FIRAT’IN TOPRAKLARI KALKINMAYLA YOĞRULUYOR

Bölgesinin tarım yetkinliğine can suyu olacak projeleri “güdüleyen” Fırat Kalkınma Ajansı, genç nüfusu ileri teknolojili tarıma yönlendirerek, bölgenin makus talihini değiştirmeye kararlı. Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, “Hem ana, hem de tali sektörlerimizi besleyecek destekler kurguluyoruz” dedi.

FIRAT’IN TOPRAKLARI KALKINMAYLA YOĞRULUYOR

Bölgesinin tarım yetkinliğine can suyu olacak projeleri “güdüleyen” Fırat Kalkınma Ajansı, genç nüfusu ileri teknolojili tarıma yönlendirerek, bölgenin makus talihini değiştirmeye kararlı. Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, “Hem ana, hem de tali sektörlerimizi besleyecek destekler kurguluyoruz” dedi.

08 Aralık 2020 Salı 10:32
FIRAT’IN TOPRAKLARI KALKINMAYLA YOĞRULUYOR

 

Röportaj: Ümit UÇAR

Coğrafi dezavantajlarını AR-GE farkındalığı, köklü üniversitelerinin akademik altyapısı ve tarım yetkinliğiyle avantaja çeviren TRB1 Bölgesi, istihdamda umut vadediyor. Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinin 10 yıldır bölge dinamosu olan Fırat Kalkınma Ajansı ise yatırımcılara pusula olmaya devam ediyor. Sanayi TV’ye konuşan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, 10 OSB’li 2 teknokentli bölgedeki sanayi, girişimcilik ve AR-GE farkındalığının yüksek olduğunu dile getirdi. Yoğunlu, “2 köklü üniversitemiz var. Bilgi birikimimiz ve farkındalığımız yüksek. Bizler de ajans olarak, mali destek programlarımızda hem güdüleyen, hem destekleyen, hem de yatırımı kamçılayan bir tarafız” dedi. Lisanslı kayısı deposundan, Tekstilkent’e ve Fırat’ın çocuklarını sevindirecek teknoloji yetkinliği eğitimlerine kadar birçok konuda bölge potansiyelini maksimum düzeye eriştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Yoğunlu, bölgedeki genç nüfus potansiyelini inovasyon ve tarım bileşimiyle kurgulayarak ekonomiye kazandıracaklarının bilgisini verdi. Yatırım süreçlerinde YDO’lar vasıtasıyla sanayicilere birebir destek ve yönlendirme sağladıklarının altını çizen Yoğunlu, “bürokrasi ağırlaşırsa, maliyetler de ağırlaşır” mesajı verdi. İşte, bereketli topraklara can suyu olacak “Fırat” projeleri...
 

ÇARPAN ETKİLİ YATIRIMLAR
Hizmet alanındaki kentlerin nitelikli insan kaynağının olduğu yerler olduğunu söyleyen Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, “4 kentten oluşan bölgemizde merkezimiz Malatya’da, diğer illerimizde YDO’larımız var. Sektörel çalışmalarla bölgemize olan hâkimiyetimizi artırıyoruz. Bölge kentlerimiz sanayiye dayanan, yenilikçi, AR-GE yatırımlarına önem veren kentler” dedi. Malatya’nın, Doğu Anadolu Bölgesi’nin yüzde 30 oranında sanayisini temsil ettiğini söyleyerek, ihracat ve tarım potansiyelinin büyük olduğundan söz eden Abdulvahap Yoğunlu, madencilikle ön plana çıkan Elazığ’ın da Malatya’dan sonra sanayi ve hizmet sektörlerinde önemli bir alanı temsil ettiğini ve lojistik alanında güçlü olduğunu ifade etti.  Bingöl ve Tunceli’nin gelişen bir grafiği olduğunu ve gelişmişlik farklarını azaltmak adına yapı olarak iki kente öncelik verdiklerini dile getiren Yoğunlu, “Bölgemiz bir tarım bölgesi. Fırat’ın doğduğu topraklardayız. Tarımsal faaliyet ve girdileri kaliteli. Özellikle Malatya’da çok yoğun yapılıyor tarım, ayrıca ülkemizin en önemli tekstil kentlerinden biri olarak, 220 milyonluk ihracat rakamlarına sahip. İlimizden doğup dünya markası olmuş tekstil firmalarımız da var. Bingöl de Sütaş yatırımıyla öne çıkıyor. Yatırım teşvik belgesi de aldı. Şu an 3 bin dönümlük yerde entegre tesis var. Kısa zamanda bazı bölümleri açılarak faaliyete geçecek. 1000 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor. Yalnızca doğrudan değil, tali olarak yan sektörleri besleyişi de bölgemizi canlandıracak. Çünkü buralarda gerek besicilik, gerekse yem bitkilerinin tedariki önemli yer tutuyor” diye konuştu.

