SAVUNMA SANAYİ “ZAFER”İ

Zafer Kalkınma Ajansı, faaliyet gösterdiği illerin savunma sanayi kabiliyetlerinin geliştirilmesi için “Manisa Savunma Sanayisi Teknoloji Geliştirme Kümesi Projesi (MASTEK)”ni hayata geçirecek. Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, proje kapsamında savunma sanayiye yönelik 5 adet ürün geliştirileceğini kaydetti.

SAVUNMA SANAYİ “ZAFER”İ

Zafer Kalkınma Ajansı, faaliyet gösterdiği illerin savunma sanayi kabiliyetlerinin geliştirilmesi için “Manisa Savunma Sanayisi Teknoloji Geliştirme Kümesi Projesi (MASTEK)”ni hayata geçirecek. Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, proje kapsamında savunma sanayiye yönelik 5 adet ürün geliştirileceğini kaydetti.

08 Ocak 2021 Cuma 11:05
SAVUNMA SANAYİ “ZAFER”İ

 

Haber: Ümit UÇAR

Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak’ı kapsayan “TR33” bölgesinde hizmet veren Zafer Kalkınma Ajansı, bugüne kadar KOBİ’ler için açılan 10 program kapsamında toplam 199 projeye yaklaşık 56 milyon lira destek verdi. Bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişmesi için pek çok program yürüten Zafer Kalkınma Ajansı, yürüttüğü güdümlü projelerle özel sektöre fayda sağlayacak yatırımları planlıyor. Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, bu projelerden “Manisa Savunma Sanayisi Teknoloji Geliştirme Kümesi Projesi (MASTEK)”nin oluşturulması için çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Proje kapsamında savunma sanayimize yönelik 5 adet ürün geliştirilecek” dedi.

 

ÜÇ BÜYÜK GÜDÜMLÜ PROJE

Sanayi TV’ye konuk olan Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, Ajansın yürüttüğü projeler hakkında bilgi verdi. Bizzat Ajans öncülüğünde ve koordinasyonunda geliştirilen Güdümlü Proje Desteği’nde özellikle özel sektöre fayda sağlayacak nitelikteki büyük bir yatırımı planlayıp, bu yatırımı hayata geçirmek üzere gerekli paydaşları belirlediklerini anlatan Oğuz, “Paydaşlarla birlikte geliştirilen 3 güdümlü projemiz, ‘Mermerde Yüksek Verim Yüksek Katma Değer Projesi’, ‘Akıllı Ürün ve Üretim Sistemleri Araştırma ve Eğitim Merkezi Projesi (MCBÜ-AKÜM)’, ‘Manisa Savunma Sanayisi Teknoloji Geliştirme Kümesi Projesi (MASTEK)’ uygulamaları son aşamada. Bu 3 güdümlü projenin toplam bütçesi 29,5 milyon lira, Ajansımızın desteği ise yaklaşık 24,5 milyon liradır” dedi.

 

SAVUNMA KÜMESİ KURULUYOR

Genel Sekreter Oğuz, Temmuz 2018 tarihinde sözleşmesi imzalanan MASTEK projesi kapsamında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (MCBÜ TTO) liderliğinde Manisa Tasarım ve Birleştirme Teknolojileri Merkezi (TABTEM) kurulduğunu, “Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesi” (MASTEK) oluşturulması için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü kaydetti.  Merkez ve küme sayesinde Manisa başta olmak üzere Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak’ı da içeren TR33 Bölgesi’nde savunma sanayisine yönelik ürün geliştirme konusunda gerekli kabiliyetin kazanılacağına dikkat çeken Oğuz, şöyle devam etti:

 

YENİ ÜRÜNLER GELİŞTİRİLECEK

“Özel sektör, kamu, üniversite ve STK iş birliğini sağlayacak proje ile ilk etapta savunma sanayimizin başat aktörleri olan ASELSAN, TAI, ROKETSAN gibi firmalar için özellikle kilit teknoloji içeren ürünlerin geliştirilmesi sağlanacak ve bunlara alt yüklenicilik hizmeti verilecektir. Proje kapsamında savunma sanayimize yönelik 5 adet ürün geliştirilecek. Bu ürünlerden Soğuk Plaka (Cold Plate) için prototipleme çalışmalarına başlandı. Toplam bütçesi 16,5 milyon TL olan projeye 14,8 milyon TL destek sağlıyoruz. Proje kapsamında Türkiye’de olmayan Friction Stir Welding teknolojisini transfer ettik, bir de sadece ASELSAN’da olan Aluminum Vacuum Brazing teknolojisini Manisa’ya kazandırdık.”

