KUDAKA'DAN BÜYÜK TEŞVİK!

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından “Sektörel Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Altyapı Programı” kapsamında sunulan projelerin değerlendirme sonuçları Erzurum’da gerçekleştirilen 132. Yönetim Kurulu toplantısında onaylandı.

KUDAKA'DAN BÜYÜK TEŞVİK!

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından “Sektörel Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Altyapı Programı” kapsamında sunulan projelerin değerlendirme sonuçları Erzurum’da gerçekleştirilen 132. Yönetim Kurulu toplantısında onaylandı.

25 Şubat 2021 Perşembe 11:39
KUDAKA'DAN BÜYÜK TEŞVİK!

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) “Sektörel Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Altyapı Programı” değerlendirme sonuçları Erzurum’da gerçekleştirilen 132. Yönetim Kurulu toplantısında onaylandı. Bölgenin öne çıkan turizm, tabi kaynaklar, et, süt ve arıcılık sektörlerinin ulusal ve uluslararası alanlarda rekabet gücünün artırılması amacıyla hazırlanan programa, kâr amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar tarafından 120 proje başvurusu gerçekleşti. Değerlendirme süreci sonunda başarılı olan 31 projenin toplam yatırım tutarı 56 milyon TL olurken bu miktarın 36 milyon TL’si KUDAKA tarafından sağlanacak.

   

ET, SÜT, ARICILIK

Destek almaya hak kazanan projelerle; bölgenin sahip olduğu turizm değerlerinin etkin bir şekilde tanıtılması ve turizm sektöründeki insan kaynağının geliştirilmesi; bölgede et, süt ve arıcılık sektörlerinde rekabet edebilirliğin geliştirilmesi için girdi maliyetlerinin azaltılması, ürün kalitesinin-çeşitliliğinin artırılması ve sektör verimliliğin yükseltilmesi; tabii kaynakların ekonomiye kazandırılması, üretim kapasitelerinin artırılması, yenilikçi yöntemler ile işlenmesi ve insan kaynağının geliştirilmesi amacıyla gerekli altyapının oluşturulması hedefleniyor. Ayrıca bölgede bin kişilik ilave istihdam sağlanması öngörülüyor. Özellikle OSB’lerde uygulanacak projelerle birlikte özel sektörün bölgeye daha nitelikli yatırımlar yapmasının önü açılmış olacak.

   

KAYNAK VERİMLİLİĞİ TESİSİ

Desteklenen projelerle, yöresel ürün üreten kooperatiflerin kapasite ve becerileri artırılacak, bölge ürünlerinin markalaşmasına ve bu ürünlerden elde edilen gelirin artırılmasına katkı sunulacak. Et, süt ve arıcılık sektörlerine yönelik desteklenen projelerle birlikte bu sektörlerde markalaşma geliştirilerek bölgede üretilen ürünlerin ulusal ve uluslararası pazardaki bilinirliği arttırılacak. Böylelikle, bu sektörlerdeki üreticilerin daha fazla gelir elde etmelerine katkı sağlanmış olacak. Bölgenin sahip olduğu tabii kaynakların daha etkin bir şekilde değerlendirilmesi amacıyla doğal taş ve Oltu taşı gibi potansiyel arz eden ham maddelerin yenilikçi yöntemlerle işlenmesi sağlanarak bu sektörlerde kaynak verimliliğinin desteklenmesi planlanıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.