GENÇ POTANSİYEL

Paydaşların sektöre yoğunlaşması için destek verdiklerini söyleyen Abdulvahap Yoğunlu, “Bölgemiz gelişmişlik, mekânsallık ve insan kaynakları anlamında birbirlerinden farklı illere sahip. İllerimiz için odak sektörlerimiz var; Malatya ve Elazığ’da belli bir seviyeye gelen imalat sanayi sektörünün katma değerini ve ihracat değerini artırmayı hedefliyoruz. Dışarıdan daha fazla yatırım çekmeliyiz. Firmalarımızın kapasitelerini artırma ve üretim süreçlerini iyileştirme çalışmaları yapmalarına imkân sağlıyoruz. Teknoloji temelli dönüşümü sağlamaya odaklıyız” şeklinde konuştu. 6’ncı teşvik bölgesinde yer alan dört kentte de genç nüfusun fazlalığından bahseden Yoğunlu, “Özellikle Tunceli ve Bingöl’de gençlerimiz için istihdam odaklı sektörlere ağırlık veriyoruz. Tarımı ana eksenlerimizden biri olarak belirledik, tarımsal arazilerimiz ve bu alandaki istihdamımız fazla, buna rağmen verimlilik ve katma değerde eksiklerimiz olduğunu gördük. Temel hedefimiz tarımda verimliliği artırmak, paydaşlarımızla birlikte bu hedef ekseninde çalışıyoruz. Gençlerimizin yeni tarım teknolojileriyle ürettikleri ürünleri ticarileştirebilmesini arzu ediyoruz” dedi.

BÜROKRASİ AĞIRSA, MALİYET DE AĞIR

Devletin tedbirlerle ve girişimcileri desteklemeyle ilgili ciddi bir mekanizması olduğundan bahseden Yoğunlu, “Sermayeden daha önemlisi, ne yapacağımızı bilmek ve tespitte bulunabilmektir. Kalkınma ajansları çok önemli bir boşluğu dolduruyor. İllerimizde belirli bir projesini hayata geçiren ve firma kurmak isteyen girişimcimizin gideceği ilk yer, yatırım destek ofislerimiz (YDO’lar). Yatırımcılar ilimize geldiğinde, bizler bölgemizle ilgili devlet destekleriyle ilgili kendilerini bilgilendiriyoruz; navlun, ihracat, İK, ticaret potansiyeli hakkında da kendilerini yönlendiriyoruz. İllerimize bu yönlendirmeler sayesinde yatırımlar arttı” açıklamalarını yaptı. Yatırım yeri seçiminde tecrübe ettikleri en önemli hususun bürokrasinin varlığı olduğunu söyleyen Genel Sekreter, “Yatırımlar ne kadar gecikirse, maliyeti o kadar ağır oluyor. Bizler yatırım süreçlerini, yer tahsislerini, ruhsat ve izinler gibi süreçleri bizzat takip ediyoruz. Yatırımcılar YDO’larımızın ofislerini kullanarak toplantı da yapabiliyorlar. Yatırım ortamı iyi il ve ülkeler, rekabetçilikte çok önde. Bizler bu imkanları sağlıyoruz yatırımcılarımıza. Kurumlarımıza daha ajans üyelerimiz oldukları için kolay ulaşıp, kapıları yatırımcılarımıza açmaya gayret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

