PAKETTEN TEKNOLOJİ ÇIKTI: DEVLETTEN ALIM GARANTİSİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Reform Paketi’ni açıkladı. İnovasyona biçilen değerin büyüdüğünün görüldüğü paketi değerlendiren Erdoğan, “Yurt içi sanayinin gelişmesine, çeşitlenmesine ve büyümesine katkı sağlıyor; stratejik sektörlerdeki ürünler için yerliliği arttıracak ve teknoloji transferini sağlayacak alım garantilerinin önünü açıyoruz” dedi. Erdoğan, dijitalizm nimetlerinden faydalanarak iki yeni yapıyı da devreye alacaklarının müjdesini verdi.

PAKETTEN TEKNOLOJİ ÇIKTI: DEVLETTEN ALIM GARANTİSİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Reform Paketi’ni açıkladı. İnovasyona biçilen değerin büyüdüğünün görüldüğü paketi değerlendiren Erdoğan, “Yurt içi sanayinin gelişmesine, çeşitlenmesine ve büyümesine katkı sağlıyor; stratejik sektörlerdeki ürünler için yerliliği arttıracak ve teknoloji transferini sağlayacak alım garantilerinin önünü açıyoruz” dedi. Erdoğan, dijitalizm nimetlerinden faydalanarak iki yeni yapıyı da devreye alacaklarının müjdesini verdi.

13 Mart 2021 Cumartesi 08:47
PAKETTEN TEKNOLOJİ ÇIKTI: DEVLETTEN ALIM GARANTİSİ

HIZDAN FAYDALANILACAK

Makroekonomi, yapısal politikalar, enflasyon, cari açık ve kamu maliyesi gibi başlıklarla Türkiye’yi şekillendirmesi hedeflenen Ekonomi Reform Paketi açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Ekonomide Reform Paketi'ni Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen tanıtım toplantısında kamuoyuyla paylaştı. Erdoğan, üretimde verimlilik artışı sağlayarak potansiyel büyümeyi artıracaklarını belirterek, "Reel ekonomiyi daha da güçlendirerek ithal girdi kullanımını azaltmış, katma değerli üretimle ihracatta yeni rekorlar kıran yerli ve milli bir ekonomi hedefliyoruz” diye konuştu. İstikrarı sürdürmek için makro politikalara ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı, vergilerden teknolojiye, teşviklerden kamu alımlarına kadar pek çok noktaya temas ettiklerini ifade etti. “Yurt içi sanayinin gelişmesine, çeşitlenmesine ve büyümesine katkı sağlıyor; stratejik sektörlerdeki ürünler için yerliliği arttıracak ve teknoloji transferini sağlayacak alım garantilerinin önünü açıyoruz” diyen Erdoğan, dijitalleşmenin getirdiği hızdan da faydalanılacağını belirtti.

   

“ÖYLE CEVVAL GENÇLERİMİZ VAR Kİ…”

Enflasyonla mücadele noktasında daha agresif davranılacağının altını çizen Erdoğan, “Hedefimiz tek haneli düşük enflasyon oranlarına ulaşmaktır. Yatırımlarda öngörülebilirliği azaltan vatandaşımızın günlük hayatına olumsuz etkileri olan enflasyonla mücadeleyi ilk kez vermiyoruz” şeklinde konuştu. Sermaye ve finans piyasalarında bir diğer önemli adımı genç girişimciler için attıklarını söyleyen Erdoğan, “Türkiye teknolojiyi odağına alan girişimlerde ciddi bir potansiyele sahiptir. Öyle cevval gençlerimiz var ki, oyundan biyoteknolojiye, fintech'ten siber güvenliğe kadar pek çok alanda gelecek vadeden teknolojiler geliştiriyor, yenilikçi işlere imza atıyor. Girişimcilik ekosistemi belirli bir olgunluğa erişsin diye kitle fonlaması platformlarını hayata geçiriyoruz. Cari açıkla mücadelede üç temel politikayı takip edeceğiz. İlk olarak yapısal cari açığa odaklanıyoruz. İkinci önceliğimiz ihracatın tabana yayılmasını sağlayarak potansiyeli olup hiç ihracat yapmamış KOBİ'leri ihracata teşvik etmektir. Üçüncü ve son alanımız ise sanayide yeşil dönüşümü desteklemektir” açıklamalarında bulundu.