 

USTA-ÇIRAK BULUŞMALARI

Son zamanlarda eğitim alanında verdiği desteklerle de dikkat çeken Zafer Kalkınma Ajansı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2019 yılı için belirlenen “mesleki ve teknik eğitim” teması kapsamında bölgede bu temaya yönelik bir dizi faaliyeti hayata geçirdi. İlk olarak konu ile ilgili saha ziyaretleri ve araştırmalar yaptıklarını dile getiren Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, daha sonra da TR33 Bölgesi illerinde Mesleki ve Teknik Eğitim Farkındalık Toplantıları gerçekleştirdiklerini anlattı. Oğuz, “Bu toplantılara meslek lisesi ve ortaokul yöneticileriyle rehber öğretmenler olmak üzere toplam 1.152 kişi katılım sağladı. Öğrenci ve sanayicilerin bir araya getirildiği Usta-Çırak Buluşmaları organizasyonlarında ise 537 öğrenci, sanayicilerle buluştu ve sanayinin mevcut durumu, mezun olmadan ve mezun olduktan sonra neler yapılması gerektiği ve kendi iş tecrübeleri ile ilgili bilgi aldı. Ayrıca Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine (MTAL) yönelik olarak Bölgemizdeki beş okulda 77 öğrencinin katılımıyla etkili sunuş teknikleri eğitimleri verdik. TR33 Bölgesi’nde başarılı örnek olarak öne çıkan Manisa MOSTEM MTAL’e Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak’ta görev yapan mesleki ve teknik Anadolu lisesi öğretmenleri ve yöneticileri ile TSO yetkililerinin katılım sağladığı teknik geziler gerçekleştirdik” diye konuştu.

 

27 PROJEYE 11 MİLYON TL DESTEK

Oğuz,  imalat ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren mesleki eğitim kurumlarının; fiziki ve teknik altyapılarını iyileştirmeyi, eğitmen kapasitelerini geliştirmeyi ve mesleki eğitim algısını olumlu hale getirmeyi amaçladıkları “Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı (MEGDEP)” kapsamında 27 projeye 11 milyon lira destek vereceklerini, bölgeye toplam 12,9 milyon liralık yatırım yapılmasını sağlayacaklarını ifade etti. Eğitim alanında sağladıkları diğer bir desteğin ise 2019 yılında ilan ettikleri “Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programıdır (YENEP)” olduğunu anımsatan Oğuz, “10 milyon lira bütçeli YENEP ve “Kendin Yap Hareketi”; özellikle 6-14 yaş arasındaki çocukların algoritmik düşünme, robotik kodlama, tasarım, üretkenlik, yenilikçilik ve girişimcilik kapasitelerini geliştirmeye yönelik başlatıldı. Bir eğitim ve dijital dönüşüm programı olan YENEP ve Kendin Yap Hareketi, lider teknoloji ve girişim şirketleri ile uluslararası sivil toplum kuruluşları tarafından destekleniyor. Bu kapsamda, ASELSAN, Arçelik, Microsoft, Insider, Lego Education, Robotis, SANLAB firmaları; Habitat Derneği ve Bilim Kahramanları Derneği ile iş birliği yaptık. Bölgemizden başarılı olan 34 projenin sözleşmeleri imzalandı ve 2020 yılında proje faaliyetleri başladı. YENEP sayesinde Bölgemizde 133 alt atölyeden (istasyon) oluşan 42 sabit ve 6 mobil Kendin Yap Atölyesi kurulacak, yüzde 550 kapasite artışı olacak. Atölyelere Ajansımız tarafından sağlanacak 10 milyon desteğe ek olarak özel sektör, STK, yerel yönetim ve meslek kuruluşları arasından projelerde ortak/sponsor olarak yer alan toplam 125 kurum / kuruluş tarafından 1,65 milyon lira mali kaynak sağlanacak” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.