banner250

KÜMELENMEYE AJANS ELİ DEĞDİ

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Kasım Özek, bölgede gıda kümelenmesini hayata geçirdiklerini belirterek, 2017 yılı içinde de yenilenebilir enerji kümelenmesi kurulacağı müjdesini verdi.

KÜMELENMEYE AJANS ELİ DEĞDİ

Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Kasım Özek, bölgede gıda kümelenmesini hayata geçirdiklerini belirterek, 2017 yılı içinde de yenilenebilir enerji kümelenmesi kurulacağı müjdesini verdi.

06 Ocak 2017 Cuma 12:20
KÜMELENMEYE AJANS ELİ DEĞDİ


Rekabet gücü sağlıyor
Güney Marmara Bölgesi’nin sürdürülebilir kalkınması, rekabet gücünün arttırılması ve bölgenin potansiyelini ortaya çıkarma misyonuyla hareket eden Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA), kümelenme çalışmalarına verdiği önemle öne çıkıyor. Ajans, 2017 yılında yenilenebilir enerji alanında kümelenme projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan GMKA Genel Sekreteri Dr. Kasım Özek, gıda ve yenilenebilir enerjinin, kümelenmede hedef alanlar olarak belirlendiğini söyledi. Özek, kümelenme projeleri ile ulusal ve uluslararası piyasalarda rekabet edilebilirliğin artacağını, bölgeye daha fazla yatırım çekilebileceğini ve maliyetlerin ortak karşılanması ile Ar-Ge çalışmalarının önünün açılacağını vurguladı.

Strateji oluşturulacak
Lojistik altyapısı giderek güçlenen bölge illerine daha fazla yatırım çekebilmek için Yatırım Destek Ofisleri’nin faaliyetlerini artıracağını dile getiren Özek, “Bu bağlamda, yatırım ortamının iyileştirilmesine ve yatırımcı işlemlerinin kolaylaştırılmasına devam edilecektir. Bölge kurum/kuruluş ve işletmelerinin kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi için çalışmalara devam edilecek, bölgenin başat sektörleri olan; gıda, turizm, madencilik ve lojistik alanlarına eylem ve stratejiler oluşturularak bu doğrultuda projeler geliştirilecektir. Ekonomik kalkınmada Ar-Ge-inovasyon, dış ticaret, iş birliği ağları kurumsallaşma ve rekabet gücünün geliştirilmesi; sosyal kalkınmada insan kaynaklarının niteliklerinin ve istihdamın artırılması ve bölgenin yaşanabilirlik düzeyinin iyileştirilmesi başlıca konular olmaya devam edecektir” dedi.

2017’de kurulacak
Genel Sekreter Özek, son zamanlarda giderek önem kazanan kümelenme çalışmaları ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bölgenin güçlü olduğu sektörlerden olan gıda ve yenilenebilir enerjinin, kümelenme ile ilgili hedef alanlar olarak belirlendiğini ifade eden Özek, “Güney Marmara Gıda Kümesi’nin kurulduğunu söyledi. Özek, “Yenilenebilir enerji alanında kümelenme konusu ile ilgili belirlenen eylem ve stratejiler; 2017 yılı içerisinde sözleşmesinin imzalanması öngörülen, Balıkesir Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ortak oldukları Re-YOU (Yeniden-SEN) Operasyon Programı ile hayata geçirilecektir. Yenilenebilir Gençlik Enerjisi Operasyon Programı kapsamında Güney Marmara Yenilenebilir Enerji Kümesi kurulacaktır” diye konuştu.

Temiz enerji
GMKA Genel Sekreteri Dr. Kasım Özek, bölgelerinin rüzgar enerjisi kurulu gücü bakımından ilk sırada geldiğini belirterek, bölgede toplamda bin 300 megavata yaklaşan kurulu gücün önümüzdeki dönemde artış göstereceğini dile getirdi. Bunun yanı sıra TR22 Bölgesi’nin aynı zamanda biyogaz konusunda da çok ciddi bir potansiyel taşıdığını anlatan Özek, “Ajans bu konu ile alakalı çalışma grubunu oluşturarak bölgenin bilgi merkezi haline gelmek ve yatırım, planlama, koordinasyon ve teknik yardım konularında bölgeye hizmet vermek amacıyla çalışmalar yürütmektedir. Önümüzdeki dönemde mevcut potansiyelin layıkıyla değerlendirilmesi; hem fosil yakıtlar bakımından fakir olan ülkemizin enerji açığını kapatmak hem de sürdürülebilir bir çevre için son derece önemlidir” dedi. 


Firmalara destek
Dr. Kasım Özek, Ajans olarak bölge firmalarından kurumsal altyapılarının güçlendirilmesi, pazarlama ve ihracat kapasitelerinin yükseltilmesi, yüksek teknolojili sanayi ürünlerinin yerli üretimle ikame edilebilmesi için Ar-Ge ve yenilikçilik kapasitelerinin artırılması gibi beklentiler içinde olduklarını ifade etti. Özek, “Sağlamış olduğumuz son iki mali destek programının bölgemizde harekete geçirdiği kaynak yaklaşık 24 milyon TL’dir. Desteklediğimiz firmalar, 20 milyon TL’yi aşan bir ihracat gerçekleştirmiş ve mevcut müşteri portföylerinde yüzde 100’e varan bir artış yakalamışlardır. Yapılan yeni yatırımlar ile 200 kişiye farklı firmalarda istihdam olanağı sağlanmıştır” bilgisini verdi.

Dayanışma ruhu
GMKA’nın diğer kurum ve kuruluşlarla yakaladığı iş birliği ruhunun Ajans tarafından yürütülen diğer çalışmalara da yansımasını istediklerini kaydeden Özek,  şöyle devam etti:
“Yerel paydaşlarımız Ajansımız tarafından yürütülen birçok stratejik çalışmaya dâhil olmaktadır. Bunun haricinde Ajansımız tarafından yürütülen yatırım, tanıtım ve destek çalışmalarında, sektörel rapor ve planların hazırlanması süreçlerinde de yine  bölgemizdeki paydaşlarımız katkı sağlayabilmektedir. Özetle, Ajans olarak yerel paydaşlarımızın işbirliği ve katılımcılığına her zaman ihtiyaç duyuyoruz ve duymaya da devam edeceğiz. Bu nedenle kurum ve kuruluşlardan en önemli beklentimiz ‘Nitelikli insan yetiştiren, rekabet edebilen, yaşanabilir Güney Marmara’ için iş birliği ve dayanışma ruhunun devam etmesidir.”

12 yatırım sonuçlandı
GMKA Genel Sekreteri Özek, Ajans tarafından sağlanan desteklerle birçok firmanın kendi alanında başarı elde ettiğini söyledi. Balıkesir’de son 3 yılda gıda, mobilya, enerji, madencilik ve patlayıcı madde sektörlerinde yaklaşık 550 milyon değerinde toplam 7 yatırımın sonuçlandığını belirten Özek, Çanakkale’de ise son beş yılda yaklaşık 55 milyon dolarlık 5 adet yatırım yapıldığını dile getirdi. Özek, “Bu yatırımlardan iki tanesi yabancı sermayeli olup halen ruhsat ve yatırım yeri temini çalışmalarımız devam etmekte. Bu kapsamda özellikle Çanakkale Boğaz Köprüsünün tedarik firmaları ile ilgili olarak gelen yabancı sermayeli yatırımlar için de uzun süreden beri çalışma yürütülmektedir” dedi.


 

Son Güncelleme: 19.07.2017 17:05
Anahtar Kelimeler:
Kasım ÖzekGMKA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.