   

KÜRESEL ZİNCİRE ENTEGRASYON

Teknoloji yoğunluğunun istenen seviyelerde olmaması sebebiyle ihracatın kilogram başına değerinin düşük olduğunu hatırlatan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Yapısal cari açıkla mücadele işte bu yüzden önemli ve gereklidir. Sanayimizde kapasite artışı sağlayacak ve rekabet gücümüzü bir üst basamağa taşıyacak adımlar atıyoruz. Özellikle kredi garanti fonu teminatıyla 5inci ve 6ıncı bölgelerde yapılacak imalata dayalı ithal ikamesini sağlayan ve ihracatı önceleyen yatırımlara uzun vadeli cazip kredi destekleri veriyoruz. İmalat sanayimizi küresel değer zincirlemelerine daha güçlü bir şekilde entegre etmek üzere hedef ülkeler özelinde destek programlarını uygulamaya koyuyoruz.”

   

2 YENİ YAPI

Erdoğan, şöyle konuştu: “Yenilikçi ve güçlü bir sağlık endüstrisinin geliştirilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Sağlık Endüstrileri Başkanlığı kuruyoruz. Bu yeni bir adım. İlaçtan aşıya medikal cihazdan biyoteknolojik ürünlere kadar pek çok stratejik malzemenin yurt içi imkanlarla rekabetçi bir şekilde geliştirilmesi ve üretilmesi çalışmaları bu başkanlığın sorumluluğunda yürütülecektir. Benze şekilde yeni gelişen teknolojilerde de söz sahibi olmak istiyoruz. Bilindiği gibi dijital dönüşüm ve yapay zeka temelli tüm teknolojilerin tabanında yazılım bulunuyor. Ekonomide rekabet gücü kazanma, doğru veriye ulaşma veriyi analiz etme ve en uygun çözümleri geliştirme konusunda yine yazılım teknolojilerine ihtiyaç duyuyoruz. Ülkemizin bu alandaki kabiliyetlerini geliştirmek genç istihdamını teşvik etmek ve küresel rekabet gücü kazanmak için Cumhurbaşkanlığı himayesinde bir de Yazılım ve Donanım Endüstrileri Başkanlığı kuruyoruz. Bu iki yeni yapı tıpkı savunma sanayisinde olduğu gibi sağlıkta ve yazılımda yerlilik oranlarının artmasına hizmet ederek yurt içi ekosistemimizi besleyecek ve ülkemize yeni üstünlük alanları kazandıracaktır. Cari açığımızı sürükleyen özellikle tetikleyen faktörlerden bir diğeri olan enerji alanında ham madde zengini bir ülke olmadığımız ortadadır. Bunun için enerjide dışa bağımlılığı azaltan politikaları etkin şekilde uygulamayı sürdüreceğiz. Enerji verimliliği desteklerinin kapsamını genişletiyoruz. Elektrik enerjisi depolama tesislerinin kurulmasına yönelik yasal alt yapıyı tamamlıyoruz. Doğal gaz piyasasını yeniden yapılandırarak bu alanı rekabetçi bir temelde geliştiriyoruz.”

   

DİJİTAL PAZARYERİ GELİYOR

“Geleceğin mesleklerinde yeni iş imkanları oluşturmak için İŞKUR desteklerinde revizyona gidiyoruz. Gençlerin dijital yetkinliklerini geliştirebileceği uzun dönem staj programlarını destekliyoruz. Mevcut istihdam teşviklerinin etkinliklerini gözden geçirerek mükerrerliğe sebep olan uygulamaları belirliyor sistemde sadeleştirmeye gidiyoruz. Salgının istihdam piyasalarında oluşturduğu tahribatı gidermek için ilave istihdam finansman desteği adıyla yeni bir destek modeli getiriyoruz. Yeni destek likidite sıkıntısı çeken mikro ve küçük ölçekli firmalarımız bunlardan faydalanabilecektir. Buna göre firmalar istihdama kattıkları her bir ilave kişi için kredi garanti fonu kefaletiyle 24 ay vadeli ilk 6 ayı ödemesiz 100 bin liralık kredi kullanabilecektir. Ayrıca, dijital piyasalarda rekabetçi ve adil bir ortam oluşturarak, büyük platformların güçlerini kötüye kullanmalarının önüne geçiyoruz. Bu platformlarda tutulan verilerin amacı dışında ya da rekabeti kısıtlayacak şekilde kullanılmasını önleyecek tedbirleri alıyoruz. Dijital Pazaryeri Platformları'nda ürünlerini satışa sunan firmaların haklarını koruyacak özellikle düzenlemelere gidiyoruz. Böylece en küçük girişimcinin dahi dijital piyasalarda faaliyetlerini güvenle yürütebilmesini temin ediyoruz.”

Son Güncelleme: 13.03.2021 11:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.