banner250

İŞLETMELERE COSME FIRSATI

KOBİ'lerin finans kaynaklarına erişimlerine, dış pazarlara erişimlerine, rekabet edebilirlik için elverişli ortamın yaratılmasına destek olan COSME Türkiye Programı başladı. KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, “COSME Programı’ndan aldığımız kaynak itibariyle 39 COSME katılımcı ülkesi arasında en başarılı 8’nci ülkeyiz” dedi.

İŞLETMELERE COSME FIRSATI

KOBİ'lerin finans kaynaklarına erişimlerine, dış pazarlara erişimlerine, rekabet edebilirlik için elverişli ortamın yaratılmasına destek olan COSME Türkiye Programı başladı. KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, “COSME Programı’ndan aldığımız kaynak itibariyle 39 COSME katılımcı ülkesi arasında en başarılı 8’nci ülkeyiz” dedi.

12 Aralık 2019 Perşembe 12:05
İŞLETMELERE COSME FIRSATI

Avrupa Birliği (AB) destekli “COSME Programı'nın Koordinasyonunun Güçlendirilmesi, Tanıtımı ve Yararlanıcıların Kapasitesinin Artırılması” Teknik Destek Projesi başladı. AB tarafından 2014 yılında başlatılan “İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı’nda (COSME)” yeni bir aşamaya geçildi. Kısa adı “COSME Türkiye” olan COSME Programının Koordinasyonun Güçlendirilmesi, Tanıtımı ve Yararlanıcıların Desteklenmesi Projesi’nin açılış programında konuşan KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, 39 COSME katılımcı ülkesi arasında en çok kaynak alan 8’nci ülkenin Türkiye olduğunu ifade ederek, “KOBİ’lerimizin, girişimcilerimizin, dolayısıyla ülkemizin fayda sağlayacağı her türlü faaliyeti azim ve şevkle sürdürmeye niyetliyiz” dedi.

2,3 MİLYAR EURO BÜTÇELİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklenen, AB ile Türkiye’nin eş finansmanı ile yürütülen ve 2014 – 2020 yıllarını kapsayan 2,3 milyar Euro bütçeli COSME Türkiye’nin açılışı nedeniyle Ankara’da bir toplantı yapıldı. Etkinliğe,  KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Uzkurt’un yanı sıra AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Eleftheria Pertzinidou, Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdür Vekili Bülent Özcan ve Sanayi ve Teknloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü AB Mali Programları Dairesi Başkanı Ahmet Alperen Sağkaya ile çok sayıda akademisyen katıldı.

ULUSAL KOORDİNATÖR KOSGEB

Törende bir konuşma yapan KOSGEB Başkanı Uzkurt, COSME Programı’nın 2,3 milyar Euro bütçesi ile AB’nin en büyük çerçeve programlarından biri olduğunu söyledi. KOBİ’ler için geliştirilen bu programa Türkiye’nin, Avrupa Komisyonu ile 2014 yılında Brüksel’de imzalanan bir anlaşma ile katıldığını anımsatan Uzkurt, “Bu anlaşma ile KOSGEB, COSME Programı için ulusal koordinatör kuruluş olarak yetkilendirildi ve ülke katkı payını ödemekle görevlendirildi. KOSGEB, Çok Yıllı Program, Girişimcilik ve Yenilik Programı dönemlerinde, gerek ulusal koordinatör gerekse proje yürütücüsü olarak birçok alanda ülkemiz adına çalışmalar yürüttü” dedi.

50 ORTAKLI 11 KONSORSİYUM

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, dünyada yalnızca KOBİ’ler için çalışan en geniş ağ olan Avrupa İşletmeler Ağı içerisinde Türkiye’nin varlığının 20 yıla yaklaştığını söyledi. Türkiye’nin bu yolculuğunda KOSGEB’in daima sürükleyici bir rol üstlendiğini dile getiren Uzkurt, “Hali hazırdaki COSME döneminde Türkiye’de toplam 50 ortağın yer aldığı 11 konsorsiyum; teknoparklardan odalara, kamudan üniversitelere kadar geniş bir yelpazeyi içine alıyor ve ağın sunduğu araçları etkin bir şekilde KOBİ’lerimizle buluşturuyor. COSME’nin bir başka bileşeni ise girişimcilik ve girişimcilik kültürü. Bu kapsamdaki genç girişimciler için Erasmus aracı ile yeni girişimcilerimizin herhangi bir AB ülkesinde faaliyet alanına benzer, örnek alabileceği bir işletmede belli bir süre geçirmesine, tecrübe ve görgü kazanmasına yönelik imkânlar sunuluyor” diye konuştu.

EN BAŞARILI 8’İNCİ ÜLKE

Türkiye’nin programdaki başarısından söz eden Uzkurt, “COSME Programı’ndan aldığımız kaynak itibariyle 39 COSME katılımcı ülkesi arasında en başarılı 8’nci ülke olduğumuz bilgisini sizlerle paylaşmak istiyorum. KOSGEB, bu başarının devamı için AB Katılım Öncesi fonlarından desteklenen bugün de açılışını gerçekleştirdiğimiz ‘COSME Programının Koordinasyonun Güçlendirilmesi, Tanıtımı ve Yararlanıcıların Desteklenmesi Projesi’ni başlatmıştır. Kısaca ‘COSME Türkiye’ olarak andığımız proje ile potansiyel faydalanıcılar olan sizler için değerli olacağını düşündüğüm katkılar üretilmesini hedefliyoruz. KOBİ’lerimizin, girişimcilerimizin, dolayısıyla ülkemizin fayda sağlayacağı her türlü faaliyeti azim ve şevkle sürdürmeye niyetliyiz” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.