolay bir şey değil. Dolayısıyla girişimcileri çok önemsediğimi ve değer verdiğimi ifade etmek isterim. Memleketlerin lokomotifi, ülkelerin gelişimine, istihdamın artmasına, yeni iş ve fikirlerin gelişmesine katkı sağlıyorlar.” dedi.

Reklam

Girişimcilerin bilgi ve teknoloji transferini sağlayarak ülkelerin zenginleşmesinde önemli rol oynadığını belirten Balcı, şunları kaydetti:

“Bize düşen görev, girişimciye uygun ortamı sağlamak, yeni yatırımların artması için var olan maddi ve manevi engelleri kaldırmak. Bu anlamda girişimcileri desteklemek ve cesaretlendirmek istiyoruz. Bu, bizim asli görevimiz. Van, sahip olduğu değer ve taşıdığı yüksek potansiyelle büyük bir cazibe merkezi. Van’ın önü bu anlamda çok açık. Dışardan gelen insanlara ev sahipliği yapıyoruz. Genç nüfusun çok olması ve kucaklayıcı olması Van’a büyük bir değer katıyor. Burada büyük bir iş gücü potansiyeli var. Bu da girişimciler için fırsatlar doğuruyor. Biz de var olacak bürokratik ve diğer engellerin aşılmasında girişimcilerin önünü açmak istiyoruz. Güzel projeler gördüm. Katılımcılara teşekkür ederim.”

Van İŞGEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Selçuk da dünyadaki ekonomik sıkıntılar karşısında girişimciliğin daha da değer kazandığını söyledi.

Maddi ve manevi olarak desteklenecek yabancı yatırımcılara ihtiyaç olduğunu anlatan Selçuk, “Bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunma hedefiyle yoluna devam eden, girişimciliğin şehrimizde, bölgemizde ve ülkemizde gelişmesine rol oynaması için misyon ve faaliyetlerini sürdüren İŞGEM yönetimi olarak paydaşlarımızla yabancı girişimcilerin ülkemizde işlerini kurmaları ve yatırım yapabilmelerini sağlamak için bir araya geldik. Beklediğimizin üzerinde bir ilgiyle karşılaştık. 14 ülkeden 300’ün üzerinde proje başvurusu oldu. Uzmanlarımızla yaptığımız değerlendirme sonucu 46 proje seçtik. ” diye konuştu.

Programda IFIA Başkanı Dr. Alireza Rastegar, INSTP Temcilcisi Dr. Mahmod Saberi ve Avrupa Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Snjezana Baroness Rajacıc da birer konuşma yaptı.

Reklam
Okumaya Devam Et

Teşvik

İTÜ TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİNE İLİŞKİN KARAR RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

İki üniversitenin teknoloji geliştirme bölgelerinin genişletilmesine karar verildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayınlandı

Tarih

İki üniversitenin teknoloji geliştirme bölgelerinin genişletilmesine karar verildi, İstanbul’un Sarıyer ve Bakırköy ilçelerindeki alanlar ise İTÜ TEKNOPARK Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak tespit edildi.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi Köseilyas Mahallesi’ndeki alan, Namık Kemal Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi ek alanı, İstanbul Sarıyer Ayazağa’daki alan da Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi ek alanı olarak belirlendi.

İstanbul’un Sarıyer ve Bakırköy ilçelerindeki alanlar ise İTÜ TEKNOPARK Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak tespit edildi.

İTÜ TEKNOPARK Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak tespit edilmesine ilişkin karar için linki tıklayınız…

Okumaya Devam Et

web tasarımı

Reklam

Trendler

Copyright © 2022 Sanayi Gazetesi - Tüm hakları saklıdır.