KAYISIYA MARKA GÜCÜ

Depremden sonra istihdam kayıplarını önlemeye yönelik oluşturdukları Tekstilkent projesinden söz eden Yoğunlu, “Projeye destek veriyoruz. Tabii burada Bakanlığımızın destekleri büyük. Bizlere etkili çalışma alanı sağladılar, teşekkür ediyoruz. Ajansların bölgelerine katkıları da bu vesileyle artıyor. Ajans olarak hedeflerimiz bölgemizin refahını artırmak, insanlara gelir getirici alanları artırmak, sektörel gelişimi tesis etmektir” açıklamasını yaptı.  Kuru Kayısı Lisanslı Deposu’nun 2011’den beri ajans gündeminde olduğunu söyleyen Yoğunlu, dünyada bir ilk olan ve Malatya 1. OSB’de kurulan tesise kentteki herkesin katkısı olduğunu ifade etti. Yoğunlu, “Kayısı ilimizin ve ülkemizin marka değeri. Kuru kayısının yüzde 70’i Malatya’da yetişiyor. Bu ürüne yönelik geleneksel üretim metotları artık iyileştirilmelidir. Biz de ticari bir müdahale olması açısından depo projesini geliştirdik. Lisanslı depomuz kriter haline getirecek bazı şeyleri ve üreticimiz artık belli kriterler çerçevesinde kayısılarını üretecek. Fiyat istikrarı da sağlanmış olacak. Pazar ne ise çiftçimiz de onu yapmış olacağı için marka değeri yükselecek” dedi. Yaptıkları depoyla birlikte Toprak Mahsulleri Ofisinin ilk kez Malatya’dan kuru kayısı almaya başladığını söyleyen Yoğunlu, “TMO’nun bunu ilan etmesiyle birlikte kayısı fiyatlarında 2 TL’lik artış yaşadık. Bu yatırımdan sonra artık boş duran yerler de değerlendirilecek” diye konuştu.

“FIRAT’IN ÇOCUKLARI” GÜLECEK

Fırat Üniversitesi ile birlikte sosyal gelişmeyi destekleme ekseninde “Fırat'ın Çocukları Teknoloji Yetkinlik Merkezi”ni yapacaklarını söyleyen Yoğunlu, “Eğitimde ve sağlıkta fırsat eşitliğini nasıl savunuyorsak, teknolojide de fırsat eşitliğini  sağlamamız lazım. Ajans olarak buna kafa yoruyoruz. Üniversitemiz teknik anlamda önemli bir yerde.  Teknolojiye erişme konusunda dezavantajlı olan çocuklarımıza, akademisyenlerimiz yetkinleştirici bilgiler sunacak. Yenilikçi düşünme tarzıyla eğitim vereceğimiz çocuklarımızı sektöre hızlıca entegre etmek olacak” bilgilerini verdi. Bingöl’deki Tekstilkent projesinden söz eden Yoğunlu, şunları söyledi: “İstihdamı önemsiyoruz, devletimiz en önemli mekanizma olan 6.bölge teşviklerini zaten harekete geçirmiştir. Hiçbir bölge sanayicimiz, istihdamla ilgili bir ücret ödemiyor. Direkt olarak 1.300 TL’lik bir avantajla başlıyor işine. Özellikle istihdam yoğun sektörlerde bu büyük bir avantaj demek oluyor. Yatırımın dönüş süreci çok kısalmış oluyor. Bu projenin benzerini OSB’mizde, 750 kişinin çalışacağı orta büyüklükte atölyeler hazırlıyoruz. Doğrudan yatırımcı çekebileceğiz böylece. Özellikle kadınların çalışabileceği tekstil sektöründe, anlamlı bir destek sunmuş olacağız. Çünkü kadınların kazandığı para, aileye ve çocukların eğitimine gidiyor ağırlıklı olarak. Nisan gibi açacağız kısmetse. Elazığ’da 20 milyon TL’lik bir proje de destekledik. 10 bin metrekarelik tekstilkent açacağız. Burası bir kuluçka hane de olacak.”

Son Güncelleme: 11.12.2020 10:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.